Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kaybolan Ptt Havale FİŞlerİ!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-07-2011, 15:08   #1
furugferruhzad

Varsayılan Kaybolan Ptt Havale FİŞlerİ!

Borçlu borcunu PTT havalesi ile göndermek suretiyle ödediğini iddia ediyor.Ben borçlu vekiliyim.Ancak elinde gönderdiği havale kağıtları yok daha doğrusu saklamamış.Alacaklının elinde mevcut tabii ki bize bir örneğini vermiyor.Çünkü açtığı davada almadığını iddia ediyor.Aynı zamanda savcılığa da suç duyurusunda bulunmuş.Bu durumda ben PTT ye başvurarak arşiv araştırması yapılarak tarafımıza bir kayda rastlarsalar birer örneğinin verilmesini talep ettim.Ancak PTT bu işin çok zor olduğunu ay,gün bilgisinin barkod bilgisinin olması gerektiğini yardımcı olamayacaklarını söylediler.Sorum Savcılık talep ederse ya da mahkeme çünkü bizim savunmamız ödedik şeklinde bu kayıtlara ulaşma şansımız ne kadardır?(ödeme miktarı 15.200,00 TL)Savcılık veya mahkeme bu hususu araştırmadan bir karar verebilir mi?Değerli önerilerinizi bekliyorum.Saygılar.
Old 22-07-2011, 15:20   #2
üye32062

Hesaba havale edilmiş olsa idi hesap dökümünü isteterek sonuca ulaşabilirdiniz ancak isme gönderilmiş olduğu için bulunması çok zor, binlerce evrakın taranması lazım. Doğrudan kimlik numarasından sistemde sogu yapılabiliyormu tam bilemiyorum.
Mahkeme veya savcılığın bu konuyu araştırabilmesi için kesin tarih olmasa da kısa bir tarih aralıgının verilmesi lazım. Aksi takdirde celbi istense dahi muhtemelen bulamadık veya yoktur diye cevap verilecektir. Belki müvekkiliniz kendi hesabını inceler ise paranın ne zaman eline geçtiğini, dolayısıyla hangi tarihte havale etmiş olabileceğini bulabilir. Yoksa işiniz zor. İyi çalışmalr
Old 22-07-2011, 15:30   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan furugferruhzad
Borçlu borcunu PTT havalesi ile göndermek suretiyle ödediğini iddia ediyor.Ben borçlu vekiliyim.Ancak elinde gönderdiği havale kağıtları yok daha doğrusu saklamamış.Alacaklının elinde mevcut tabii ki bize bir örneğini vermiyor.Çünkü açtığı davada almadığını iddia ediyor.Aynı zamanda savcılığa da suç duyurusunda bulunmuş.Bu durumda ben PTT ye başvurarak arşiv araştırması yapılarak tarafımıza bir kayda rastlarsalar birer örneğinin verilmesini talep ettim.Ancak PTT bu işin çok zor olduğunu ay,gün bilgisinin barkod bilgisinin olması gerektiğini yardımcı olamayacaklarını söylediler.Sorum Savcılık talep ederse ya da mahkeme çünkü bizim savunmamız ödedik şeklinde bu kayıtlara ulaşma şansımız ne kadardır?(ödeme miktarı 15.200,00 TL)Savcılık veya mahkeme bu hususu araştırmadan bir karar verebilir mi?Değerli önerilerinizi bekliyorum.Saygılar.

http://www.ptt.gov.tr/docs/mevzuat/m...netmeligi1.doc adresinde görebileceğiniz Haber Alma Yönetmeliği'ne göre gönderim tarihinin ertesi gününden başlamak üzere 3 yıl içinde havalenin alıcıya ödenip ödenmediği hakkında bilgi istenebilir. PTT uygulamasında bu işleme "reklamasyon" denir. Dolayısıyla, 3 yıllık süre geçmedi ise müvekkiliniz (gönderici) PTT'ye başvurarak havale hakkında yazılı yanıt alabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi