Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kira bedelinin indirilmesi davası hakkın kötüye kullanımı

Yanıt
Old 14-05-2010, 13:50   #1
Aybüke Kağan

 
Varsayılan kira bedelinin indirilmesi davası hakkın kötüye kullanımı

Kiracı ile kiralayan arsındaki sözleşmeye göre yıllık %20 artış şartı vardır. 2008-2009 kira döneminde ekonomik koşullar nedeniyle artış uygulanmayarak önceki dönem kira bedelinin aynen devamı yönünde anlaşılmıştır.

iki yıl artış yapılmamıştır.Artış uygulanmadığı halde Kiracı 2009-2010 kira bedelinin 40.000 TL.den 30.000 TL ye düşürülmesi için dava açmıştır.Kiralayan kira artış şartını uygulamayarak iki yıl aynı kira bedelini alarak kendinden beklenen fedakarlığı göstermiş değil midir? Kiracının kira bedelinin indirilmesi talebi hakkın kötüye kullanılması niteliği taşımaz mı ?

* Bilirkişi raporu taşınmazın 2009-2010 kira bedelinin rayiç ve ülke ekonomisi dikkate alındığında 35.000 TL. olduğu yönünde rapor düzenlemiş,taşınmazın rutubet nedeniyle boya ve zorunlu tamirat gideri olan 3.000 Tl.nin mahsubu gerektiğini söylemiştir.

Yargıtay kira bedelinin vergiler dahil hesaplanması gerektiğini bidirmiştir. Rapor bu yönden eksik. Stopaj dahil mi eksik mi belirtilmemiş.Ayrıca zorunlu giderlerin mahsubu yönünde davacının talebi yokken zorunlu giderlere ilşkin rapor düzenlenebilir mi?
Teşekkürler.
Old 14-05-2010, 17:27   #2
Admin

 
Varsayılan

Eğer kontrat uzun süreliyse (örneğin 4-5 yıl) o zaman kiracının talebi haklı olabilir zira bu durumda artık dava uyarlama davası oluyor. Böyle bir durumda sırf dava açılması bence hakkın kötüye kullanımı olarak değerlendirilemez, neticede talebin haklı olup olmadığına Mahkeme karar verecektir (ve olayda da öyle olmuş zaten)

Öte yandan eğer kontrat örneğin 1 yıllıksa (veya herhangi bir şekilde süresi bitmişse) bu kararı son derece hatalı buluyorum, zira kontrat süresi sona erdiğinde kiracının 6570. sayılı yasanın 11. maddesinden kaynaklanan tek taraflı fesih hakkı var. Kira miktarını fazla bulan kiracı bu hakkını kullanabilirdi. Hem bu hakkı kullanmayıp, hem de daha sonra kira miktarı fazla şeklinde iddiada bulunması kabul edilemez kanaatindeyim.
Old 16-05-2010, 15:53   #3
Aybüke Kağan

 
Varsayılan

kira süresi 5 yıl.ilk iki yılın bedeli net olarak kararlaştırılımıış.Son üç yıl için %20 şartı var. 5.yıl yani 2008-2009 döneminde %20 artıış yapılmamış. 2009 Ekim ayında 5 yıl doldu.2009-2010 için de aynı bedeli istedik.Kabul etmezseniz tahliyeyi kabul ediyoruz dedik.Tahliye edilmediği gibi, Kira bedelinin indirilmesi davası açıldı.Üstelik kabul ve talep ettikleri bedel üzerinden dahi 8 aydır ödeme yapmadılar.Yani bence iki tarafın da fedakarlık yapması lazım.Kiralayan artış şartını uygulamamış.

Son dönem kirası olan 40.000 Tl.üzerinden 8 aylık kira bedeli için takip yapacağım. Karşı taraf gayrı menkule yaptıkları faydalı ve lüks masraflar nedeniyle gayrımenkulün değerinin arttığını ileri sürerek mahsup iddiasıyla itiraz edeceklerini söyledi.

Hakim,dava dilekçesine göre Kira bedelini 2009-2010 yılı için tespit edecek. Ayrıca kira ilişkisi devam edecek olursa takip edecek iki yılın da artış oranın ya da artış olup olmaycağının da karara bağlanması gerekmez mi?Bu tür davalar da 3 yıllık kira bedeli tespit edilir gibi kararlar okumuştum.

Saygılarımla.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
şeçimlik hakkın kullanımı- ayıplı mal avyıldız Meslektaşların Soruları 1 18-03-2010 14:36
Kira bedelinin belli oranda indirilmesi talepli dava açmak mümkün mü? SAKE Meslektaşların Soruları 2 01-03-2010 18:43
TMK m.166/2 : Boşanma davasında hakkın kötüye kullanılması GECE Hukuk Sohbetleri 0 21-12-2009 20:22


THS Sunucusu bu sayfayı 0,06853795 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.