Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Marka Hakki

Yanıt
Old 25-12-2004, 16:27   #1
Dalina

 
Yeni Fikir Marka Hakki

merhabalar,

bir muvekkilimin avrupada cikarttigi bir dergi var.
ayni isim altinda Turkiyede bir televizyon kanali aciliyormus haberini almis.
engelleme acisindan ileri surebilecegimiz bir hak var mi?
tesekkurler
saygilar
Old 27-12-2004, 21:28   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

 
Varsayılan

Sayın Dalina,

İlgili marka hakkı Türkiye'de daha önce tescil edilmiş midir? Eğer tescil yoksa haksız rekabet hükümleri çerçevesinde bir başvuru yapılabileceği akla gelse de bunun tam olarak bir korunma sağlayacağını düşünmüyorum; zira haksız rekabet davasını halihazırdaki iktisadi rakiplerin açması gerekmektedir , ayrıca pazarı yurtdışında olan ürünün sahibi davacının Türkiye içindeki rekabete aykırı davranıştan ne şekilde zarar göreceğinin ve iltibasın ispatlanması zor olacaktır.

Yine de Paris Sözleşmesi'nin bahşetmiş olduğu "rüçhan hakkı" (eğer olayda mümkünse ) kullanılmak suretiyle aynı markayla ilgili başka bir ülkede yapılmış olan başvuru tarihi esas alınarak Türk Patent Ensititüsü nezdinde bir marka tescili başvurusu yapılabilir.Reddi halinde yargı yolu açıktır.Yukarıdaki haksız rekabet davası da aynı zamanda yürütülebilir.
Old 30-12-2004, 18:12   #3
Dalina

 
Varsayılan

Sayin Jus,
Yorumunuz icin cok tesekkurler.
Ayni zamanda yeni yil 2005 icin sizlere saglik,huzur ve
basarilarinizin devamini dilerim.
Saygilar
Old 03-01-2005, 15:13   #4
onuralp

 
Varsayılan

Sayın Dalina,

Sayın Jus'un yorumlarına eklemek istediğim bir kaç nokta var.
Markanızın Türkiye'de tescilli olup olmadığı önemli ancak bazı durumlarda tek koşul değil.
Markanızın Paris Sözleşmesi 1. mükerrer 6. maddesine göre tanınmış marka olması halinde 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında KHK 7. maddesi gereği diğer firmanın başvurusunun TPE tarafından reddi gerekir.TPE bunu yapmaz veya yapmamış ise aynı KHK 42.maddesine dayanarak hükümsüzlük davası açabilirsiniz.

Bunun yanında,dergi yayımı ile televizyon hizmetleri Nice Anlaşması uyarınca aynı sınıf(41.sınıf) içerisinde yer almaktadır.Markanız pek çok ülkede tescilli ve sektöründe bilinen bir marka ise ve Türkiye'deki firma, müvekkilinize ait markayı bilmediğini iddia edemeyecek ise O'nun yapacağı tescili yine hükümsüz hale getirebilirsiniz.

Türkiye'deki firmanın markasının tescilli olup olmadığını kontrol etmeniz, tescilli değil ise Sayın Jus'un belirtmiş olduğu gibi, sizin bir an önce marka tescili için başvurmanızda büyük yarar var.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Patent Hakki / Tekel Hakki .. ege Fikri Haklar ve Bilişim Hukuku Çalışma Grubu 4 13-11-2013 18:44
İpotek BorÇlusunun Kefİllere RÜcu Hakki Hoca Meslektaşların Soruları 5 10-03-2011 20:36
GeÇİt Hakki filizsongur Meslektaşların Soruları 4 26-04-2006 18:12
İsim Hakki uzunoz Hukuk Soruları Arşivi 0 14-03-2005 21:35
Marka cgocun Hukuk Soruları Arşivi 1 17-02-2002 01:30


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04046988 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.