Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kiracıya tebligat yapılamadığı takdirde, alternatif bir yol var mı?

Yanıt
Old 08-12-2008, 02:20   #1
Açığma kün

Varsayılan Kiracıya tebligat yapılamadığı takdirde, alternatif bir yol var mı?

İyi günler meslektaşlarım,

Müvekkilimin kiracısı 9 aydır kira ödemiyor ve ekim ayında kendisine karşı takip başlattım. Ancak bir türlü kendisine tebligat yapılamıyor. Komşular tanınmadığını söylüyor ve muhtarda da kaydı bulunamıyor. Zabıta araştırması olumsuz döndü. Ancak kiracı halen evde oturuyor ve kiraları halen ödemiyor.

Örnek no:13 ile takip başlatmış olduğumuz halde "kiralayanın hapis hakkına" dayanarak açılacak bir talep ile bu hakkı aynı dosya üzerinden kullanmamız mümkün mü? Yoksa ayrıca bir taleple başvuru ve sonrasında rehnin paraya çevrilmesi yolu ile takip başlatmak mı gerekir?

İkinci sorum ise tebligat yapılamadığı takdirde duruma ilişkin daha pratik bir çözüm var mı?

Şimdiden teşekkürler..
Old 08-12-2008, 12:32   #2
selcukcete

hapis hakkı
iiknun hükümlerine göre kiracı kira borcunu ödemediği taktirde aleyhine hapis hakkı başlatıldığı zaman hapis hakkının uygulanmasından itibaren aynı kanunun 23/2 maddesi uyarınca 15 gün içerisinde rehnin paraya çevrilmesi yoluyla icra takibine geçmeniz gerekmektedir borçlu tebligatı almaktan kaçındığı taktirde icra müdürlüğünden memur vasıtası ile tabligat yapılmasını talep edebilirsiniz.Bu mümkün olmadığı taktirde resmi dairelere bildirmiş olduğu adresine tebligat kanunun 35 maddesi uyarınca tebligat çıkarabilirsiniz.Başarılar dilerim.
Old 08-12-2008, 21:08   #3
avaarslan

Meslektaşım, yazdıklarınızdan dares arştırması yaptırdığınız anlaşılıyor. Bu durumda ilanen tebligat yoluna başvurabilirsiniz. Bence hapis hakkını kullanmaktansa ilanen tebligat yapmanız daha kısa sürede sonuç almanızı sağlayacaktır. İyi çalışmalar.
Old 10-12-2008, 09:51   #4
avden

icra müd.den mernis adresine tebligat yapılmasını talep edin. bila iade gelirse bu kez aynı mernis adresine 35 yapın saygılarımla
Old 11-12-2008, 23:14   #5
düzceli81

Sorunuzda zabıta araştırması olumsuz döndü demektesiniz. Ben alacaklı vekili olsaydım bu aşamadan sonra hiç mernisle veya başka bir yolla uğraşmaz doğrudan ilanen tebligat yapılması yolunu tercih ederdim. Çünkü gazete ile ilan yapıldıktan sonra büyük bir ihtimal itiraz süreleri itiraz etmeden geçecek ve takip kesinleşecektir. Böyle itirazın iptali davası ile de uğraşmamış olurdum. Süreler geçtikten sonra hacze giderdim. Tebligatın iptali ile gerekirse borçlu uğraşsın. İyi çalışmalar dilerim.
Old 13-12-2008, 13:04   #6
avden

ilanen tebligat masraflı ve süresi uzun olan bir iştir.
Old 14-12-2008, 12:29   #7
Kemal Yıldırım

TK 35. maddeye göre ya da memur vasıtasıyla tebligat yapılması şimdilik en mantıklı görünen yollar.

Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi