Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aşağılama, Mesleği Bıraktırma, ücretsiz çalıştırma Ve Sağlık Sorunlarına Neden Olma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-05-2009, 14:04   #1
Konuk

Varsayılan Aşağılama, Mesleği Bıraktırma, ücretsiz çalıştırma Ve Sağlık Sorunlarına Neden Olma

Herkese iyi günler. Annem en sonunda 25 yıllık evliliğini bizim büyümemiz ve kendi cesaretini toplayabilmesi sayesinde bitirmek için dava açıyor. Avukatımız var ancak babam 40 yılı aşkın bir süredir ticaret yapan, oldukça zeki ve ikna kabiliyeti fazlasıyla yüksek biri ve bu yüzden kanun açıklarından yararlanıp, olayları da farklı açıklayarak gerekli tazminattan kurtulmasından korkuyoruz. O yüzden elimizden geldiğince konuyu araştırıyoruz.

1 Annem matematik öğretmeniydi. 24 yaşında evlendikten sonra babam işi bıraktırmış. Lisansüstü sınavlarına sokmamış. Kendi yanında ücretsiz sadece sigortalı çalıştırdı. Bu konuyu ispatlamamız için ne gerekiyor. Çünkü babam mutlaka kendisi bıraktı diyecektir. Ve ne kadarlık bir tazminat istememiz gerekiyor. Bu güne kadar çalışsa alacağı öğretmenlik maaşı üzerinden mi yoksa sigortasının yapıldığı miktar üzerinden mi gitmeliyiz.

2 Sürekli bağırıp çağıran aşağılayan dalga geçen biridir. Sadece aile içinde değil aile dışında da kimsenin yanında çekinmeden hakaret eder ve azarlardı. Bu konuda kaç şahit bulmamız gerekiyor ve ne kadarlık bir tazminat alınabilir.

3 Seni amerikalara götürdüm diyor ancak amerikada fuara katılırken yanında çalıştırmak için götürmüş ve fuar zamanı dışında otel odasından çıkmasına izin vermemiş. Annemin kolunda sinir ezilmesi olduğu halde para verip hamal tutmamak için mermer taşları anneme taşıtmış. kalıcı hasara yol açmış. Annemde fiziksel ve psikolojik zorlanmalar yüzünden şeker hastalığı (doktor tamamen strese bağlıyor çünkü ırsi değil), migren, bayılmalar ve neticesinde oluşan bel fıtığı, boyun fıtığı ve kolda sinir ezilmesi, ağır çalışmalar yüzünden bunların kötüleşmesi ve MS olduğu sanılan ancak ne olduğu henüz bulunamayan beyindeki plaklar. Babam kendi sakarlığı-hatası yüzünden oldu başka sıkıntılarından dolayı oldu diyecektir. Bu konuda tazminat talep edebilmek için nelere ihtiyacımız var. Ne kadarlık bir taleple gidilmeli

4 Annemin 2 tane bireysel emeklilik parası, evlilik ve sünnet altınları bizim küçükken biriktirdiğimiz bayramlıklar dahil annemin ve bizim bütün birikimlerimizi iş için diye alındı. Annemin ayrılacağını anladığı zamanlarda annemin kredi kartlarına aşırı yüklendi. Benden ayrılamasın diye borç yüklüyorum diye şakayla karışık itiraf ediyordu. yaklaşık 10.000 TL kadar borç alıp kredi kartlarını ödemek zorunda kaldık. Bu nedenlerle tazminat talep edebilir miyiz, altınları aldığını nasıl ispatlarız, kuyumcu annemi tanıyor ve babamın zoruyla altınların bozulduğunu biliyor bir yardımı olur mu. Bu masrafların hepsini talep etmemiz mümkün müdür kredi kartı masrafları annemin şahsi alışverişinden değildi.

5 Aylık 1000TL doğalgaz faturasının geldiği bir villada oturuyor, oldukça fazla yakan benzinli bir jiple şehirlerarası gezi yapıyor, sucuğu pastırması, dışarda yemesi hiç birşeyi eksik olmaz. Mermer fabrikası var. 5 milyon TL ye yakın gayri menkulü var bir kısmı abisiyle ortak. Ancak 800.000 TL kredi borcu var tamamı abisiyle ortak. Ve bu borç yüzünden bir şey alamamaktan korkuyoruz. örneğin 400.000TL borç karşılığı herşeyimi abime devrettim diyebilir. Ayrıca gayrimenkullerin hepsi de 2000 yılından önce alındı. Bu 25 yıl boyunca hiç birşey annemin üzerine yapılmamış. Annemin bi tek emekli maaşı var o da babamın yanında ücretsiz, sadece sigortalı çalıştığı için geldi.
Bu konuda ne yapmalıyız. Bu mallara tedbir için harç-katkı payı yatırılacak o yüzden ne kadarlık bir talepte bulunacağımıza nasıl karar vericez.

Annem çok ağır şartlarda hizmet etti, işi için destek oldu, yüzbinlerce avro ailesinden borç aldı ve babam uzun süre gecikmeli geri ödedi ve annem yine almaktan çekinmedi, aşağılanmaya göz yumdu, hertürlü işini yaptı. sonunda babam benden hiçbirşey alamaz diyor. Bunu nasıl diyor bilmiyorum ama kendisinden gayet emin. Lütfen yasalar da bu kadar açık olmadığını söyleyin.

Bir iş karşılığı çek verdiğinizde karşı tarafın dava açması gerekiyormuş. Karşı taraf dava açınca o çek çalıntı diyormuşsunuz ve bu sefer karşı taraf onun çalıntı olmadığını ispatlamalıymış ve bu sürede dava zaman aşımına uğruyormuş. Siz de aldığınız mal-hizmete ücretsiz sahip oluyorsunuz. Bunları ayrıntısıyla bilen birisi.

Çok uzun yazdım kusura bakmayın ama lütfen bu konuda yardımcı olun. Bunca yılı, bunca çileyi ve bunca rahatsızlığı geri alamayız ama hiç yoktan maddi bir telafi olsun. Bir nebze de olsa ödettiğimizi hissedelim ve artık ekonomik sıkıntı çekmesin hesap tutmak zorunda kalmasın. Bir maydanozu listeye eklemeyi unuttu diye 1 TL yi ne yaptın diye az azar yemedi.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar
Old 11-05-2009, 20:55   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sayın konuk, avukatınız olduğuna göre bu soruları avukatınıza sormalısınız.
Old 12-05-2009, 23:31   #3
Konuk

Böyle bir cevap beklemiyordum. Avukata sormak yerine, yada avukata sormama rağmen buraya bu soruları yazmamın elbetteki bir nedeni var. Bu kadar nedensiz bir soru sorduğumu nasıl düşünürsünüz.
Ben sadece sizden bilgi talep ettim. Dürüstçe de avukatımız olduğunu ancak yine de ekbilgiye ihtiyacım olduğunu söyledim. Yardım alabilmem için nedenini tamamen açıklamam mı gerekir?

Yoğunluğunuzu anlıyorum ancak baştan savıldığımı hissediyorum. Zor bir dönem geçiriyorum ağır konuştuysam özür dilerim.
Old 13-05-2009, 08:22   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

KAHDEM alanı kadınlara yasal olanakları hatırlatmak ve adalete ulaşmak için bir avukattan hukuki destek almanın önemini belirtmeyi amaçlamaktadır.

Alıntı:
Önemli Çekinceler, Duyurular ve Alandan Yararlanma Şartları:

*Bir hukuki sorunuz/sorununuz varsa LÜTFEN BİR AVUKATA gidiniz! Hukuki sorunların çözüm yeri internet olmayıp, bu konuda güvenilir yardım almanın TEK YOLU, bir avukattan profesyonel yardım almaktır.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=28773

Siz bir meslektaşımızdan yardım almakta olduğunuzu mesajınızda yazmışsınız.Avukatınız dosyanın tüm ayrıntılarını biliyor olmalıdır.Doğru yanıtları da meslektaşımız verecektir.

Size yanıt verilmemesinin sebebi ,sizin hukuki sürecinizin sağlıklı yürümesi isteğimizdir.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ediyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi