Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yarı yarıya sorumluluk

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-03-2007, 16:45   #1
üye16069

Varsayılan yarı yarıya sorumluluk

iyi çalışmalar,
İmar Bank davaları sonuçlandı ve kararlar taraflara tebliğ edildi.Kararda ,BDDK ve SPK'nın tazminat ve vakalet ücretinden yarı yarıya sorumlu olacakları belirtilmiş bulunmaktadır. Bu durum karşısında yarı yarıya sorumluluk belirtilmiş ise tazminatı yarı oranında bölüp iki ayrı sorumlu hakkında iki ayrı takip mi açılacak?
teşekkür ederim,iyi çalışmalar..
Old 25-03-2007, 17:38   #2
Av.Elvan DEMİR

Varsayılan aynı takip içinde

BDDK ve SPK nın sorumluluk sınıırları belirtilerek tek bir takiple ilamı icraya koyabilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 26-03-2007, 10:34   #3
Av.Duran Küçüköner

Sayın Av.Naime Şahin
Ben aynı nitelikte olan kararı tek takip olarak yaptım ve takip talebinde borçlulardan yarı yarıya tahsili diyerek talepte bulundum. Sorumluluk yarı yarıya olunca hesaplama konusunda da herhangi bir problem çıkmayacağından dolayısı ile tek takip yapılmasında bir sakınca yoktur.

Ancak bu açıdan verilen kararı da temyiz ediyorum.
Old 11-06-2007, 19:20   #4
ufukakdemir

uyduruk bir karar olmuş .şayet bu konuda hukuk usulü muhakemeleri kanunu dışında bir usul kuralı olup olmadığını bilmiyorum ama böyle özel bir hüküm yoksa oluşan yargılama giderleri (ki avukatlık ücretide buna dahil)davalılardan tahsiline şeklinde karar verilir. sorumluk icabı elbettte kaçta tane davalı varsa eşit oranda sorumludur. ancak bu durum davayı kazanan yanı yani alacaklıyı bağlamaz. oluşan yargılamada giderinden bütün davalılar müştereken ve müteselsilen sorumludur.bir tanesi öder diğeri ötekine rucü eder. bu durum davayı kazanan tarafı ilgilendirmez.sayın şahin mahkeme kararının kesinleşmesini beklemeden takibe koymak isterseniz iki ayrı takip yapmakta fayda var.çünkü tek takip; takip dosyasını karıştırabilecektir kanaatindeyim..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi