Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukata Hakaret Sayılır mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-11-2013, 14:49   #1
av_berna

Varsayılan Avukata Hakaret Sayılır mı?

SAYGIDEĞER MESLEKTAŞLARIM MERHABALAR..
Ne kadar üzücü ki; hem çok zor ve asil mesleği icra edip hem de çok zor para kazanabiliyoruz aslında.Üzücü çünkü iş karşılığında ALIN TERİNİN verilmediği tek meslek sanırım.
Müvekkilim tarafından ücretimi istediğim için gizlice azledildim.Ücret sözleşmem olmadığı için alacak davası açmak istiyorum.Bircok davasına vekalet sundum.İşin enteresan tarafı şu: MADEM ÜCRET SÖZLEŞMESİ İMZALAMAYACAK DEYİP MÜVEKKİLE MAİL ATTIM VE "5 BİN TL DEDİNİZ , AMA ÖNCE DE 10 BİN DEMİŞTİNİZ.GELİN ORTASI OLSUN "DEDİM. Zira bu mailde de zaten vekaletname bilgilerimi ve benim ofisime yakın noterliği tavsiye ettim.BU MAİLDEN SONRA MÜVEKKİL DEDİĞİM NOTERLİKTEN VEKALET ÇIKARTTI.
[SORU 1-DAVA BOŞANMA OLDUGU İÇİN ACACAGIM ALACAK DAVAMDA MAKTU ÜCRET 1.320 TL Mİ İSTEMELİYİM, YOKSA MAİL DELİL TEŞKİL EDİP 5- 10 BİN ORTASI OLAN 7.500 TL Yİ Mİ TALEP EDEYİM
(DİĞER DAVALAR DA MAİL YOK MALESEF ONLARDA MAKTU İSTEYEBİLECEĞİM)
SORU 2- ESKİ MÜVEKKİLE MESAJ YAZDIM PARASINI ÖDEMESİ İÇİN ve bu mesajda kardeşi ile parayı bana göndermesini istedim.Müvekkil CEVABİ MESAJINDA BANA : "kardeşimde bende evli barklı insanlarız, yasal prosedürün dışında görüşmek istemiyoruz " demiştir. BU KADAR ÜZÜCÜ MESAJI HAKARET İÇERMEZ Mİ? SUÇ DUYURUSNDA BULUNMAK İSTİYORUM.
SORU 3- O MÜVEKKİL BENİ GİZLİCE AZLEDECEĞİ GÜN BÜROMA GELMİŞ BEN YOKKEN.SEKRETERİM BENİ ARAYIP MÜVEKKİLİME VERİNCE TELEFONU DOSYASINA BAKMAK İSTEDİ.BEN RAZI OLMADIM AMA BAĞIRMAYA BAŞLAYINCA SEKRETERİME DOSYASINA BAKSIN DEDİM.AMA ESKİ MÜVEKKİL DOSYADAKİ BELGELERİ BEN YOKKEN DOSYADAN ALMIŞTIR.BU BELGELERİ DE YENİ AVUKATINA VERMİŞTİR.BU YAPTIĞI HANGİ SUÇA GİRER.BEN HANGİ SUÇ İÇİN SUÇ DUYURULARINDA BULUNABİLİRİM BU MÜVEK. İÇİN.?
Bu kadar üzücü olayı okuyup bana yardımcı olduğunuz için şimdiden çok teşekkür ederim..
Old 12-11-2013, 15:35   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Ne kadar üzücü ki; hem çok zor ve asil mesleği icra edip hem de çok zor para kazanabiliyoruz aslında.Üzücü çünkü iş karşılığında ALIN TERİNİN verilmediği tek meslek sanırım.
Müvekkilim tarafından ücretimi istediğim için gizlice azledildim.Ücret sözleşmem olmadığı için alacak davası açmak istiyorum.Bircok davasına vekalet sundum.İşin enteresan tarafı şu: MADEM ÜCRET SÖZLEŞMESİ İMZALAMAYACAK DEYİP MÜVEKKİLE MAİL ATTIM VE "5 BİN TL DEDİNİZ , AMA ÖNCE DE 10 BİN DEMİŞTİNİZ.GELİN ORTASI OLSUN "DEDİM. Zira bu mailde de zaten vekaletname bilgilerimi ve benim ofisime yakın noterliği tavsiye ettim.BU MAİLDEN SONRA MÜVEKKİL DEDİĞİM NOTERLİKTEN VEKALET ÇIKARTTI.
[SORU 1-DAVA BOŞANMA OLDUGU İÇİN ACACAGIM ALACAK DAVAMDA MAKTU ÜCRET 1.320 TL Mİ İSTEMELİYİM, YOKSA MAİL DELİL TEŞKİL EDİP 5- 10 BİN ORTASI OLAN 7.500 TL Yİ Mİ TALEP EDEYİM
SORU 2- ESKİ MÜVEKKİLE MESAJ YAZDIM PARASINI ÖDEMESİ İÇİN ve bu mesajda kardeşi ile parayı bana göndermesini istedim.Müvekkil CEVABİ MESAJINDA BANA : "kardeşimde bende evli barklı insanlarız, yasal prosedürün dışında görüşmek istemiyoruz " demiştir. BU KADAR ÜZÜCÜ MESAJI HAKARET İÇERMEZ Mİ? SUÇ DUYURUSNDA BULUNMAK İSTİYORUM.
SORU 3- O MÜVEKKİL BENİ GİZLİCE AZLEDECEĞİ GÜN BÜROMA GELMİŞ BEN YOKKEN.SEKRETERİM BENİ ARAYIP MÜVEKKİLİME VERİNCE TELEFONU DOSYASINA BAKMAK İSTEDİ.BEN RAZI OLMADIM AMA BAĞIRMAYA BAŞLAYINCA SEKRETERİME DOSYASINA BAKSIN DEDİM.AMA ESKİ MÜVEKKİL DOSYADAKİ BELGELERİ BEN YOKKEN DOSYADAN ALMIŞTIR.BU BELGELERİ DE YENİ AVUKATINA VERMİŞTİR.BU YAPTIĞI HANGİ SUÇA GİRER.BEN HANGİ SUÇ İÇİN SUÇ DUYURULARINDA BULUNABİLİRİM BU MÜVEK. İÇİN.?
Bu kadar üzücü olayı okuyup bana yardımcı olduğunuz için şimdiden çok teşekkür ederim..
Sayın av_berna;

