Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vekalet-memur-işlem yapmaktan kaçınma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-08-2011, 15:54   #1
av.ankarahukuk

Varsayılan vekalet-memur-işlem yapmaktan kaçınma

Değerli üyeler, az önce öğretmen bir arkadaşımla sohbet ederken başından geçen bir olayı paylaştı. Bende sizlerle paylaşarak degerli fikirlerinizi öğrenmek istiyorum. Olay doğu illerinden birinde geçiyor. Arkadaşımın tayini görevini ifa ettiği doğu ilinden batı illerinden biri olan memleketine çıkıyor. Yaz tatilini geçirmek üzere yeni gorev yeri olan memleketine dönen arkadaşım eski yerindeki ilişiğini kesmesi için gerekli işlemleri yapmasi için bir arkadaşına vekalet veriyor. Söz konusu ildeki bu işlerle ilgili görevli milli eğitim müdürlüğü memuru vekaletname ile bu işlemi yapamayacağını herkesin kendi işini yapmasi gerektiğini söylüyor. Kabaca anlattiğim bu olayın vekaletname ile yürütülemeyecek bir iş kapsamında oldugunu düşünmemekteyim. Böyle bir olayda yani memur iş ve işlem yapmaktan kaçındığı durumlarda neler yapılabilir? Herkesin sunacağı katkılarla ortaya güzel sonuçların çıkacağını düşünmekteyim. Saygılarımla.
Old 27-08-2011, 10:19   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için...

Alıntı:
arkadaşım eski yerindeki ilişiğini kesmesi için gerekli işlemleri yapmasi için bir arkadaşına vekalet veriyor. Söz konusu ildeki bu işlerle ilgili görevli milli eğitim müdürlüğü memuru vekaletname ile bu işlemi yapamayacağını herkesin kendi işini yapmasi gerektiğini söylüyor

Sayın av.ankarahukuk,

1.Mevzuatta özel hüküm olabilir mi?
2.İlişik kesme işlemleri?
3.Vekaletin kapsamı?

Saygılarımla
Old 28-08-2011, 01:07   #3
av.ankarahukuk

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
1.Mevzuatta özel hüküm olabilir mi?
2.İlişik kesme işlemleri?
3.Vekaletin kapsamı?

Değerli ustadım esasında benim burda tartışma konusu yapmak istediğim husus söz konusu işlemin vekaleten yapılıp yapılamayacağı değil aksine işlemin vekaleten yapılacağı varsayımında talebinizi kabul etmeyen memura karşı ne gibi hukuki yollara başvurabileceğimizdi. İlginiz icin tesekkür ederim. Saygılarımla.
Old 28-08-2011, 04:07   #4
Av.Feridun Yurtsever

Sayın av.ankarahukuk,
Münhasıran "vekalet ile yapılması mümkün" ihtimalinize binaen, görevi gereği yapması gereken bir işlemi haklı bir neden olmaksızın ifa etmeyen kamu görevlisi hakkında, TCK'nın 275/2 hükmü gereğince suç duyurusunda bulunulabilir.
Sözkonusu bu gecikme nedeni ile de uğranılan zararın tazmininin de talep edilebileceğini düşünüyorum.
Tabi ki; bu işlemin vekaletname ile yapılabilmesi mümkün ise...
Saygılar.
Old 28-08-2011, 16:57   #5
av.ankarahukuk

Değerli meslektaşım, söz konusu işlem vekaletname ile yapılabilir bir işlemdir. Zira somut olayımızda işlemi yapmaktan kaçınan ilçe milli eğitim müd. memuru, il milli eğitim müdürlüğünün uyarısı ile gerekli işlemleri yapmıştır. Burada esasında merak ettiğim ve değerli fikirlerinizi öğrenmek istediğim husus işlemin yapılmaması durumu ile karşılaştığımız o anda ve işlemin belli bir süreye tabi olduğunu düşünürsek hak kaybına uğramamak için idare hukuku kapsamında neler yapılabilirdi? Saygılarımla.

''Biligi paylaştıkça çoğalır.''
Old 28-08-2011, 17:00   #6
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Görüş

Alıntı:
hak kaybına uğramamak için idare hukuku kapsamında neler yapılabilirdi?

Sayın av.ankarahukuk

Vekaletnameyi ekleyerek dilekçe verilir, evraktan geçirilir, kayıt, tarih no.su alınır idi.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi