Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İkİ Yilda Bİr Yapilan Baro SeÇİmlerİ

Yanıt
Old 29-08-2006, 18:57   #1
Av.Ender

 
Varsayılan İkİ Yilda Bİr Yapilan Baro SeÇİmlerİ

Av.Kanunu'nun 82.maddesi Baro Genel Kurulu'nun 2 yılda bir Ekim ayında yapılacağını düzenlemektedir.83.madde ise, Olağanüstü Genel kurulu düzenlemekte, Baro Başkanı veya yönetim kurulunun gerekli gördüklerinde Baro Genel kurulunu Olağanüstü toplantıya çağırabileceğini ifade etmektedir.
Binici sorum;toplantının Ekim ayının ilk haftası içinde yapılacağı hükmü emredici bir hüküm müdür?
İkinci Sorum;baro başkanı ya da yönetim kurulu üyeleri, her hangi bir gerekçeyle hatta gerekçe göstermeden, İki yılda bir Ekim ayının ilk haftası yapılması gereken olağan genel kurulu, örneğin bir ay önce yapma kararı verir ve bu karar sonucunda yeni seçimler yapılırsa, her hangi bir üyenin itirazı üzerine genel kurul ya da seçim iptal edilir mi?
Konuyla ilgili detaylı bilgisi ya da tecrübesi bulunan arkadaşların fikirleri için şimdiden teşekkür ederim.
Old 30-08-2006, 02:26   #2
Av.Selim Balku

 
Varsayılan

birinci cevap: evet bu kanunun emredici hükmüdür...

ikinci cevap: bu tarihten bir ay önce genel kurul taplanıyorsa bu olağan değil, olağanüstü toplantıdır.

Kanundaki toplanma şartlarına haiz değilse iptal ettirilebilir...
Old 31-08-2006, 10:01   #3
gursan

 
Varsayılan

Av.K.82. maddesinde yer alan;
"Genel kurul iki yılda bir Ekim ayının ilk haftası içinde baro başkanının daveti üzerine gündemindeki maddeleri görüşmek üzere toplanır."
hükmünün EN GEÇ İKİ YILDA BİR TOPLANACAĞI biçiminde anlaşılması gerektiği kanısındayım.
Genel kurul toplantısının OLAĞAN toplantı mı, OLAĞANÜSTÜ toplantı mı olduğu toplantı gündem ve çağrısından anlaşılacaktır. Olağan Genel Kurul toplantısının Ekim ayından bir ay öncesi yapılmış olmasının, genel kurulun toplantıya çağrılmasına ilişkin diğer hükümlere uyulmak şartıyla tek başına iptal nedeni olacağı kanısında değilim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Bk'ya Tabi Mecur-kiraci Tarafindan Yapilan Tesisler madagaskar Meslektaşların Soruları 3 23-02-2005 16:22
Baro Pulu tiny lady Meslektaşların Soruları 1 15-07-2004 22:44
Osmanlı Da İlk Baro Av. Adil Giray ÇELİK Hukuk Sohbetleri 0 27-03-2002 22:15
Avukatlarla Yapilan Ucret Sozlesmeleri Bitaraf Hukuk Soruları Arşivi 1 01-03-2002 22:23
Son 5 Yilda Turkiyede İnfaz Edilen Cezalarla İlgili İstatistik Gulizar Hukuk Soruları Arşivi 1 27-02-2002 17:35


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03800607 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.