Öncelikle ifade etmeliyim ki alın teri döküp karşılığının alınmadığı tek meslek avukatlık değildir ve bir liste yapmaya kalksak bu mesleklerin mensupları da eminim sizinle aynı şeyi söyleyeceklerdir.

Ayrıca asaletin mesleğin bizatihi özelliğinden değil, mesleği icra ederken uyulması gereken dürüstlük ve işi sahiplenme ile ortaya çıkacağı düşüncesindeyim.

1. e-posta, alacak talebinizde delil teşkil etmeyecektir zira vekalet ücreti alacağınız için asgari ücret tarifesini üzerindeki talepleri sözleşme ile kanıtlamalısınız. Sözleşmeniz de bulunmadığından maktu ücret talep edebileceğiniz kanaatindeyim.

2.Sarf edilen cümlenin yakışıksız olduğu kabul edilebilir ancak "hakaret" vasfı taşıdığını savunmak zor görünüyor.

3.Sizin rızanız olmadan belgeleri almasının "hırsızlık" suçu kapsamında değerlendirilmesi gerekir. Zira TCK'nın 'Hırsızlık' başlığı altında düzenlenen 141. maddesinde; "(1) Zilyedinin rızası olmadan başkasına ait taşınır bir malı, kendisine veya başkasına bir yarar sağlamak maksadıyla bulunduğu yerden alan kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir." denmektedir.

Zilyedliği size ait olan evrakların izniniz dışında -müvekkil bile olsa- alınmasını hırsızlık olarak nitelendirmek pekala mümkündür.

Saygılarımla..
Old 12-11-2013, 15:51   #3
av_berna

SYN. MESLEKTAŞIM ENGİN EKİCİ BEY CEVABINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM..
Ama şunu belirtmek isterim ki; dosyadan aldığı belge kendi belgesidir. Maile istinaden iş anlaşması yapıldı.Buna dair Yargıtay kararı bulmaya çalışıyorum.. Saygılarımla..
Old 12-11-2013, 15:56   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan av_berna
SYN. MESLEKTAŞIM ENGİN EKİCİ BEY CEVABINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM..
Ama şunu belirtmek isterim ki; dosyadan aldığı belge kendi belgesidir. Maile istinaden iş anlaşması yapıldı.Buna dair Yargıtay kararı bulmaya çalışıyorum.. Saygılarımla..
Dosyadan aldığı belgenin müvekkile ait olduğunun farkındayım ve özellikle bu nedenle ilgili kanun maddesini paylaştım. Dikkat ederseniz madde metninde "mülkiyet" değil "zilyetlik" kelimesi tercih edilmiştir ve söz konusu belge müvekkilin mülkiyetinde olsa da sizin zilyedinizdedir.
Old 12-11-2013, 16:05   #5
Oğuz Saka

Alıntı:
Yazan av_berna

1- HMK'da mail,mesaj,faks vs. deliller, delil başlangıcı olarak kabul edildiğinden, aranızda anlaştığınız miktarı senetle ispat zorunluluğuna tabi olmadan eğer varsa tanıkla da ispat edebileceğiniz kanısındayım.

2- Size verilen cevabın hakaret olacağını düşünmüyorum.
TCK 125- Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi ...
Kanunun lafzı daha somut ve sert isnatlar arıyor. Hatta yargıtayın da bunu yorumlayış biçimi düşünüldüğünde bu hususta dava açmanın faydalı olmayacağı kanısındayım.

3- Sizin bakmanız için izin vermiş olmanız, onun dosya içinden evrak alması anlamına gelemeyeceğinden hırsızlık suçunun oluştuğunu düşünüyorum.
Old 12-11-2013, 16:42   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın av_berna;

Öncelikle ifade etmeliyim ki alın teri döküp karşılığının alınmadığı tek meslek avukatlık değildir ve bir liste yapmaya kalksak bu mesleklerin mensupları da eminim sizinle aynı şeyi söyleyeceklerdir.

Ayrıca asaletin mesleğin bizatihi özelliğinden değil, mesleği icra ederken uyulması gereken dürüstlük ve işi sahiplenme ile ortaya çıkacağı düşüncesindeyim.

1. e-posta, alacak talebinizde delil teşkil etmeyecektir zira vekalet ücreti alacağınız için asgari ücret tarifesini üzerindeki talepleri sözleşme ile kanıtlamalısınız. Sözleşmeniz de bulunmadığından maktu ücret talep edebileceğiniz kanaatindeyim.

2.Sarf edilen cümlenin yakışıksız olduğu kabul edilebilir ancak "hakaret" vasfı taşıdığını savunmak zor görünüyor.

3.Sizin rızanız olmadan belgeleri almasının "hırsızlık" suçu kapsamında değerlendirilmesi gerekir. Zira TCK'nın 'Hırsızlık' başlığı altında düzenlenen 141. maddesinde; "(1) Zilyedinin rızası olmadan başkasına ait taşınır bir malı, kendisine veya başkasına bir yarar sağlamak maksadıyla bulunduğu yerden alan kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir." denmektedir.

Zilyedliği size ait olan evrakların izniniz dışında -müvekkil bile olsa- alınmasını hırsızlık olarak nitelendirmek pekala mümkündür.

Saygılarımla..

Sayın Av. Engin EKİCİ'nin ilk iki yanıtına katılıyorum, ancak üçüncüsüne katılmıyorum. Bu hususta yanıtım aşağıdadır:

3- Avukatlık Kanunu'nun 39. maddesine göre avukat, ücreti ve yapmış olduğu giderleri kendisine ödenmedikçe, elinde bulunan belgeleri müvekkiline geri vermekle yükümlü değildir. Bu belgelerin avukatın onayı olmadan alınması, "kendiliğinden hak alma" sayılır. Kendiliğinden hak alma eski TCK'da suç iken, 5237 sayılı TCK'da suç olarak düzenlenmemiştir.
Old 12-11-2013, 18:26   #7
Av. Arda Günay

Sayın av.berna,
Öncelikle çok geçmiş olsun, yaşadığınız bu üzücü olaya bir meslektaşınız olarak çok üzüldüğümü bilmenizi isterim.

1- Avukatlık sözleşmesinin yazılı olması bir geçerlilik şartı değildir. Fakat uygulamada, sayın meslektaşlarımın da söylediği gibi, ortada yazılı bir sözleşme yoksa avukatlık asgari ücret tarifesi baz alınmaktadır. Ancak sözlü olarak da akdedilebildiğinden e-posta ve tanık delilleriyle asıl avukatlık ücretinizi talep edebileceğiniz görüşündeyim.
2- Erkek bir müvekkilin erkek kardeşini de kastederek bayan avukatına "ikimiz de evli barklı insalarız" demesi ahlak kurallarına aykırı olduğu tartışmasızdır. Ancak hukuk kurallarına aykırıdır demenin ve hatta suç teşkil ediyor demenin zorlama olduğu kanaatindeyim. Ancak yine de güzel bir dilekçe ile hakaretten bir suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Zira bu durumun size iftira suçu kapsamında geri gelebilmesi de mümkün değildir. Herhangi bir başvuru harcı olmadığından şansınızı deneyebilirsiniz.
3- Sayın Aladağ'ın söylediği gibi müvekkilinizi eylemi eski TCK'de "kendiliğinden hak alma" olarak nitelendirilmekteydi. Yeni kanunda bu suçun yer almaması söz konusu eylemin suç olarak tanımlanmaması anlamına gelmemektedir. Nitekim sizin zilyetliğinizde bir belge, sizin rızanız olmadan ve alan kişinin yararına olarak bulunduğu yerden alınmıştır. Söz konusu eylem ile hırsızlık suçu işlenmiştir. Bununla ilgili lütfen suç duyurusunda bulununuz.

Ayrıca bağrıştığınızı söylediğiniz telefon görüşmesi sırasında hakaret ve tehditleri varsa, onlar için de suç duyurusunda bulunmanızı tavsiye ederim. Zira müvekkilinizin yanındaki sekreteriniz bu konuşmaya şahit, sizin yanınızda bulunan birisi de bu konuşmaya şahit.

İspat hukuku anlamında davalarınızda sıkıntı yaşayacağınızı kabul ediyorum. Fakat bu yüzden asla mesleğiniz için savaşmaktan vazgeçmeyin.
Old 13-11-2013, 10:23   #8
av_berna

Saygıdeğer meslektaşlarım OĞUZ BEY, CENGİZ BEY VE ARDA BEY hepinize çok teşekkür ederim öncelikle..
Ceza hukuku bakımından suç duyurusunda bulunarak akıbeti merakla bekliyorum.. Ama alacak davasında mail ile ispat açısından oldukça farklı görüşler var.Kısmen red halinde karşı tarafa vekalet ücretim aşağı yukarı alacağım kadar olacak ama mailde belirttiğim rakam kabul edilirmi şühesindeyim.
E-POSTA YAZILI DELİL BAŞLANGICIDIR MUHAKKAK AMA SADECE SÖZLEŞME İLE İSPATLANIR DENMEKTE KANUNDA..BU ÇELİŞKİ KARŞISINDA YARGITAY KARARI TEMİN EDERSENİZ VE BUNU DA PAYŞIRSANIZ ÇOK SEVİNİRİM..SAYGILARIMLA..
Old 13-11-2013, 11:30   #9
av_berna

Ayrıca alacak davası yerine ilamsız takip yapmak daha mantıklımıdır acaba? TEŞEKKÜRLER..
Old 15-11-2013, 08:59   #10
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Sayın Av. Engin EKİCİ'nin ilk iki yanıtına katılıyorum, ancak üçüncüsüne katılmıyorum. Bu hususta yanıtım aşağıdadır:

3- Avukatlık Kanunu'nun 39. maddesine göre avukat, ücreti ve yapmış olduğu giderleri kendisine ödenmedikçe, elinde bulunan belgeleri müvekkiline geri vermekle yükümlü değildir. Bu belgelerin avukatın onayı olmadan alınması, "kendiliğinden hak alma" sayılır. Kendiliğinden hak alma eski TCK'da suç iken, 5237 sayılı TCK'da suç olarak düzenlenmemiştir.
Sayın Av.Cengiz Aladağ;

İsabetli tespitiniz için teşekkür ederim.
Old 15-11-2013, 09:01   #11
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan av_berna
Ayrıca alacak davası yerine ilamsız takip yapmak daha mantıklımıdır acaba? TEŞEKKÜRLER..
İlamsız takip yapmanızı öneririm.

Zira itiraz olmaz ise kısa süre içerisinde takip kesinleşecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi