Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kapalı faturanın bedelinin alınmadığını ispat için nasıl bir yol izlemeliyim

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-01-2015, 14:12   #1
av.z.melek24

Varsayılan kapalı faturanın bedelinin alınmadığını ispat için nasıl bir yol izlemeliyim

Merhebalar sayın meslektaşlarım. Kapalı faturalar için takip yapacağım ancak itiraz edilirse ödenmediğinin ispat için nasıl bir yol izleyebilirim.

takipten önce ihtarname göndererek gelen cevabi yazıya göre belki tesadüfen de olsa ikrar alırım diye düşündüm sizce zaman kaybı mı olur daha kolay bir yolu var mıdır.

konuya ilişkin başlıkları okudum ancak yargıtay kararları paylaşılmış ben kapalı faturanın aksinin ispat edilebileceğini biliyorum ancak meslekte yeni olduğum için defterlerin delil oalrak kullanılması hususunu pratikte tam irdeleyemiyorum karşı taraf tüketiciyse defterler kullanamam diye biliyorum.Teşekkürler
Old 02-01-2015, 10:31   #2
olgu

Kapalı fatura bedelin ödendiğine karine oluşturur ve aksini sizin yazılı delil, ikrar veya yemin ile ispat etmeniz gerekir.

Ticari defterlerin delil teşkil etmesi için müvekkilinizin defterlerinin usule uygun açılış ve kapanış tasdiklerinin olması gerekir.
Karşı tarafın defterlerinde usule uygun kapanış tasdiki olmasa dahi karşı taraf lehine delil teşkil eder, ancak kapalı fatura olması halinde aleyhe değerlendirilir mi emin değilim.
Old 02-01-2015, 12:22   #3
av.z.melek24

[quote=olgu]Kapalı fatura bedelin ödendiğine karine oluşturur ve aksini sizin yazılı delil, ikrar veya yemin ile ispat etmeniz gerekir.

Ticari defterlerin delil teşkil etmesi için müvekkilinizin defterlerinin usule uygun açılış ve kapanış tasdiklerinin olması gerekir.
Karşı tarafın defterlerinde usule uygun kapanış tasdiki olmasa dahi karşı taraf lehine delil teşkil eder, ancak kapalı fatura olması halinde aleyhe değerlendirilir mi emin değilim.[/QUOTE

Çok teşekkürler öncelikle
peki elden teslim eidlen faturalar bize sıkıntı doğurur mu. faturada malın teslimine ilişkin küçük puntolarla yazılı bir ibare yer alıyor sadece ve müşterinin imzası yok teslime dair
Old 02-01-2015, 12:28   #4
olgu

Fatura konusu malların teslim edildiğine ilişkin ispat külfeti sizde zaten. Fatura konusu malları teslim etmeden alacak talep edemezsiniz. Fatura henüz karşı tarafa verilmemişse, iptal edip açık fatura düzenleyebilirsiniz. Ancak eldeki faturadan başka irsaliyeniz yoksa karşı taraf malları teslim almadığını beyan ederse bu sefer iptal edilen faturayı kullanamazsınız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi