Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

çocuğum kimde kalacak?

Old 11-02-2002, 03:09   #1
fatma

Varsayılan çocuğum kimde kalacak?

5 yıllık evliyim. 4 yaşında bir oğlum var. 9 aydır eşimden ayrı yaşıyorum, çocuğum benim yanımda. boşanma davası açtım ama eşim ancak çocuğu kendisine verirsem boşanmayı kabul edeceğini söylüyor.herhangi bir gelirim yok.babamın durumu iyi ve bizim geçimimizi sağlıyor.
1.gelirimin olmaması çocuğun bana verilmesini engeller mi?
2.çocuğu eşim alırsa,çocuğa yanında bakacak kimsesi yok. ablasının yanına gönderecek(miş).bu durumda buna karşı çıkabilirmiyim?
3.babam mal varlığının bir kısmını benim üzerime yaparsa durum değişir mi?

10-06-2000 14:10:44
Old 11-02-2002, 03:10   #2
seyyah

Varsayılan YNT:çocuğum kimde kalacak?

anladığım kadarıyla siz annesiniz. sorularınıza çok kısa yanıtlar vereceğim, ancak yine de en azından davada yıpranmamanız için bir avukatın hukuki bilgisinden yararlanın derim.
1. gelirinizin olmaması çocuğun size verilmesini engellemez.
2. eşinizin çocuğa baktıracak kimsesi olmaması, ablasının yanına gönderecek olması sizin lehinize bir durum oluşturur.
3. babanızın mal varlığının bir kısmını sizin üzerinize yapması bence yanlış olur. hem muvazaalı nitelik taşır, ve hem de gerekirse yoksulluk nafakası istemenizi engeller.
bir boşanma davasında hakimi çocuğun velayeti konusunda taraflardan birini tercih etmeye yönelten en önemli etken, bence, çocuk ile o taraf arasındaki mevcut ve beklenen ilişki düzeyidir. eğer o taraf çocuğa zalimce davranıyor, eşi ile arasındaki anlaşmazlığın acısını çocuktan çıkarıyor, yahut ilerde böyle bir tutum takınması muhtemel ise hakimin çocuğun velayetini o tarafa vermemesi gerekir. eğer bir tarafın ekonomik durumu çok iyi ise, esasen hakim çocuğun karşı tarafa verilmesine karar verdiğinde, çocuk için uygun ve yüksek miktarda nafakaya hükmederek, bu durumu denkleştirmeyi düşünecektir. kolaylıklar dilerim.

11-06-2000 23:36:29
Old 11-02-2002, 03:11   #3
mine

Varsayılan YNT:çocuğum kimde kalacak?

Sayın Fatma,
Sayın Seyyah dostumuzun verdiği yanıt fazlasıyla açıklayıcı.Tamamına
katılıyorum.

Bu konuda ''çocuğun çıkarları'' önemli. Anlattığın kadarı ile çocuğun çıkarları senin yanında kalmasının daha iyi olacağını gösteriyor. Ayrıca dört yaşında bir çocuğun 'ana şefkatine muhtaç'
yaşta olması da senin yanında kalması için bir ölçü olarak yargıç tarafından göz önüne alınacaktır.

Ancak boşanma davasını kazanabilmen için müşterek hayatın çekilmez hale geldiğine ve artık bu evlilik birliğinden beklenen fayda kalmadığına ilişkin sağlam kanıtlar gerekiyor. Çocuk konusunu pazarlık haline getiren kocalar aslında boşanmak istemeyen kocalardır.Fakat bunu açıkca söyleyemezler de, kabul edilemeyecek koşulların arkasına gizlenirler. Senin davanda asıl sorun boşanma davasının kanıtlanmasında yatıyor gibi geliyor bana. Bunun için şimdiden çok sağlam tanıklar bulmalısın. Bulduğun tanıkların sonradan vazgeçmeleri olasılığını da unutma.

Bütün analara saygılarımla...

12-06-2000 21:25:51

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi