Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukat Eş durum tayini

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-08-2015, 21:27   #1
zeugma

Varsayılan Avukat Eş durum tayini

Değerli meslektaşlar;Bir süre sonra öğretmen olan eşim için eş durumu tayini isteyeceğiz. Çevremdeki insanlar ve meslektaşlarım eş eş durumu tayini için eşi avukat olanların geriye dönük 2 yıl içinde 365 gün sigortalı olması gerektiğini söylüyorlar.benim durumumda olan arkadaşlar ya da bu durumla ilgili bilgisi olan varsa beni bilgilendirirlerse sevinirim. şimdiden teşekkürler.
Old 11-08-2015, 18:14   #2
Law0623

Normalde Eş durumunda atanabilmek için 3 yıl boyunca Sigortalı olarak çalışılması aranırken , bugün yapılan değişiklikle söz konusu süre 1 yıla düşürüldü
Old 11-08-2015, 23:12   #3
zeugma

sayın meslektaşım ben de bugün yönetmeliğe baktım bu bahsettiğiniz 1 yıllık süre eşi özel sektörde çalışanlar için geçerli galiba, anladığım kadarıyla avukatlar, 657 sayılı devlet memurları, bir kamu kurum ve kuruluşunda çalışanlar...vb mesleklerde sadece görev yeri belgesi getirmesi yeterli diye anladım.
Old 12-08-2015, 09:09   #4
av.Nazlııı

Bu konuda benimde kafam çok karışık. Eşim öğretmen. Benim stajım Ocak ayında bitti ve 22 Ocak'tan beri sigortalı avukat olarak çalışıyorum. Bu durumda şubattaki atamaya bile yetişememe ihtimalim var. Nasıl olacak bilmiyorum.
Old 12-08-2015, 09:29   #5
av.mucahit

Bende bu konuda muzdaribim , cevap verecek olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İnsan Kaynakları yaptığı duyuru ile öğretmen eş durumu tayini için son 1 yıllık kesintisiz sigortalı olma şartı belirlenmiş.Duyuru da askerlik , analık izni gibi süreler borçlanılarak sigortalı olarak gösterilebilir denmiş. Ama avukatlık staj süresinin borçlanmasıyla ilgili bir husus yok.

Şimdi ben eş durumu tayini için mesleğe yeni başlamış bir avukat olarak avukatlık staj dönemini borçlanmak kaydıyla primlerini ödesem 1 yıllık sigorta şartı yerine gelmiş olur mu ? Yada bu primleri ödemeden bu işi yapabileceğim bir yol var mı?
Old 13-08-2015, 11:46   #6
av.Nazlııı

Mutsuz

Alıntı:
Yazan av.mucahit
Bende bu konuda muzdaribim , cevap verecek olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İnsan Kaynakları yaptığı duyuru ile öğretmen eş durumu tayini için son 1 yıllık kesintisiz sigortalı olma şartı belirlenmiş.Duyuru da askerlik , analık izni gibi süreler borçlanılarak sigortalı olarak gösterilebilir denmiş. Ama avukatlık staj süresinin borçlanmasıyla ilgili bir husus yok.

Şimdi ben eş durumu tayini için mesleğe yeni başlamış bir avukat olarak avukatlık staj dönemini borçlanmak kaydıyla primlerini ödesem 1 yıllık sigorta şartı yerine gelmiş olur mu ? Yada bu primleri ödemeden bu işi yapabileceğim bir yol var mı?

Ben dün bağlı olduğum il milli eğitim müdürlüğü ile görüşmeye gittim. Yönetmelikte borçlanabileceklerden sadece askerlik ve annelikle ilgili borçlanmanın yer aldığı için sadece onların kapsamda olduğu belirtildi. Avukatlarla ilgili bir hüküm geçmediği için o konuda bir şey yapamayız dediler.
Old 19-10-2015, 22:13   #7
Av.Harun B.

Varsayılan Avukat eş durumu ataması Prim Sorunu

Değerli meslektaşlarım, avukatın eş durumu atamasında 360 gün prim yatırmış olma şartına tabi olup olmadığı sorununu araştırıp çözmeye çalışıyorum, geriye dönük özür durumu kılavuzlarına baktığımda; 2006-2007-2009-2009 YAZ-2010 Yarı Yıl kılavuzlarında açıkça "eşi avukat olup kendi adına bürosu bulunanlardan;baroya kayıtlı ya da vergi mükellefi olduğuna ilişkin belge," isteneceği söylenmiş.

Diğer özür durumu kılavuzlarında ise eş durumu atamasına başvurabilecek kişiler arasında açıkça "Öğretmenlerden eşleri avukat olup baroya kayıtlı ve vergi mükellefi olarak çalışanlar," denmek suretiyle sayılmış, ancak istenecek belge/belgeler hususunda net bir ifadeye yer verilmemiştir.

ÖĞRETMENLERİN 2015 YILI YAZ TATİLİ AİLE BİRLİĞİ, SAĞLIK, CAN GÜVENLİĞİ
MAZERETLERİ VE ENGELLİLİK DURUMU İLE DİĞER NEDENLERE BAĞLI YER
DEĞİŞTİRME KILAVUZU/DUYURUSU incelendiğinde bu durum net olarak görülecektir.http://www.memurlar.net/common/news/...10_08_2015.pdf

İlgili duyurunun AİLE BİRLİĞİ MAZERETİNE BAĞLI YER DEĞİŞTİRMELER bölümünü incelediğimizde "özel
kanunlarla kurulan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar" ifadesinden; Baroların da kamu kuruluşu NİTELİĞİNDE meslek kuruluşu olduğunu ve bu sebeple ilgili madde gereği sadece "çalışmakta olduğu kurum/kuruluştan alınacak görev yeri belgesi" temin ederek başvuru yapacağımız yorumunu yapabiliriz.

Öte yandan yine ilgili duyurunun aynı bölümünde yer alan;

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin (a) ve (b) bentleri
kapsamında kamu kurum ve kuruluşları dışında sigortalı olarak çalışanlardan;
a) Eşlerinin çalışmakta olduğu işyerinden alınacak görev yeri belgesi,
b) Bağlı bulundukları vergi dairesinden veya ilgili meslek kuruluşundan alınacak işyerinin faaliyette
olduğunu gösterir belge,
c) Birinci aşama başvurularının son günü itibarıyla son iki yıllık süre zarfında en az 360 gün sigortalı
hizmeti olduğunu ve sigortalılığının hâlen devam ettiğini gösterir belge,
ç) İdare merkezi belirli bir ilde olmakla birlikte ülke genelinde faaliyet gösteren şirketlerin şirket merkezi
dışında çalışanlarının öğretmen eşlerinden; ayrıca, atanmak istedikleri yerde eşlerinin işyerinin faal
olduğuna dair anonim şirketler için kendi işyerlerinden, diğer şirketler için ise çalıştıkları ildeki vergi
dairesi, belediye veya ilgili meslek kuruluşundan alacakları belge istenecektir.

ifadelerinden de anlaşılacağı üzere 5510 sayılı kanun uyarınca 4b'li olduğumuzdan birden fazla şartı yerine getirmek durumunda kaldığımız savunması da yapılabilir.

Sorunun kaynağı olarak 5510 sayılı kanunun yaptığı reformlar sebebiyle Bağ-Kur/Emekli Sandığı/SSK kurumlarını tek çatı altına toplaması ve bunun uygulamada hayat bulan düzenleyici işlemlere uydurulamaması olarak görmekteyim ancak bu kanunun yürürlüğe giriş tarihi Ekim 2008, ve yine yukarıda belirttiğim gibi 2009-2009 YAZ-2010 Yarı Yıl Eş durumu atama kılavuzlarında açıkça avukatlardan sadece görev belgesi isteneceği söylenmiş.Yani sistemde bir ikilik/uygunsuzluk olduğu ortada.

