Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vekaletname olan dosyadaki kararın fotokopisini almak için yazılı talep gerekli midir?

Yanıt
Old 27-08-2012, 17:54   #1
Av. Muhammed BAYSAL

 
Varsayılan vekaletname olan dosyadaki kararın fotokopisini almak için yazılı talep gerekli midir?

Sulh Hukuk mahkemesinde vekaletnamemizin olduğu takip ettiğimiz ve karara çıkan bir dosyadan sadece karar fotokopisi yada kararın uyap çıktısını almak istedim. Ancak yazı işleri müdürü, karardan fotokopi alabilmem veya kararın uyap çıktısını verebilmeleri için ısrarla yazılı talepte bulunmamı istedi. Bende bu uygulamanın hangi kanunda, yönetmelikte yada genegede yazdığını, uygulamanın yasal dayanağının ne olduğunu sorduğumda yazı işleri müdürü bir cevap veremedi ancak "boş ver nerde ne yazdığını bizde böyle, işine gelmiyorsa git şikayet et" dedi. 6100 sayılı HMK, HMK Yönetmeliği ve Avukatlık Kanun'unu araştırdığımda karar forokopisi için yazılı talep gerektiği ile ilgili bir madde göremedim. Bu uygulamanın yasal bir dayanağı varmıdır? Görüşleriniz ve bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim...
Old 27-08-2012, 18:06   #2
olgu

 
Varsayılan

Aynı sorunu bende yaşamıştım, hatta yazı işleri müdürü hakimin onay vermesi halinde kararın bir suretinin tarafıma verilebileceğin belirtmişti, (sadece suret, asli gibidir onaylı değil) gerekçe olarak da HUKUK VE TİCARET MAHKEMELERİNİN YAZI İŞLERİ YÖNETMELİĞİ'nin 37. maddesini göstermişti

İş sahiplerinin taleplerinin tespit şekli

Madde 37- İş sahiplerinin her türlü istemlerinin imzalarıyle tevsiki gerekir. Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 297 nci maddesi gözetilerek tarafların veya vekillerin mahkeme muamelatında mühür veya herhangi bir aletle imza etmelerine müsaade olunmaz; bu şekilde vaki müracaat üzerine bir muamele yapılamaz.

Yazı bilmeyenlerin hüviyetleri tespit edildikten sonra istemleri altına sol ellerinin baş parmağı bastırılır.

Bu durum üzerine hakimle konuştuğumda hakim ise "müdüre hanımda iyicene saçmalamış, vekaletnameniz varsa istediğiniz kadar fotokopi çektirebilirsiniz" demişti ve dilekçesiz karardan suret almıştım.
Old 28-08-2012, 15:46   #3
Av.Ömer Güntay

 
Varsayılan

28253 sayılı HMK. Yönetmeliği ile eski yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.


Alıntı:
Yürürlükten kaldırılan yönetmelik

MADDE 65 – (1) Hukuk ve Ticaret Mahkemelerinin Yazı İşleri Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.
Yeni Yönetmeliğin 42/3 maddesinde yazılı dilekçe verilmesi gibi bir koşul net olarak yoktur. Keyfi bir istemde bulunulduğu kanısındayım. İcap duyulursa, şikayet edilmelidir.

Alıntı:
MADDE 42 – (3) Davacı, davalı, fer’i müdahil ve vekilleri dava dosyasındaki veya elektronik ortamdaki bütün tutanak ve belgelerin onaysız fotokopi ya da çıktısını harçsız olarak alabilirler. Avukatların belge örneği alabilmeleri için vekâletnamelerinin bulunması zorunludur.
Old 21-12-2012, 16:33   #4
Av. Muhammed BAYSAL

 
Varsayılan

Bu uygulamanın dayanağını araştırdığımda Adalet Bakanlığı'nın 2004 tarihli görüşüne ulaştım. Adalet Bakanlığı eski görüşünde dilekçe ike talepte bulunulması gerekir demekteydi. Ancak geçen süreçte kanunların ve yönetmeliklerin değişmeleri karşısında başvurumuz üzerine Adalet Bakanlığı yeni görüşünü yayınlamıştır. Adalet Bakanlığı'nın yeni görüşü özetle "vekalet olan dosyadan fotokopi almak için yazılı talep yada hakimin izninin gerekmediği" şeklindedir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
evlatlık olan oğlumu almak için dava açacağım ne yapacam Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 12-08-2012 21:45
tapu iptali tescil davası devir için verilen vekaletname yazılı delil başlangıcı sayılırmı? mkys Meslektaşların Soruları 1 06-12-2011 14:49
eski eşimden olan kızımla yurt dışı tatili yapmak için muvafakatname almak gerekiyor mu? Konuk-- DÜŞÜNCE Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 07-07-2011 18:07
vekili olan dosyada yeni vekaletname alma outlawyer Meslektaşların Soruları 5 09-06-2011 14:56
İstanbul Aile Mahkemeleri ABD Noterinde Hazırlanmış Vekaletname için Apostil Talep Ediyor mu? Komagene Meslektaşların Soruları 1 11-03-2011 15:15


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03955007 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.