Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hükümde Hakkın Saklı Tutulmuş Olması-Zamanaşımı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-03-2015, 22:10   #1
onur budak

Varsayılan Hükümde Hakkın Saklı Tutulmuş Olması-Zamanaşımı

Kolay gelsin sayın meslekdaşlarım,

2000 yılında kadastro çalışması yapılır. Taşınmaz veraset ilamına göre tüm mirasçıların adına tespit edilir.(Ancak bir kısım mirasçılar kadastro tespitinden önce arazinin bir kısmını devretmiştir.) Daha sonra kadastro tespitine itiraz davası açılır. Bu dava devam ederken söz konusu arazinin bir kısmı kamulaştırılır. Mirasçılara veraset ilamındaki payları oranında banka hesaplarına yatırılır ve paylarını devreden mirasçılar da bu parayı alır. Kadastro tespitine itiraz davası 12 yıl sürer. İtiraz kabul edilir. Kamulaşrılmayan yer yönünden kadastro tespitinin iptaline ve payları satın alanlar adına tesciline karar verilir. Hükümde kamulaştırma bedeline ilişkin olarak da davacıların dava hakları saklı tutulur.

Burada saklı tutulan hak yönünden bir zamanaşımı söz konusu mudur? Bu konuda karar varsa paylaşırsanız sevinirim.
Old 20-03-2015, 12:19   #2
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Davacılar açısından , alacağın doğum tarihinin ve dolayısıyla zamanaşımı başlangıç tarihinin ; mahkeme kararının kesinleşme tarihi olduğunu düşünüyorum .
Old 24-03-2015, 09:16   #3
onur budak

Alıntı:
Yazan M.SERDAR DEMİRTAŞ
Davacılar açısından , alacağın doğum tarihinin ve dolayısıyla zamanaşımı başlangıç tarihinin ; mahkeme kararının kesinleşme tarihi olduğunu düşünüyorum .

Sayın meslekdaşım,teşekkür ederim, ben de aynı kanaatteyim ancak bu konuda bir yargıtay kararı bulamadım. Bu konuda elinizde bir yargıtay kararı varsa paylaşırsanız sevinirim.
Old 25-03-2015, 17:12   #4
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Değerli meslektaşım ; araştırdım ; ama bulamadım ; yine yenilemek istiyorum . Naçizane ; daha önceden fazlaya ilşkin hakkın saklı tutulmasının sözkonusu olamayacağını ; çünkü hakkın tespitinin , mahkeme kararıyla ortaya çıktığını düşünüyorum .
Old 25-03-2015, 21:19   #5
onur budak

Alıntı:
Yazan M.SERDAR DEMİRTAŞ
Değerli meslektaşım ; araştırdım ; ama bulamadım ; yine yenilemek istiyorum . Naçizane ; daha önceden fazlaya ilşkin hakkın saklı tutulmasının sözkonusu olamayacağını ; çünkü hakkın tespitinin , mahkeme kararıyla ortaya çıktığını düşünüyorum .
Ben de aynı fikirdeyim sayın meslekdaşım, ilginiz için teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi