Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma davasında

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-03-2010, 12:35   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma davasında

İyi günler;

Boşanma aşamasındayız, evden ayrıldım; boşanmayla ilgili bazı temel sorularım var, kısaca yanıt alabilirsem sevinirim.

1- Boşanma davasını eşim açtı, ben de boşanmak istediğimi söyledim. Bu durumda davanın red edilme ihtimali var mıdır?
2-Evliliğimiz başlangıcında nikahta ve nişanda eşime ve bana takılan takılara eşimin ailesi el koymuştu.Bu takıların hepsi mi benim olacak yoksa sadece bana takılanlar mı? Bu fark eder mi?
3-Ben eşimden nafaka istemedim, sadece dört yaşındaki oğlumuz için 500 tl iştirak nafakası istedim; 500tl olarak bağlandı; boşanma davası bittiğinde bu miktar değişir mi?
4-Eşim mahkemede takıların tümünü evin ihtiyaçları için harcandığını söyledi; ancak evdeki tüm aletler,eşyalar nikah tarihinden önce alınmıştı, bunların faturasını dosyaya ekledim; takıların benden habersiz bozdurulması Yargıtay kararına uygun mudur?
5-Asgari ücretle çalışıyorum, maddi durumum kötü olduğu için avukatlık yardımı için başvurdum ama uygun bulunmadım; avukatım yok, şimdiye kadar üç celse geçti; kendi savunmamı kendim yaptım hak kaybım çok olur mu?
6-Oğlumun velayeti bende; ben çalışırken oğlum iş yerimin kreşinde kalıyor; mahkemede eşimin avukatı çocuğumla ilgilenilmediğini iddia etti; bir devlet kurumunun kreşinde gündüz sekiz saat geçirmesi; benim aleyhime, oğlumun zararına gözüken bir durum mudur?
Sağolun.
Old 18-03-2010, 20:55   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

sayın katılımcı,

1-Eşinizin açtığı boşanma davasında taraflar arasındaki geçimsizliğin ve evlilik birliğinin yürüyemeyeceğinin kanıtlanması gerekir. Tarafların aralarındaki geçimsizliğe ilişkin delillerini sunarak kimin kusurlu veya daha çok kusurlu olduğunu ispatlayacaklardır. Aksi halde davanın reddedilme olasılğı vardır.

2- Nişan ve düğünde takılan tüm takılar kadının şahsi malıdır ve ona bağışlanmış kabul edilir.

3- Dava sırasındaki nafakalar ileride arttırılmak veya azaltılmak üzere verilirler, aynen de kalabilirler. Ancak siz 500,00.-TL.talep etmişsiniz ve bunun tamamına hakim karar vermiş. Hakim son kararında, nafakanın nihai durumu ile ilgili olarak artırma yönünde hüküm kuramayacaktır. Siz daha sonra bu nafakanın arttırılması için yine dava açabilirsiniz.

4- Eşinizin takıların bozdurulduğunu söylemesi yararınıza değerlendirilebilir. Siz ziyent eşyalarınızla ilgili bir dava açtınız mı?

Öncelikle ziynet eşyalarınızın adet, cins ve değerlerini bildirip bunun toplam harcını ödeyip, eşyalarınızın aynen iadelerini mümkün görülmez ise bedellelerinin tarafınıza faizi ile birlikte ödenmesini dava etmeniz gerekir.

5- Davalarınızı avukat ile takip etmeniz halinde hak kaybına uğramazsınız. Dava dosyanızı incelemeden bir değerlendirme yapamayız.

6-Velayetle ilgili olarak, önemli olan çocuğun yüksek menfaatidir. Sizin çalışıyor olmanız tek başına velayeti babaya verecek bir olgu değildir. Çocuğunuzun çalıştığınız yerin kreşinde bulunması da ayrıca bir şanstır. Çocuğun zarar göreceği bir ortam veya olasılık yok ise, anne ile en fazla zaman geçireceği şekilde velayetin tevdiinde yarar vardır.

Siz de velayet için tanıklarınızı ve delillerinizi mahkemeye sunabilirsiniz. Çocuk dinlenilebilecek yaşta ise, dinlenilmesi de talep edilebilir. Uzman bir pedagogdan rapor ve görüş alınması da istenebilir.

** Boşanma davanızın içinde halen maddi ve manevi tazimnat talep edebilirsiniz. Ziynet eşyaları ise yukarıda belirttiğim gibi ayrı bir harçla dava açmanızı gerektirir.

Hukuki yardım almanız yararınızadır.

Saygılarımızla,
Old 19-03-2010, 09:55   #3
Konuk

Henüz dava açmadım; boşanma davası bitmeden mi açmam gerekiyor?
Peki son olarak eşim bağıştan dönme davasını ne zaman açabilir?
Old 19-03-2010, 11:15   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Henüz dava açmadım; boşanma davası bitmeden mi açmam gerekiyor?

Boşanma davası bittikten sonra da açabilirsiniz. Bitmeden de..

Boşanma sonrası açılacak ise; kararının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde açılmasında yarar vardır.

Alıntı:
Peki son olarak eşim bağıştan dönme davasını ne zaman açabilir?

İstediği zaman açabilir. Boşanma esnasında, boşanma sonrasında, siz dava açtıktan sonra akabinde vs..

KAHDEM'e gösterdiğinz ilgi için teşekkürler!

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi