Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İmza yerine parmak izi ?

Yanıt
Old 22-12-2020, 12:17   #1
Avukat Atar

 
Varsayılan İmza yerine parmak izi ?

Değerli meslektaşlarım , imza atamayan kişinin parmak izi noterde onaylanması koşuluyla geçerli olurmu ? Mevzuatta farklı hükümler mevcut uygulamada durum ne şekildedir ?
Old 22-12-2020, 16:29   #2
Admin

 
Varsayılan

BK 16.'daki düzenleme dışında hangi farklı hükümlere rastladınız? BK 16. oldukça açık diye düşünüyorum.
Old 22-12-2020, 21:46   #3
Avukat Atar

 
Varsayılan

Hmk 206.maddenin ilk 2 fıkrasında da bir düzenleme mevcut değerli meslektaşım
Old 23-12-2020, 12:17   #4
av.enesteper

 
Varsayılan

Değerli meslektaşım, TBK'nın 16. maddesine göre usulüne göre onaylanmış parmak izi kullanabilir. Bu hüküm genel bir düzenlemedir. Bildiğiniz gibi genel kanunlara özel düzenlemeler ile istisna getirilebilir.
Dolayısıyla, parmak izi ile yapılan işlemin geçerli olup olmadığı hususu elinizdeki somut olaya göre değişiklik göstermektedir.
Old 23-12-2020, 15:43   #5
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

1.TBk.m.16/1 genel bir ifade ile , parmak izi,mühür ve el ile yapılan işaretin geçerliliğini " usulüne göre onaylama " şartına bağlamıştır. Madde gerekçesinde bu madde ile HUMK.nun onayı İhtiyar Heyeti ve iki tanığın imzasını gerektiren hükmüne işaret edilmektedir.

2. HMK. 206.m.si onay konusunda HUMK.sisteminden ayrılarak 1.fıkra ile , mühür,alet veya parmak izi kullanılarak yapılan senetlerin geçerliğini işlemin Noterlik'ce düzenleme şeklinde yapılmasına bağlamıştır. Noterler Birliği imza atamayanlar ın tüm işlemlerinin düzenleme şeklinde yapılmasını öngörmüştür. 206/2 m.deki hüküm ise bankacılık işlemi ile ilgilidir.

3. TBK.16/2'm.si ise, kambiyo senetleri hk. hükümler saklıdır. Nitekim TTK. kambiyo senetlerinde onaylanmış olsa dahi ellle yapılan işaret veya mühür kullanılamayacağına ilişkindir.

4. Tapu Sicil Tüzüğünün 18.msine göre, mühür ve parmak izi tanıklarla birlikte onaylanarak geçerli olur.

Kurallar bu şekildedir. Sorudaki olayda Noter onayından söz edildiğine göre,bu onay ancak Noterin düzenleme şeklinde yaptığı senetler ile bankacılık işlemi yönünden geçerli sayılır.Diye düşünüyorum.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Çift İmza İle Temsil Olunan Şirket Çeklerini, Tek İmza İle Tahsil Edip, Tahsilatın Şirkete Bildirilmemesi Dolandırıcılık Suçunu Oluşturur Mu? babima Meslektaşların Soruları 5 11-02-2013 18:52
Çift İmza Zorunluluğu-Sahte İmza-Faktöring Şirketinin Sorumluluğu Avrasya Meslektaşların Soruları 2 18-01-2012 09:37
Senede Bİlerek Farkli İmza Atilmasi- İmza İtİrazi ISTANAZ Meslektaşların Soruları 4 25-03-2010 22:27
Senet Üzerindeki İmza ile Birlikte Parmak Izi Bulunursa Ne olur? HEATHER Meslektaşların Soruları 8 12-02-2007 17:32


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03668404 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.