Kaldı ki eski atama kılavuzlarından anlaşılacağı üzere baroların "kamu kurumu" başlığı altında değerlendirileceğini çıkarabiliriz zira bahsi geçen ve açık şekilde avukattan prim şartı istenmeyen kılavuzlarda avukat kamu kurumunda çalışanlar başlığı altında değerlendirilmiş. Örnek: *2010*Yılı*Yarıyıl*Tatili*Dönemi*Öğretmenlerin*Özü r*Durumuna*Bağlı*Yer*Değiştirme*Kılavuzu http://www.memurlar.net/common/news/...ozurdurumu.pdf

ilgili kısım;

B. EŞ DURUMU ÖZRÜ
1. Kimler Başvurabilecek
1- Eşi, yer değiştirmek istenilen yerde Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışanlar,
2- Eşleri iş değişiklikleri nedeniyle farklı statüde geçen hizmetleri birlikte değerlendirileceğinden
son iki yıllık süre içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna (Devredilen Emekli Sandığı, SSK veya Bağ-Kur)
bağlı olarak çalışanlar,
3- Eşleri SGK’ye (Devredilen SSK veya Bağ-Kur) bağlı olarak çalışanlardan muvazzaf askerlik
hizmetini yerine getirmek üzere askere alınanların, asker dönüşü bir ay içinde çalışmaya başlaması
hâlinde sigortalılık süresi dolmamışsa, askerlikte geçen süreyi borçlanarak dolmayan sigortalı süresini
tamamlamış olanlar,
4- Eşleri ülke genelinde faaliyet gösteren ancak merkezi bir ilde yerleşik olan şirketlerde
çalışanların, iş merkezinin dışında bir iş yerlerinde çalışıyor olması hâlinde bu iş yerinin faaliyette
olduğuna dair belgesini,
a) Anonim şirketlerde çalışanların, işyerinden,
b) Diğer tür şirketlerde çalışanların, yer değiştirilmek istenilen il/ilçenin vergi dairesinden,
belediyesinden veya ilgili meslek kuruluşlarından alanlar,
5- 506 sayılı Kanunun 20’nci maddesine göre bankalar için kurulmuş olan özel emeklilik
sandığına tabi olarak çalışanlar,
6- Eşi, avukat olup kendi adına bürosu bulunanlardan baroya kayıtlı ya da vergi mükellefi
olanlar,

7- Eşi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4’üncü maddesinin (B) bendi kapsamında
sözleşmeli olarak çalışanlar,
8- Eşi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde çalışanlar,
9- Zorunlu hizmet bölgesi kapsamındaki illerde öğretmen olarak görev yapan ve zorunlu çalışma
yükümlülüğünü tamamlamayan kadrolu öğretmenler, Birinci Hizmet Bölgesinin D ve E hizmet sınıfı
ilçelerinde çalışan öğretmen eşinin yanına

eş durumu özründen yer değişikliği isteyebileceklerdir.
2. Başvuruda Bulunacaklardan İstenecek Belgeler
2.1. Eşi; kamu kurum ve kuruluşları ile 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamında
sigortalı işçi statüsünde çalışanlardan;
(http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/me...urceXmlSearch=)
1- Eşinin çalışmakta olduğu iş yerinden alınacak görev yeri belgesi (eşi Bakanlığımız
kadrolarında çalışanlar hariç),
2- Anonim şirketler hariç yer değiştirilmek istenilen il/ilçenin vergi dairesinden, belediyesinden
veya ilgili meslek teşekkülünden alınacak, eşinin çalışmakta olduğu işyerinin çalışır durumda olduğunu
gösterir belge,
************************************************** *******************2010*Yılı*Yarıyıl*Tatili*Dönemi *Öğretmenlerin*Özür*Durumuna*Bağlı*Yer*Değiştirme* Kılavuzu*
9
3- Başvuru tarihinde eşinin geriye dönük iki yıllık süre içinde en az 360 günlük sigortalı
olduğunu ve sigortalılığının hâlen devam ettiğini gösterir belge (Eşi Bakanlığımız kadrolarında ya da
diğer kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli öğretmen/personel olarak çalışanlar hariç),
4- Eşi avukat olup kendi adına bürosu bulunanlardan; baroya kayıtlı ya da vergi mükellefi
olduğuna ilişkin belge,

Bu işin neticeye ulaşması için araştırmaya devam ediyorum, daha önceden aynı durumda kalmış meslektaşlarımız lütfen deneyimlerini paylaşsın.
Neticeye ulaşabilirsem yine burada paylaşacağım. Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi