Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Menfi Tespit Davası mı başka bir yol mu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-02-2010, 13:19   #1
guyar

Varsayılan Menfi Tespit Davası mı başka bir yol mu?

Sayın meslektaşlarım,
Bugün bir vatandaş elinde kambiyo senetlerine mahsus ödeme emri ile geldi.Yarın itiraz için son gün.Konu şu,3800 tl lik tohum vs alımı yapmışlar,ancak boş senet vermişler alacaklıya.Karşılığında alacaklı boş senedi 5800 TL olarak doldurmuş ve takibe koymuş.Şu halde,menfi tespit davası açarak ispat yükünü alacaklıya çevirmeyi düşünüyorum şu kadar mal sattım faturaları şunlar gibi,zira alacaklının faturalandırabileceği satış miktarı yaklaşık 3000 TL nin biraz üzerinde.
Senetteki imza müvekile ait kabul ediyorlar kısmi itiraz zaman kazandırabilir ancak sonunda zararlı çıkarız gibi geliyor.Bu konudaki meslektaşların görüşlerini merak ediyorum,ayrıca Menfi tespitte alacaklı şahıs ispat yükü gereği faturalandırabildiği kadarını mı hak eder olaya ilişkin teşekkür ederim.
Old 15-02-2010, 13:28   #2
Levent Cirit

Öncelikle kambiyo senetlerinin sebepten mücerret olması nedeniyle alacaklı şahsın "Ben bu senedi elden verdiğim borca karşılık almıştım." demesi ihtimalini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Bildiğiniz üzere kaybetmeniz halinde bir de %40 tazminata mahkum olacaksınız.
Old 15-02-2010, 13:29   #3
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Sayın meslektaşım ; menfi tespit davası açmış olmakla ispat yükünü karşı tarafa geçiremezsiniz ! Öncelikle karşı tarafın cevap dilekçesinde size nasıl karşılık vereceği çok önemli !! Şu aşamada İcra Hukuk Mahkemesinde borca tam veya kısmi itirazda bulunmanız takibi durdurmaz ancak %115 gibi bir bedelin depo edilmesi karşılığında mahkeme takibin durmasına karar verebillir.Ancak icra mahkemesinde alacağın ödendiğini ispat edemezseniz ki zaten anladığım kadarıyla ödeme yok hem davayı kaybedersiniz hem tazminat ödersiniz.Çünkü icra mahkemesi sadece şekli inceleme yapacaktır.Benim size tavsiyem takip konusu bedeli ödemeniz ve istirdat davası açmanızdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi