Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taraf Değişikliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-06-2009, 15:04   #1
Av.GT

Varsayılan Taraf Değişikliği

İş Hukukundan kaynaklanan Tazminat Davalarında davalı şirket ismini belirtir altına şirketi temsilen şirket sahibinin adını kural olarak yazarız. Açtığım bir davada yanlışlıkla önce şahsın adını yazmış altına ise işyerinin adını yazmış bulunmaktayım. şimdi karşı tarafın vekili, ıslahla dahi taraf değişikliği olmayacağından husumet itirazında bulunmaktadır. müvekkilimin çalıştığı dönemlerde şirket sahibi şimdiki şirket sahibinin babasıdır ve şu an vefat etmiştir. her ne kadar; karşı taraf vekilinin istemi üzerine bu durumu açıklığa kavuştursam da (işyerinin davalı taraf olduğu, şahsın işyerini temsil ettiğini) karşı tarafın vekili son celsede bu durumu kabul etmediğini beyan etmiştir. Bu durumda yapabileceğim bir şey olup olmadığı hususunda görüş bildirebilir misiniz?
Şimdiden çok teşekkür ederim
Old 30-06-2009, 15:14   #2
Av.Bülent Özkan

Av. G.G

İşyerinden kastınız tüzel kişiliği olan bir şirket ise ve temsilci olan kişi ile birlikte tüzel kişiliği (örn: a ...... LTD. Şti)tam adı ile dilekçenizde davalı olarak gösterdi iseniz sorun olmayacaktır.

Eğer şahıs şirketinden bahsediyorsak (ki gerçek kişi ile birlikte zikredilmesi gerekir) ve şirket sahibi gerçek kişi ölmüş ise sağ olmayana dava açılamayacağından, davanın husumetten reddine,

Eğer davalı olarak (adi şirket harici şirketler için ) şirket tam ismini kullanmadı iseniz sadece gerçek kişi ismi ile örn;(a taşımacılık) dedi iseniz ve davalı da tarafta ıslaha muvafakat etmedi ise; pasif husumet yokluğundan davanın reddine;

karar verilmesi ihtimali yüksektir.

Saygılarımla...
Old 30-06-2009, 15:34   #3
Av.GT

Varsayılan sayın meslektaşım

öncelikle teşekkür ederim cevabınız için.
şöyle örnek vermek gerekrise: şahıs "ali kabadayı"
işyeri ise "kabadayı.......Dış Ticaret Ltd. Şti"

bu durumda bir sorun olmayacağını söylüyorsun yanlış anlamadıysam.
Hukuk kitaplarımı karıştırıyorum günlerdir net bişey bulamamıştım. Ticaret Hukukuna bakmayı nasıl atladım bilemiyorum.
tekrar teşekkür ederim
Old 30-06-2009, 15:48   #4
Av.Bülent Özkan

Av. G. G.
Evet; dilekçenizde Kabadayı ....... Dış Tic. Ltd. Şti davalı görünüyor ise sorun olmayacaktır. Sonuçta işveren bu şirkettir.

Saygılarımla.....
Old 30-06-2009, 15:50   #5
Av.Bülent Özkan

Bir şey daha;

Davada şahısı da davalı gösterdi iseniz ve işveren şirket ise şahıs yönünden pasif husumet ehliyeti yoktur bu halde dava sadece davalı şahıs yönünden "husumetten" reddedilir. Davalı şirket yönünden dava devam eder.

Saygılar....
Old 30-06-2009, 22:29   #6
Av.GT

işte ben burada davalı şahsı göstermişim dava dilekçemde
şahıs da diyorki ben şiirket temsilcisiyim şirket davacının çalıştığı dönemde babamın üstüneydi. ancak babası söz konusu dönemlerde almanyada yaşadığından her işle oğlu vekaleten ilgileniyormuş.yani ben davalı olarak sadece bu şahsı gösterdim. daha doğrusu şahsın adını yazdım altına limited şirketin tam adını onun altına da adresi ekledim. önce şirketin ismini sonra temsilci şahsın ismini yazmam gerekirken...
tekrar teşekkür ederim...
Old 01-07-2009, 10:00   #7
Av.Bülent Özkan

Av. G. G.

Şirketin tam adı burada geçtiğine göre "mahkeme şirketin tam adını alttaki adrese dahil göremez" diye düşünüyorum.

Burada 2 davalı olduğu, birinin temsilci gerçek kişi diğerinin şirket olduğu düşünülürse;
1. şahıs yönünden dava husumetten reddedilir,
2. şirket yönünden davaya devam edilir.

Saygılarımla...
Old 01-07-2009, 10:46   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.G.G.
İş Hukukundan kaynaklanan Tazminat Davalarında davalı şirket ismini belirtir altına şirketi temsilen şirket sahibinin adını kural olarak yazarız. Açtığım bir davada yanlışlıkla önce şahsın adını yazmış altına ise işyerinin adını yazmış bulunmaktayım. şimdi karşı tarafın vekili, ıslahla dahi taraf değişikliği olmayacağından husumet itirazında bulunmaktadır. müvekkilimin çalıştığı dönemlerde şirket sahibi şimdiki şirket sahibinin babasıdır ve şu an vefat etmiştir. her ne kadar; karşı taraf vekilinin istemi üzerine bu durumu açıklığa kavuştursam da (işyerinin davalı taraf olduğu, şahsın işyerini temsil ettiğini) karşı tarafın vekili son celsede bu durumu kabul etmediğini beyan etmiştir. Bu durumda yapabileceğim bir şey olup olmadığı hususunda görüş bildirebilir misiniz?
Şimdiden çok teşekkür ederim

Dava dilekçenizde, oalayı anlatırken örneğin " Müvekkil davalı şirkette ...tarihinde çalışmaya başlamış" gibi veya benzeri ifadeler yer almışsa, temsilde yanılmadır. Dava husumetten red edilmez. Gerçek davalıya tebligat çıkarılır.

Aşağıdaki linkte benzer bir Yargıtay kararı sunmuşum. Yine THS içinde arama yaparsanız başka kararlar da bulursunuz.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...de+yan%FDl ma
Old 01-07-2009, 12:43   #9
Av.GT

ya Bülent Bey çok teşekkür ederim ben de bu şekilde bi savunma yapacağım. bir kaç yargıtay kararı da buldum. bakalım takdir mahkemenin...
İyi çalışmalar. Tekrar teşekkür ederim...
Old 01-07-2009, 12:48   #10
Av.GT

Varsayılan Sayın Ergin

Öncelikle çok teşekkür ederim. bu şekilde savunma yapacağım. Artık takdir mahkemenin. Sonuçta en alta adres eklemişim ve şirketin adını tam yazmışım ama göreceğiz artık...
tekrar teşekkürler
İyi çalışmalar
Old 01-07-2009, 12:49   #11
Av.Bülent Özkan

Av. G. G.

Sonuç olumlu çıkacak bence. İşin sonucunu bu sayfaya yazmayı lütfen ihmal etmeyin...
Old 19-11-2009, 23:48   #12
Av.GT

merhabalar...
Çok güzel bir beyan dilekçesi hazırladım ve birçok Yargıtay kararı da ekleyerek Mahkemeye ibraz ettim. SSK dan ve Ticaret Sicili Memurluğu'ndan yazılar gelmiş. Buna göre; benim davalı olarak gösterdiğim şahıs ya da şirket benim tazminat istediğim dönemden sonra kurulmuş şirket ve sahibidir. Benim dava dilekçemde belirttiğim dönemlerde müvekkilim davalı şirket yetkilisinin ve söz konusu şahsın babasının yanında çalışıyor görünüyor gelen yazılara göre.Ancak ne var ki; bu şahısın babası yani kayıtlardaki işveren söz konusu dönemde yurtdışındadır ve tüm işlerle oğlu ilgilenmektedir. Ben başından beri ise; bu şahsın çok eskilerden beri bu işyerinin sahibi olarak tanındığını vurguluyordum. birçok daa tanık bildirdim ama dinlenmediler. müvekkilim işyerinden çıkınca bu şahsın babası ölmüş ve şahıs işyerini kendi adına açarak devam ettiriyo şu an. Şimdi davalının deneyimli avukatları; hadi bakalım bunun içinden çıkın bakalım diyosanırım davanın sonucunu sizle paylaşmam bir hayli zaman alacak
İyi çalışmalar. Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi