Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yabancı ülkede evlenen kişilerin boşanmaları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2010, 17:26   #1
caner87

Varsayılan yabancı ülkede evlenen kişilerin boşanmaları

merhaba,
yabancı ülkede evlenen T.C vatandaşı kişilerin Türkiyede boşanmaları için dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?
iyi çalışmalar.
Old 01-03-2010, 01:58   #2
umutlaw

Her ikisi Türkiyede, ilk once kisilerin TC vatandasligindan ayrilmadiklarina dikkat edin bir cok kisi yabanci ulke vatandasti oldugu halde henuz ben Turkum demektedir bu husus sizi yaniltmasin. Evlendigi ulke eger uluslararasi evlenme cuzdanina sahip ise ve Turkiye Cumhuriyeti bunu taniyorsa sorun yok eger degilse Turkceye tercume ettirip o ulkedeki Turk konsoloslugunda onlatip ve eger Apostilleye taraf ulkelerdense Apostille yaptiriniz, bu kisilerin yurt disinda yasadiklari ikametgah belgelerini kac yil bu adreste bilrlikte yasadiklarinide isteyiniz o ulkenin yerel makamindan alirlar.
Hangi ulkede evlenmisler ve 6 aydan fazla nerde yasamislar?
Old 01-03-2010, 12:43   #3
caner87

Bulgaristanda evlenmişler 20 sene evvel ve evlenme cüzdanlarını o dönemler Türkçeye çevirip onaylatmışlar.teşekkür ediyorum.
Old 01-03-2010, 15:41   #4
umutlaw

Alıntı:
Yazan caner87
Bulgaristanda evlenmişler 20 sene evvel ve evlenme cüzdanlarını o dönemler Türkçeye çevirip onaylatmışlar.teşekkür ediyorum.

Evraklari Bulgaristandan Apostille yaptirmayi unutmayiniz.
Old 01-03-2010, 23:06   #5
Gemici

Sayın caner87,

probleminizin ne olduğunu tam olarak çıkaramadım daha. Nedenini belirteyim.

Yazdıklarınızdan çıkardığım sonuç:
* Müvekkilleriniz (veya müvekkiliniz ve boşanmak istediği eşi) Bulgaristan'dan Türkiyeye göç etmiş, Bulgar Göçmeni yani.
* Türkiye'ye göç ettikleri zaman Bulgaristan vatandaşlığından çıkıp Türk vatandaşlığına geçmişler.

Buraya kadar yazdıklarım doğru ise,
* Türk vatandaşlığına geçtikleri zaman Türk nüfus siciline Türk vatandaşı olarak kayıtlarının yapılmış olması gerekir.
* Bulgaristan'dan beraberlerinde getirdikleri ve Türkçeye çevirdikleri evlilik cüzdanlarını yetkili nüfus dairesine verdikleri için de nüfus kayıtlarına evli olarak geçmişler (normalde olması gereken bence).

Durum anlattığım gibi ise, Bulgaristan'da evlenmiş olmaları keyfiyetinin boşanmada herhangi bir rol oynamaması gerekir.

Sayın caner87, benim vardığım bu sonuç yazdıklarınıza dayanıyor. Eğer durum belirttiğim gibi değilse, baştaki soruyu, durumu olduğu gibi açıkladıktan sonra, yeniden yöneltmeniz gerekir.

Saygılarımla
Old 02-03-2010, 16:13   #6
caner87

Sayın gemici cevabınıza çok sevindim.
Aynen anladığınız gibi.
Benim de yaptığım çalışmadan elde ettiğim sonuç bu boşanma davasını nüfus kayıtlarına dayanarak ve herhangi bir tercüme ya da şerhe gerek kalmadan sonlandırabileceğimiz yolunda.
Teşekkür ediyorum,iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi