Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belediye Başkanlığı'na rücu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-01-2012, 21:27   #1
Av. Oktay

Varsayılan Belediye Başkanlığı'na rücu?

Değerli meslektaşlarım;
Karayolları, kamulaştırdığı bir arazinin sahibine arazi bedeli ve üzerindeki ruhsatsız yapının "maliyet bedelini" ödeyerek kamulaştırmıştır. Zaten bildiğimiz gibi, kamulaştırmalarda arazi sahibinin taşınmazı üzerindeki evi ruhsatsız olsa dahi, kamulaştırma bedeli enkaz değeri üzerinden değil de maliyet bedline göre tam olarak ödenmektedir.

Peki; Karayolları mevcut imar planlarına göre üzerinde yapı olmaması gereken bir yere sırf ruhsatsız bir yapı olduğu için fazladan bir bedel ödemek zorunda kaldığı için, söz konusu kaçak yapıyı denetlemeyen ve yıktırmayan belediyeye rücu edebilir mi? Veyahutta belediyelerin kaçak yapıları yıkması zorunluluk mu? yoksa ihtiyari mi?

Saygılarımla..
Old 15-01-2012, 22:24   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Zaten bildiğimiz gibi, kamulaştırmalarda arazi sahibinin taşınmazı üzerindeki evi ruhsatsız olsa dahi, kamulaştırma bedeli enkaz değeri üzerinden değil de maliyet bedeline göre tam olarak ödenmektedir.
Tıklayınız ve bakınız 8 nolu mesajdaki kararda yapılan üçlü ayırım: (Sayın Yücel Kocabaş'a teşekkür ederiz.) http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=52158

Alıntı:
Peki; Karayolları kaçak yapıyı denetlemeyen ve yıktırmayan belediyeye rücu edebilir mi? Veyahutta belediyelerin kaçak yapıları yıkması zorunluluk mu? yoksa ihtiyari mi?
İmar Kanunu'nun 32.maddesi gereğince ruhsatsız yapıların yıkılması belediyenin görevidir. Görev yerine getirilmezse eylemin niteliğine göre görevi kötüye kullanma suçu veya görevi savsaklama suçu oluşur. Görevin savsaklanması nedeniyle uğranılan zarar (eğer nedensellik bağı varsa) tazminat davasının konusu olabilir. Ama kamulaştırma ile görevi ihmal arasında nedensellik bağı bulunmamaktadır kanısındayım.

Böyle bir tazminat davası hiç görmedim, duymadım.

Saygılarımla
Old 17-01-2012, 09:09   #3
Av. Oktay

Sayın meslektaşım;

Şimdi bir konudan diğerine geçiyorumpeki 2981 sayılı kanun hangi tarihler arasındaki yapılan ruhsatsız yapıları kapsıyor? (kanunda bulamadım veya göremedim )

2005 yılında, hisseli tarla üzerine yapılan ruhsatsız binayı hangi kapsam içinde değerlendirmeliyiz? arazinin tarla tapusu var ama ruhsatı yok.

Rücu konusunda da merak ettiğim için "belki?" yapılabilir mi diye sordum. Zira burada belediye'nin görevi ihmali yüzünden Karayollarını'nın fazladan bir kamulaştırma bedeli ödemek zorunda kalması arasında nedensellik bağı kabul edilemez mi?

İlginize teşekkürler..
Old 17-01-2012, 10:32   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av. Oktay
2981 sayılı kanun hangi tarihler arasındaki yapılan ruhsatsız yapıları kapsıyor? kanunda bulamadım veya göremedim
2981 sayılı Kanun'da böyle bir tarih aralığı bulunmamaktadır. Ruhsatsız yapı kavramı İmar Kanunu ile ortaya çıkmıştır. (İmar Kanunu yürürlüğe girmeden önce yapılan binaların ise Özel İdare kaydı bulunmaktadır.)

2005 yılında yapılan bina İmar Kanunu'nun yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapıldığına göre ruhsatsız bina tanımı kapsamındadır.
Alıntı:
Yazan Av. Oktay
Zira burada belediye'nin görevi ihmali yüzünden Karayollarını'nın fazladan bir kamulaştırma bedeli ödemek zorunda kalması arasında nedensellik bağı kabul edilemez mi?
Sorunuz yerinde ve adalete uygun: Her ne kadar ben illiyet bağı göremiyorsam da mahkemeler aksi görüşte olabilir. Hatta konu üzerinde yeterince tartışsak belki ben de görüş değiştiririm. Tartışmaya devam edelim:

Adaletin terazisi iki gözlüdür, üç gözlü değildir:

- Malik ile karayolları arasındaki ilişki
- Malik ile belediye arasındaki ilişki ayrı ayrı tartılmalıdır.
- Karayolları ile belediye arasında bir ilişki yoktur.

Ama karayolları kamulaştırma yapmadan önce belediyeye başvurarak söz konusu ruhsatsız evin yıkılmasını isteseydi ve belediye bu isteği reddetseydi o zaman karayolları ile belediye arasında bir ilişki var olacaktı. Ancak o zaman belediyenin görevini yapmaması ile karayollarının zararı arasında nedensellik bağı oluşurdu diye düşünüyorum.

Borçlar Kanunu zarar ile kusurlu eylem arasında nedensellik bağı ararken İYUK 2.maddesinde tam yargı davalarını tanımında kişisel hakların DOĞRUDAN muhtel olması koşulunu da koymuştur.

Sizin sorunuzun düğümü burada. En iyisi düğümün çözümünü mahkemelere bırakmak.

Meraklısına Kişisel Görüş:
Ruhsatsız yapılmış binalara kamulaştırmada bedel ödenmesi konusu ikiye ayrılarak incelenmelidir:
1- Ruhsat alınabileceği halde ruhsatsız yapılan binaların kamulaştırma bedelleri tam olarak ödenmelidir. Malik ruhsat alırsa binanın değeri rayiç değeri bulur.
2- Ruhsat alması mümkün olmayan binalara ise hiç bedel ödenmemelidir. Enkaz bedeli dahi ödenmemelidir: Enkazını istiyorsa malik kendisi binayı yıkarak enkazını almalıdır. Hakkı olmayan binayı yapan kişiye enkaz bedeli verilmesi bile fazladır.

Hakkı olmayana hak verilmesi adaletsizliğin tanımıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi