Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işsiz kocanın nafaka sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-01-2009, 16:12   #1
nizar

Varsayılan işsiz kocanın nafaka sorumluluğu

Değerli Meslektaşlarım,
Çalışma kabiliyeti olmasına rağmen çalışmayan İŞSİZ kocanın kadın ve çocuk lehine TEDBİR NAFAKASINDAN sorumlu olduğuna ilişkin yargıtay kararı arıyorum.
Yardımcı olmanız dileğiyle, herkese kolaylıklar diliyorum.
Saygılarımla...
Old 08-01-2009, 22:58   #2
avozgur_yalcin

Böyle bir karar aramakla bulunmaz sayın meslektaşım. Zira nafaka sorumluluğunun kaynağı, kişinin işi olup olmadığı ile ilgili değildir.
Old 08-01-2009, 23:03   #3
avozgur_yalcin

Eksik kaldı özür dilerim. Devamla...
Dolayısı ile eşin işsiz olmasının, nafaka sorumluluğuna etkisine ilişkin bir karar bulmak zor gibi geldi bana.
Old 09-01-2009, 11:43   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Başka bir konu araştırırken karşıma çıktı, işinize yarayabilir..

T.C. YARGITAY
3.Hukuk Dairesi

Esas: 2002/3928
Karar: 2002/5423
Karar Tarihi: 14.05.2002

ÖZET: Velayetin kullanılması kendisine verilmeyen eş çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorundadır. Davacı önceki davadan sonra işini kaybettiği gerekçesiyle (ayrıca dövizdeki aşırı artış nedeniyle) iştirak nafakasının indirilmesini istemektedir. Bu iddia dosyaya celp edilen belgelerle kanıtlanmış ise de, nafaka yükümlüsünün kendi eğitim, beden ve fikri durumuna uygun iş yapması halinde tahmin edilebilir geliri dikkate alınarak nafaka takdir edilmelidir.

(4721 S. K. m. 4, 182)

Taraflar arasında görülen nafaka davasının yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm taraf vekillerince temyiz edilmiştir.

YARGITAY KARARI

Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü.

Davada, anlaşmalı boşanmada müşterek çocuk için kararlaştırılan aylık 570 Amerikan Doları iştirak nafakasının davacı babanın işten ayrılması ve döviz kurundaki aşırı yükselmeler nedeniyle 150.000.000 liraya indirilmesi talep edilmiş, mahkemece iştirak nafakasının aylık 400 Amerikan Doları olarak hüküm altına alınması cihetine gidilmiş karar her iki tarafça da temyiz edilmiştir.

TKM. md.148/2 (TMK md.182/2)'de velayetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılma zorunluluğu bulunduğu hükmü getirilmiştir.

Davacı önceki davadan sonra işini kaybettiği gerekçesiyle (ayrıca dövizdeki aşırı artış nedeniyle) iştirak nafakasının indirilmesini istemektedir. Bu iddia dosyaya celp edilen belgelerle kanıtlanmış ise de, nafaka yükümlüsünün kendi eğitim, beden ve fikri durumuna uygun iş yapması halinde tahmin edilebilir geliri dikkate alınarak nafaka takdir edilmelidir.

Bundan ayrı tanıklar davalı annenin de çalıştığını beyan etmiş iseler de, mahkemece davalının gelir durumu çalıştığı yerden sorulmadığı gibi, müşterek çocuğun çeşitli sağlık sorunları olduğu davalı tarafından iddia edildiğine göre, bu hususlarında çocuğun giderlerinin sağlıklı olarak tespit edilebilmesi için araştırılması gerekirken bu da yerine getirilmemiştir.

O halde mahkemece, tarafların boşanma protokolünde kararlaştırdıkları iştirak nafakasının çocuğun o zamanki giderlerini ne oranda karşıladığı tespit edilmeli, ayrıca tarafların mali güçleri de dikkate alınarak TKM. md. 4 (TMK.md.4)'e göre hakkaniyet kuralları gereğince iştirak nafakası takdir edilmelidir.

Eksik inceleme ile hüküm kurulmuş olması doğru görülmemiştir.

Bu itibarla yukarıda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK.nun 428. maddesi gereğince BOZULMASINA ve peşin alınan temyiz harcının istek halinde temyiz edene iadesine, 14.05.2002 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

Sizin olayınızda da nafaka yükümlüsü olan eşin, eğitim durumu, beden gücü vs.. dikkate alındığında çalışabileceği işten alması gereken tahmini geliri üzerinden nafaka taktir edilmelidir. Kararın özüne göre.Yina boşanma ile, yoksulluğa düşeceği kesin olan eş için de öncelikle yoksulluk nafakasına hükmedilmesi şarttır.Tahsil edebilmek vs.. ayrıdır.Diye düşünüyorum...

Kolay gelsin,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi