Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mahcuzlar satılmazsa başkaca mallar haczedilebilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-11-2008, 16:09   #1
netya

Varsayılan Mahcuzlar satılmazsa başkaca mallar haczedilebilir mi?

Sayın meslektaşlarım;
hacizli menkul mallar 2 satışta da satılamadı, borçluya yeniden hacze gitmek istiyorum bunun için hacizli malların borçluya teslimi ve ek haciz diye bir talep açabilirmiyim??
Diğer taraftan borçluyu adresinde bulabileceğimizi sanmıyorum bu durumda mallar ne olacak yediemin değişikliğiyle bi tanıdığa teslim etsem işleyecek yediemin ücretinden kurtulabilir miyim? yada tavsiye edebileceğiniz başkaca bi yol var mıdır?
Teşekkürler
Saygılaırmla
Old 27-11-2008, 15:12   #2
av.araf

Değerli meslektaşım;
Haczedilen mallar 2. satışta bedelinin %40 ile satılıyor bu bedel dosya borcunuzu karşılamaya yetmiyorsa alacağa mahsuben malları siz alıp daha sonra açık kalan bakiye üzerinden yeniden haciz talep etmeyi neden düşünmüyorsunuz.Malları borçluya yediemin olarak teslim etseniz dahi ilave haciz talep ettiğinizde öncelikle yediemin olarak teslim ettiğiniz malları daha sonrada diğer malalrı haczedeceksiniz.Bunun yerine o mallar üzerindeki haczi fek edebilirsiniz ama o zamanda borçluya ulaşamazsanız yediemin ücreti üzerinize kalacaktır.Satış sonrası malları almayı düşünmüyorsanız (ki ben buna sebep ödeyeceğiniz KDV ve Damga vergisi olabileceğini düşünüyorum) ve satışa konu mallar borcu karşılamaya yetmiyorsa bence öncelikle ilave haciz talep edin ve mahalle gidip bi göz atın borçlu adresinde hala duruyormu.Bu tespitten sonra nasıl bir yol izleyeceğinize karar vermek daha kolay gözüküyor.
Old 28-11-2008, 09:10   #3
netya

merhaba,
cevabınız için teşekkürler;
alacaklı şirket malları almaya yanaşmıyor, mahcuzlar uluslararası konuşma kartları ve muhtemelen şu an kartlar kapatılmış, evet başarısız bi hacizdi borçulunun adresinde olmadığına eminim artık.. dolaysıyla borçluya teslim şansım kalmadı bu durumda en azından yediemin değişkliği isteyip alacaklı şirkette çalışan birine teslim etme şansım varmıdır??
teşekkürler..
Alıntı:
Yazan av.araf
Değerli meslektaşım;
Haczedilen mallar 2. satışta bedelinin %40 ile satılıyor bu bedel dosya borcunuzu karşılamaya yetmiyorsa alacağa mahsuben malları siz alıp daha sonra açık kalan bakiye üzerinden yeniden haciz talep etmeyi neden düşünmüyorsunuz.Malları borçluya yediemin olarak teslim etseniz dahi ilave haciz talep ettiğinizde öncelikle yediemin olarak teslim ettiğiniz malları daha sonrada diğer malalrı haczedeceksiniz.Bunun yerine o mallar üzerindeki haczi fek edebilirsiniz ama o zamanda borçluya ulaşamazsanız yediemin ücreti üzerinize kalacaktır.Satış sonrası malları almayı düşünmüyorsanız (ki ben buna sebep ödeyeceğiniz KDV ve Damga vergisi olabileceğini düşünüyorum) ve satışa konu mallar borcu karşılamaya yetmiyorsa bence öncelikle ilave haciz talep edin ve mahalle gidip bi göz atın borçlu adresinde hala duruyormu.Bu tespitten sonra nasıl bir yol izleyeceğinize karar vermek daha kolay gözüküyor.
Old 28-11-2008, 11:55   #4
av.araf

Sayın Netya; hacziniz için başarılı veya başarısız diye bir yorum yapmak ne kadar doğru olabilir ki , nihayetinde birçok dosyada haciz yaparken aslında malların satılmayacağını ve elimize kalacağını ,dosya borcunu da karşılamayacağını bilerek yaparız.Amaç dosya borcunu ödemekten kaçınan borçluyu tazyik etmektir.Ama sanırım miadlı menkulleri haczederken biraz daha titiz davranmamız biz avukatların menfaatine olacaktır.
Yediemin değişikliği yapmanıza engel bir durum göremiyorum.Dosyaya bu yönde bir talep açın ve yediemin olarak malları alacak 3. şahısı da hazır bulundurun büyük ihtimalle karar verilecektir.
Old 28-11-2008, 13:49   #5
netya

Sayın av. araf cevaplarınız için teşekkürler,
tek çekincem icra daireleri bazen yediemin olarak gösterilen 3. kişiyi kabul etmiyorlar nihayetinde yediemin değişikliğinde mutabık kaldık sanırım
İyi çalışmalar
Saygılarımla...
Old 28-11-2008, 13:57   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan netya
Sayın av. araf cevaplarınız için teşekkürler,
tek çekincem icra daireleri bazen yediemin olarak gösterilen 3. kişiyi kabul etmiyorlar nihayetinde yediemin değişikliğinde mutabık kaldık sanırım
İyi çalışmalar
Saygılarımla...

Neden yediemin değişikliği? Haczin fek edilmesini talep ettiniz de kabul edilmedi mi?
Old 28-11-2008, 14:01   #7
netya

Hayır Sayın Ergin istemedim zamanında düşündüm ama satış isteyeyim satılamasın satış düşsün dedim ama sonra gördüm ki sonuçları farklı farklı şeyler
şu an haczin fekkini istesem mallar ne olacak borçluda yok ortada?
Old 28-11-2008, 14:04   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan netya
Hayır Sayın Ergin istemedim zamanında düşündüm ama satış isteyeyim satılamasın satış düşsün dedim ama sonra gördüm ki sonuçları farklı farklı şeyler
şu an haczin fekkini istesem mallar ne olacak borçluda yok ortada?

Bence "Malların ne olacağı" konusu sizin sorununuz değil...Borçlu icra müdürlüğüne müracaat ederek, mallarını teslim alabilir.
Old 28-11-2008, 14:22   #9
netya

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bence "Malların ne olacağı" konusu sizin sorununuz değil...Borçlu icra müdürlüğüne müracaat ederek, mallarını teslim alabilir.

İcra müdürlüğü borçluya tebligat cihetine giderse o kısmıda 35 e göre tebligat vs hallederiz sanırsam o zaman fekkten sonra yediemin ücretide tarafımıza ait olmayacak doğru muyum??
Old 29-11-2008, 13:32   #10
av.araf

Alıntı:
Yazan netya
İcra müdürlüğü borçluya tebligat cihetine giderse o kısmıda 35 e göre tebligat vs hallederiz sanırsam o zaman fekkten sonra yediemin ücretide tarafımıza ait olmayacak doğru muyum??

Ben o bu konuda biraz farklı düşünüyorum.Çünkü bazı icra dairelerinde yedieminlerce ,yediemin ücretlerini tahsil için ,alacaklı ve vekili aleyhine açılmış dosyalara rastlamıştım.Yedieminler fekten önceki süre için ücreti sizden talep cihetine gidebilirler diye düşünüyorum.
Old 01-12-2008, 09:29   #11
netya

Sn av.araf fekten önceki ücreti ödemeye razıyım yeterki şu mallardan kurtulabileyim
İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi