Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Elektrik (voltaj) dalgalanmaları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-08-2012, 00:57   #1
Av.Melih

Varsayılan Elektrik (voltaj) dalgalanmaları

Sevgili Meslektaşlarım,

Bir konuda yardımınıza ihtiyaç duymaktayım. Elektrikte meydana gelen voltaj dalgalanmaları yüzünden faturası normalden çok yüksek gelmekte ve bu sebeple mağduriyet yaşamaktadır. Tüketici hakem heyetlerinin elektrik dalgalanmaları yüzünden bozulan eşyaların tamir masraflarının karşılanması veya bedellerinin ödenmesi ile ilgili vermiş olduğu kararlar var. Ancak bu voltaj dalgalanmaları yüzünden faturaların yüksek gelmesi ile ilgili herhangi birşey bulamadım. Bu konuda nasıl bir yol izlemek gerekir? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
Old 21-08-2012, 16:15   #2
A.Yılmaz

sevgilim meslektaşım bizim müvekkillerden biri de aynı sıkıntıyı yaşamakta. Ben de şu an bu konuyu araştırıyorum, birşeyler bulursam sizi de bilgilendiririm. Saygılarımla
Old 22-08-2012, 10:11   #3
Matrix

Edindiğim bilgilere göre; TEDAŞ ( ya da her neyse )voltaj dalgalanmaları sebebiyle kendisine müracaat halinde teknik ekibiyle bunun tesbitini yaptırıyor ve bu nedenle arızalanan eşya var ise bunun rayiç bedelini abonesine ödüyor.Tabii var ise, fatura, fiş veya benzeri bir belge eklenmesini istiyor. Ancak belge dahi yoksa,piyasadan temin edilecek bir " tahmini şu kadar TL.'dır " şeklindeki bir makbuzu da dikkate aldıklarını beyan ettiler.Kolay gelsin...
Old 22-08-2012, 12:30   #4
Av.Evren Akçay

Elektrik Piyasası Kanunu 1. madde de ; kanunun amacının; elektriğin yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevreyle uyumlu bir şekilde tüketicilerin kullanımına sunulması olduğu belirtilmiştir.

Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği 11. maddeye göre; Dağıtım lisansı sahibi tüzel kişi, ilgili mevzuat uyarınca bölgesinde bulunan tüm müşterilere eşit taraflar arasında ayrım gözetmeksizin yeterli, kaliteli ve sürekli elektrik enerjisi sunacak şekilde hizmet verir.

Elektrik Piyasasında Dağıtım Sisteminde Sunulan Elektrik Enerjisinin Tedarik Sürekliliği, Ticari Ve Teknik Kalitesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 4. maddesine göre;Dağıtım şirketi, dağıtım lisansında belirlenen bölgede bulunan kullanıcılara sunduğu hizmetin kalitesinden sorumludur.

Elektrik Piyasasında Dağıtım Sisteminde Sunulan Elektrik Enerjisinin Tedarik Sürekliliği, Ticari Ve Teknik Kalitesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 17. maddesine göre;
Ticari kalite; dağıtım sistemine bağlanmak isteyen veya bağlı olan kullanıcılar ile bu kullanıcılara bağlantı anlaşması, perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşma kapsamında hizmet veren taraflar arasında enerji satışı ve/veya hizmetin sunumuna ilişkin olarak söz konusu faaliyetin tüm evrelerinde meydana gelecek ilişkilerin Kurum tarafından belirlenecek standartlara uygun olarak gerçekleşmesidir.

Tüm bu maddelere göre elektirk dağıtım şirketleri yeterli, kaliteli ve sürekli elektrik enerjisi sunmak zorunda. Eğer bu konuda şikayetiniz varsa şikayete sebep olan konuyu bu hususları da belirterek ve meydana gelebilecek zararlardan dolayı hukuki ve cezai dava açma vb. haklarınızı saklı tuttuğunuzu belirten dilekçe ile başvurmanızı öneririm. Eğer gerekli çalışmalar yapılmazsa sizde hem tüketici hakem heyetine veya diğer adli mercilere başvurup zararınızın tazminini sağlayabilirsiniz.
Old 14-06-2016, 12:08   #5
Av.bozkara

Elektrik kurumuna voltaj dalgalanması nedeniyle meydana gelen zararın giderilmesi için yapmış olduğumuz yazılı başvuruya elektrik dağıtım ve perakende satışına ilişkin hizmet kalitesi yönetmeliği nin 26.maddesine göre zararın ortaya çıktığı tarihten itibaren 10 gün içerisinde başvurulması gerekirken bu süre geçtikten sonra başvuru yapıldığı için zararın karşılanması yönündeki talebimiz kurum tarafından reddedilmiştir.

yönetmeliği incelediğimizde 10 iş günü içerisinde talepte bulunabilir ifadesi yer almaktadır. Ancak 10 gün içerisinde başvuru zorunludur ya da başvurmazsa talep red edilir, gibi bir ibare geçmemektedir.

Bu durumda ne yapılabilir?dava açmamız halinde hangi gerekçeye dayanılabilir?

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi