Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Motorlu tasitlar sertifikasi/ehliyetinde yas buyutme sahteciligi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-10-2009, 13:39   #1
umutlaw

Varsayılan Motorlu tasitlar sertifikasi/ehliyetinde yas buyutme sahteciligi

Sayin Meslektaslarim,
X kisi 17 yasindayken ehliyet sinavlarina girmis ve motorlu tasitlari kullanma sertifikasini Milli Egitim Mudurlugunden teslim almistir daha sonra ehliyet almak istediginde yetkili memura nufus cuzdani asli yerine uzerinde dogum tarihi yilinda bir yil buyutulmus nufus cuzdan fotokopisini teslim ederek ehliyetini 5 gun sonra teslim almistir (milli egitim mudurlugu kisi yasi 17 oldugu halde sinavlara girmeye izin vermistir) bu olay 1992 yilinda vuku bulmustur nitekim suanda olay ortaya cikmis x kisi resmi evrakta sahtecilkle suclaniyor ote yandan bu islemi yapan memurda emekli olmustur.
Bu cercevede gecen sureye ragmen x kisinin ceza sorumlulugu devam edermi? Resmi memurun nufus cuzdani aslini bakmadan sadece fotokopiye yetinmesi resmi evrakta sahtecilik sucunu ortaya cikartir mi? ( o zaman telim edilen nufus cuzdan bilgileri el yazisi ile yazilmistir).
Bilgilerinizi ve var ise yargitay kararlarini paylasmanizi temenni ederim.
Saygilarimla
Old 05-10-2009, 17:09   #3
Av.Erkan Şenses

Olay 1992'de gerçekleşmişse 765 sayılı TCK'da yer alan zamanaşımı süresi işler ve bu yasada yer alan zamanaşımı süreleri geçmiştir. Dava açılırsa düşme talebinde bulunabilirsiniz.
Old 05-10-2009, 17:32   #4
Av. Yavuz Şahin

Sayın Erkan Şenses'in açıklamasına katılmakla beraber şunları eklemek istiyorum;

Resmi belgenin fotokopisi üzerinde yapılan değişiklikler Resmi Belgede Sahtecilik suçunu oluşturmaz.
Old 06-10-2009, 09:36   #5
umutlaw

Sayin Meslektaslarim,
Bilgilerinizi paylstiginiz icin minettarim.
Sayin Sahin " fotokopisi üzerinde yapılan değişiklikler Resmi Belgede Sahtecilik suçunu oluşturmaz." demissiniz ceza hukukcusu olmadigim icin tabi yorumda zorlaniyorum, istirham etsem hukuki gerekcesii eklemeniz mumkun mu?
Saygilarimla
Old 06-10-2009, 15:32   #6
Av.Erkan Şenses

Alıntı:
Yazan Av. Yavuz Şahin
Resmi belgenin fotokopisi üzerinde yapılan değişiklikler Resmi Belgede Sahtecilik suçunu oluşturmaz.

Bana göre fotokopi üzerinde oynanmış bir resmi belge kullanılmışsa bu durum elbette ki ceza yargılamasına konu olacaktır. Nitekim olayda da kullanılan bir belge söz konusudur.
Old 06-10-2009, 19:02   #7
avukatselvi

Sayın Meslektaşım,
Fotokopi yoluyla çoğaltılan suretler üzerinde yapılan sahtecilik de kamunun güvenini sarsacağından aynen asıl belge üzerinde yapılan sahtecilik gibi cezalandırılır. Ancak, fotokopi vs yolla çoğaltılan suret belgedeki sahteciliğin cezalandırılabilmesi için, tasdiğe yetkili memur tarafından aslına uygunluğu onaylanmış olmalıdır.

Hernekadar ehliyet teslim alınırken nüfus belgesi aslının ibrazı zorunlu mudur bu konuda bilgim bulunmasa da ibrazı zorunlu ise bu durumda da yine suçun oluşmayacağı kanaatindeyim. Bu durumda memurun görevi gereği aslını görmeyi talep etmesi ve fotokopinin aslına uygun olup olmadığını denetlemesi mümkündür. Memurun yasal olarak yapmak zorunda olduğu araştırma ile sahteliği anlaşılabilecek ise resmi evrakta sahtecilik suçu oluşmayacaktır.
Old 06-10-2009, 19:24   #8
Av.Nevra Öksüz

Sayın umutlaw,

İncelemenizde fayda var (diye düşünüyorum )

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=23028

Saygılarımla...
Old 07-10-2009, 00:50   #9
umutlaw

Degerli Meslktaslarim,
Zaman ayirtip konu hakkinda beni aydinlattigniz icin minettarm, sayin hades in vermis oldugu linki inceledim, ancak hala konuya vakif olamadim, soyle ki;
Nufus Cuzdani resmi makam tarafindan duzenlenen bir belgedir, X kisi belgenin aslinda degil onaysiz ve sadece herhangi bir yerden uzerinden cekmis oldugu fotokopi kagit uzerinde bir tarih degisiklig yapmis olup bu fotokopiyi yetkili memura ibraz etmistir, memur resmi belgenin aslina bakmamistir sayet baksaydi konu derhal anlasilacakti ve fotkopiye kifayet ederek islem yapmis olup resmi bir belge cikartmistir, buradaki fotkopinin incelenmesi mumkun degildir ancak memurun bu belgenin aslina bakmadan sadece fotokopiye istinaden islem yapmasi ve bu fotokopinin onaysiz olmasi sekil bakimindan ceza hukuku ercevesinde degerlendirilebilinirmi?
Boyle bir dava ikame edilirse zaman asimina tabi tutulmasi istenilebilini mi?
Bu fotokopi belgesine istinaden cikartilen bir resmi belge (surucu ehliyeti) buna iliskin verilen sinavlar basariyla tamamlandigi halde iptal mi olur yoka gecerliligini korumaya devam edermi?
Saygilarimla
Old 07-10-2009, 12:31   #10
avukatselvi

Sayın Meslektaşım,
fotokopi onaysız ve memur da aslını görmesi gerekirken ( aslını görmekle sahteliği anlayabşlecekken ) talep etmediği için suç oluşmayacaktır.
Old 08-10-2009, 11:45   #11
Av. Yavuz Şahin

Sayın umutlaw,

Resmi belgelerin fotokopileri üzerinde yapılan değişiklikler Resmi Belgede Sahtecilik suçunu oluşturmaz dememin gerekçesi Kanun maddesidir. Kanun "... gerçek bir resmî belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren ..." şeklinde. Resmi belgenin fotokopisi resmi belge hükümünde değildir.

Olayınızdaki fotokopi kanunun tarif ettiği şekle uymuyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi