Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tedbir nafakası hatalı ödeme emri kısmi itiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-03-2012, 11:50   #1
sirya

Varsayılan tedbir nafakası hatalı ödeme emri kısmi itiraz

Merhaba, birikmiş tedbir nafakasını icrai takibe koydum, ancak ödeme emrinde devam eden aylık nafakaların da aynı dosyaya ödenmesi isteminde bulunmadım. Karşı yan da, dosyaya kısmi itirazda bulunmuş. İtiraz gerekçesi talep ettiğimiz nafakanın 9 ay 10 günlük nafaka istemini içermesi, 10 günlük isteme ilişkin kısmi itirazda bulunmuş. Bu durumda itirazın kaldırılması isteminde bulunursam kaybederim diye düşünüyorum? Çıkış yolu arıyorum, cevap veren meslektaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Old 27-03-2012, 11:56   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sirya
Merhaba, birikmiş tedbir nafakasını icrai takibe koydum, ancak ödeme emrinde devam eden aylık nafakaların da aynı dosyaya ödenmesi isteminde bulunmadım. Karşı yan da, dosyaya kısmi itirazda bulunmuş. İtiraz gerekçesi talep ettiğimiz nafakanın 9 ay 10 günlük nafaka istemini içermesi, 10 günlük isteme ilişkin kısmi itirazda bulunmuş. Bu durumda itirazın kaldırılması isteminde bulunursam kaybederim diye düşünüyorum? Çıkış yolu arıyorum, cevap veren meslektaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.

10 günü nasıl hesapladınız ki?
Old 27-03-2012, 11:58   #3
sirya

on günü kullandığım Martı yazılım icra matik programı hesaplamış maalesef
Old 27-03-2012, 12:09   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sirya
on günü kullandığım Martı yazılım icra matik programı hesaplamış maalesef

Benim sorduğum soruyu siz de onlara sorun o zaman.

Nafakanın başlangıç tarihi tam olarak nedir?
Old 27-03-2012, 12:14   #5
sirya

28.07.2011 başlangıç tarihi, son ayın başlangıç tarihi 29.02.2012 bitiş tarihi 12.03.2012.
yani itiraz 29 şubatla 12 mart arasında istenen miktara yapılıyor.
Old 27-03-2012, 12:18   #6
sirya

Acaba diyorum, devam eden nafakaların bu dosyaya ödenmesi talebinin sehven yazılmadığına dair bir savunma ne kadar etkili olur, icra mahkemesi takibin devamıyla devam eden nafakaların bu dosyaya ödenmesi yönünde karar verir mi? Ama bu durumda itiraz eden tarafa vekalet ücretine hükmeder mi?
Old 27-03-2012, 12:25   #7
sirya

Takip talebinde de ödeme emrinde de "takip tarihinden itibaren işleyecek nafakalar......tahsili istemidir" ibaresi yer almaktadır. Bu durumda icra mahkemesi 10 günlük isteme ilişkin yapılan itirazın kaldırılmasına karar verir mi?
Old 27-03-2012, 12:51   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sirya
28.07.2011 başlangıç tarihi, son ayın başlangıç tarihi 29.02.2012 bitiş tarihi 12.03.2012.
yani itiraz 29 şubatla 12 mart arasında istenen miktara yapılıyor.

29 şubatta siz 28 marta kadar işleyecek nafakayı talep etmiş oluyorsunuz zaten. İtiraz haklı.
Old 27-03-2012, 12:53   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sirya
Takip talebinde de ödeme emrinde de "takip tarihinden itibaren işleyecek nafakalar......tahsili istemidir" ibaresi yer almaktadır. Bu durumda icra mahkemesi 10 günlük isteme ilişkin yapılan itirazın kaldırılmasına karar verir mi?

İşleyecek nafakaları talep etmişsiniz. Bence kısmi itirazı kabul ederek takibe devam edin. İtiazın kaldırılması davasını kaybedersiniz. Dolayısıyla vekalet ücretine de mahkum olursunuz.
Old 27-03-2012, 13:03   #10
sirya

takip talebimizde, dava tarihi olan 28 temmuzdan takip tarihi olan 12 marta kadar olan "ağustos, eylül, ekim, kasım, aralık, ocak ve şubat olmak üzere 7 aylık nafaka ile 29 şubattan itibaren hak kazandığımız (bildiğim kadarıyla ayın başında nafakaya hak kazanmış oluyoruz) mart ayına ait nafakanın
ilk 12 günü hesap edilerek talep edilmiştir. Ve itiraz bu 12 güne ilişkindir. Bu hesaba göre yapılan itirazın haksız olması gerektiğini düşünüyorum...pek emin olamayarak..
Old 27-03-2012, 13:09   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sirya
takip talebimizde, dava tarihi olan 28 temmuzdan takip tarihi olan 12 marta kadar olan "ağustos, eylül, ekim, kasım, aralık, ocak ve şubat olmak üzere 7 aylık nafaka ile 29 şubattan itibaren hak kazandığımız (bildiğim kadarıyla ayın başında nafakaya hak kazanmış oluyoruz) mart ayına ait nafakanın
ilk 12 günü hesap edilerek talep edilmiştir. Ve itiraz bu 12 güne ilişkindir. Bu hesaba göre yapılan itirazın haksız olması gerektiğini düşünüyorum...pek emin olamayarak..

Bu hesaba göre eksik istemişsiniz. 28 şubatta 8. ayı isteyecektiniz( o zaman 28 marta kadar olanı istemiş olacaktınız).

Nafaka aylığı tektir, bölünemez.
Old 27-03-2012, 13:14   #12
sirya

haklısınız ama bu durumda icra mahkemesi ne yönde karar verir?
Old 27-03-2012, 13:16   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sirya
haklısınız ama bu durumda icra mahkemesi ne yönde karar verir?

9 no.lu mesajda yazdım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi