Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yurt dışında evlenip; yurtdışında boşananlar için tanıma gerekli midir?

Yanıt
Old 25-03-2010, 02:08   #1
senemü

 
Varsayılan Yurt dışında evlenip; yurtdışında boşananlar için tanıma gerekli midir?

İki Türk Vatandaşı yurt dışında evlenip; yurtdışında boşanmıştır. Bu karar Türkiyede geçerli midir? Tanıma gerekli midir? Bu vatandaşlarımızın nasıl bir yol izlemeleri gerekir?
İkinci bir durumda da biri İngiliz biri Türk Vatandaşı yurt dışında evlenip; yurtdışında boşanmıştır. Bu karar Türkiyede geçerli midir? Tanıma gerekli midir? Türk vatandaşımızın nasıl bir yol izlemeleri gerekir?

Cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 25-03-2010, 12:03   #2
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan

Sayın senemü;

Yabancı mahkeme tarafından verilmiş bir boşanma kararının Türkiye'de geçerli olması için tanıma ve tenfiz davası açılması gerekmektedir. Saygılarımla..
Old 25-03-2010, 12:40   #3
Sinerji Hukuk Yazılımları

 
Varsayılan

T.C. YARGITAY
2.Hukuk Dairesi
Esas: 2008/9629
Karar: 2008/9345
Karar Tarihi: 25.06.2008

TENFİZ DAVASI - YABANCI MAHKEME İLAMININ TANINMASI VEYA TENFİZİNE KARAR VERİLEBİLMESİ İÇİN İLAMIN TARAFLARININ VEYA EN AZINDAN BİRİNİN TÜRK VATANDAŞI OLMASINA GEREK BULUNMADIĞI - İZİNLE TÜRK VATANDAŞLIĞINDAN ÇIKMIŞ OLANLARIN HAKLARI

ÖZET: Yabancı mahkeme ilamının tanınması veya tenfizine karar verilebilmesi için ilamın taraflarının veya en azından birinin Türk vatandaşı olmasına gerek bulunmamaktadır. Taraflar Türk olmasalar bile hukuki menfaatlerinin bulunması koşuluyla yabancı ilamın tenfizini veya tanınmasını isteyebilirler. İzinle Türk Vatandaşlığından çıkmış olanlar bu maddede sayılan haklar dışında Türk vatandaşlarına tanınan haklardan yararlanmaya aynen devam ederler.

(5718 S. K. m. 50, 54, 58) (403 S. K. m. 20, 29)

Dava: Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.

Karar: Davacı, Alman Mahkemesince verilen boşanma kararının tenfizine karar verilmesini istemiş, mahkemece istek reddedilmiştir. Mahkeme, tarafların Türk Vatandaşı olmadığını ve davacının hukuki yararının bulunmadığını gerekçe göstermiştir.

Milletlerarası Özel hukuk ve Usul Hukuku Hakkındaki Yasanın 50. maddesi, yabancı mahkemelerden hukuk davalarına ilişkin olarak verilmiş olan ve o devlet kanunlarınca kesinleşmiş ilamların Türkiye'de icra olunabilmesinin verilecek tenfiz kararına bağlı olduğunu, 58. maddesi de yabancı ilamın kesin delil veya kesin hüküm olarak kabul edilebilmesinin, ilamın tenfiz şartlarını taşıdığının mahkemece tespitine bağlı bulunduğunu, ancak tanımada 54. maddenin (a.) bendindeki koşulun aranmayacağını hükme bağlamıştır.

Yabancı ilam 01.07.2006 tarihinde kesinleşmiştir. Dosyadaki belgelerden, ilam kesinleşmeden davacının 403 Sayılı kanunun 20. maddesine göre Türk Vatandaşlığından çıkmasına izin verildiği, çıkma belgesini aldığı 03.03.2006 tarihinde Türk Vatandaşlığını kaybettiği anlaşılmaktadır.

Yabancı mahkeme ilamının tanınması veya tenfizine karar verilebilmesi için ilamın taraflarının veya en azından birinin Türk vatandaşı olmasına gerek bulunmamaktadır. Taraflar Türk olmasalar bile hukuki menfaatlerinin bulunması koşuluyla yabancı ilamın tenfizini veya tanınmasını isteyebilirler. kaldı ki, davacı doğumla Türk Vatandaşı olup, 29.06.2004 tarihli 5203 sayılı kanunla değişik Türk Vatandaşlığı Kanununun 29. maddesi gereğince, izinle Türk Vatandaşlığından çıkmış olanlar bu maddede sayılan haklar dışında Türk vatandaşlarına tanınan haklardan yararlanmaya aynen devam ederler. Bu bakımdan davacının, tenfiz ve tanıma istemesinde, miras, velayet, nafakalar, mal rejiminin tasfiyesi yönünden hukuki yararı bulunmaktadır. Bu açıklamalar karşısında mahkemece deliller değerlendirilmek suretiyle ulaşılacak sonuç uyarınca bir hüküm kurulması gerekirken yazılı gerekçe ile ret hükmü kurulması usul ve yasaya aykırıdır.

Sonuç: Hükmün yukarıda açıklanan nedenle BOZULMASINA, bozma nedenine göre diğer yönlerin incelenmesine yer olmadığına,temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere oybirliği ile karar verildi. 25.06.2008 (¤¤)

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Old 25-03-2010, 13:43   #4
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

İki Türk vatandaşının yurt dışında evlenip yurtdışında boşanması ve biri İngiliz biri Türk vatandaşının yurt dışında evlenip yurtdışında boşanması halinde boşanma kararlarının Türkiye'de geçerli olabilmesi için tanıma veya tenfiz kararının alınması gereklidir.

Tanıma veya tanfize karar verilebilmesi için diğer tanıma ve tenfiz koşullarının yanısıra , bu evliliğin Türkiyê'de nüfusa kayıtlı olması gerekir.

Yurt dışında konsolosluğumuzda yapılan evlenmeler Konsolosluk tarafından ilgili Nüfus İdaresine bildirilir. Yabancı mercilerce yapılan evlenmeler Türk kamu düzenine aykırı olmamak kaydıyla geçerli sayılır. Bu takdirde evlenme belgesinin Konsolosluğa veya Nüfus idaresine ibrazı gerekir.

Böylece nüfusa kayıt işlemleri yaptırılarak tanıma veya tenfiz davası açılabilir.
Diye düşünüyorum.
Old 26-03-2010, 16:30   #5
umutlaw

 
Varsayılan

Türkiye Cumhuriytei Nufüs kayitlarinda evlilik gözüküyor ise tenfiz davasi acmaniz yeterlidir öte yandan gözükmüyorsa biraz zorlanirsinirsiniz cunku Türk vatandasti olan kisi 15 gün icerisinde yurt disinda evlendiginde konsolosluga bildirmelidir. Tabi bir cok kisi bunu yapmiyor buradada soyle problem cikar eger ki Türk vatandasti kisi diyelim ki Ingilterede yasiyor tekrar evlenmek isterse ingiliz makamlari hem ingiltereden alinan bosanma ilani hemde ilk vatandasti olan ülke yani Türkiyeden alinan bosanma ve bekarlik belgesini isteyecekler gelecekte sorun yasamamasi icin bu konulara dikkat etmenizi tavsiye ederim.
Old 28-03-2010, 19:40   #6
Av.Şerare Erfan

 
Varsayılan

eğer evlilik konsoloslukta gerçekleşmedi ise bunu bildirmek taraflara kalmıştır. eğer bildirmemişlerse onlar türkiyedeki nüfus kayıtlarında hala bekar görünüyorlar.böylece boşanam kararının tenfizi gerçekleşmiyor. bu durumu ikamet ettikleri ülkedeki türk konsolosluğuna bildircekler. ilk önce nüfüs kayıtlarına evlendikleri işlenecek sonra boşanama kararı tenfiz edilerek boşandıkları kaytlarına işlenecek.(tabi bu durumu siz değerlendirin belki nasılsa bekar görünüyorlar diye bu işleme gerek kalmaz diyebilirsiniz.ancak çocuk olması halinde bu duruma çok dikkat edin çünkü mirasçılık açısından hak kaybı ve benzeri bir çok sorun yaşanabilir).
eğer evlilik konsoloslukta yapıldı ise kayıtlarında evli görünüyorlar ve boşanma kararı tenfiz edilmediği sürece evli görünüyor olacaklar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Hem yurt içinde hem de yurt dışında boşanma miss_lawyer Meslektaşların Soruları 3 02-10-2019 11:55
89/1 Haciz İhbarnamesi için talimat icra dairesine müracaat gerekli midir? krizantem Meslektaşların Soruları 11 17-05-2011 12:44
tanıma yapılmadan yurt dışında yenidene evlenme Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 08-09-2009 12:47
site aidat borcunun icraya konu edilmesi için yönetim kurulu kararı gerekli midir BORATAN Meslektaşların Soruları 3 06-03-2008 18:10


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04152703 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.