Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapu Iptal Ve Tescil- Tazminat- Terditli Açilabilir Mi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-06-2015, 14:04   #1
hltydmr

Varsayılan Tapu Iptal Ve Tescil- Tazminat- Terditli Açilabilir Mi

Sayın Meslektaşlarım.
Müvekkile ait olan bir taşınmaz, sahte kimlik kullanılmak üzere A şahsına, A şahsı tarafından da kısa bir süre sonra B şahsına satılmıştır. her iki satış da resmi akit tablosunda değerinin oldukça altında gösterilmiştir.
1- Tarafımızca ikame edilecek olan tapu iptal ve tescil davası ile hazinenin sorumluluğu nedeni ile ikame edilecek olan tazminat talepli davaları, aynı davada terditli olarak açabilir miyiz?

zira uygulama evvelemirde tapu iptal davasının reddedilmesi ve kesinleşmesi akabinde hazineye karşı dava açılması yönünde.

Hem üçüncü şahsı ve hem de hazineyi davada hasım gösterebilir miyiz?
saygıyla
Old 06-06-2015, 19:47   #2
Yücel Kocabaş

Varsayılan Terditli dava şeklinde olmaz.diye düşünüyorum.

HMK.madde 111.1 "(1) Davacı, aynı davalıya karşı birden fazla talebini, aralarında aslilik-ferîlik ilişkisi kurmak suretiyle, aynı dava dilekçesinde ileri sürebilir.

Terditli dava aynı davalıya karşı ileriye sürülen talepler ile ilgilidir. Tapu iptali davası ile tazminat davasının davalıları farklı olacağından dava terditli olarak açılamaz.

Bunun yanısıra, hazinen sorumluluğuna gidilebilmesi için önce tashih(tapu iptali ve tesçil) davası açılması bu davanın ret ile sonuçlanması ve kesinleşmesi gerekir. Terditli davada ortada tek dava fakat asıl ve yardımcı olmak üzere iki talep vardır. Hakim önce asıl talebi inceler bu talebi uygun görmezse ara kararı ile ret edip yardımcı talebe geçer ve sonuçta vereceği nihai kararla her iki talep hakkında verilen karar birlikte kesinleşir.Böyle bir yöntemde önce tashih davasını kesinleştirip sonra tazminat davasına geçme şansı bulunmadığından bu nedenle de terditli dava ile sonuç alınamaz.Diye düşünüyorum.
Old 06-06-2015, 20:15   #3
hltydmr

Sayın meslektaşım, cevabınızı okumadan evvel, husumet ile ilgili konuda araştırma yaparken 1978 tarihli bir yargıtay ilamını paylaştığınız linkten alıntı yapmıştım. Akabinde de sualime cevap verme nezaketinde bulunduğunuzu gördüm. Hoş bir tesadüf oldu Teşekkürler.
cevabınızda beyan ettiğiniz üzere terditli dava için aynı davalı olmalı. hem hazine ve hem de son tapu malikine karşı terditli dava ikamesi HMK'ya göre olanaksız gözükmekte. ben de aynı fikirdeyim. Lakin bugün bir iki linkte, hem hazineye ve hem de son tapu malikine terditli olarak ikma e edilebileceğini okuyunca merak ettim ve kafam karıştı doğrusu.
Ben de evvelemirde son tapu malikine tapu iptal ve tescil talebinin yöneltilmesini, ikame edilen davanın redle sonuçlanmasından sonra hazineye müracaat edilebileceğini düşünüyorum
Old 07-09-2017, 14:51   #5
Av.Abdullah Uysal

“Ketim ve sahteciliğe dayanan yolsuz tescil ile ilgili bu gibi davaların yolsuz tescilin başladığı noktadan itibaren önce ve sonra iktisapta bulunanların tümü hasım gösterilmek suretiyle açılması zorunludur.” (Yarg. 1.HD 1978/2058 E. 1978/3463 K.)

“Davalı olarak aleyhine yolsuz tescil oluşumuna katılan tapu memuru, noter, vekil, aracılar, ara malikler olabileceği gibi asıl muhatap davalı sıfatını üzerinde bulunduran son kayıt malikidir.” (ÖZAYKUT Salih, Mülkiyet Hakkına Dayalı Davalar, 2015, s.211)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi