Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yurtdışı Borçlanması Hakkında

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-05-2016, 10:56   #1
Av.mehmet.av

Acil Yurtdışı Borçlanması Hakkında

1.Yurtdışı borçlanması için Kuruma başvurdum.
2- Kurumun red cevabı üzerine dava açtım.
3- Davayı kazandık
4- Mahkeme kararı ve Yargıtay ilamı ile birlikte tekrar borçlanma talebinde bulunarak ödenmesi gereken borcun bildirilmesini talep ettim.
5- Bugün elime ulaşan kurum yazısında vekaletnamede mutlaka yurtdışı borçlanma yetkisinin de bulunduğu yeni bir vekaletname istemektedirler.
6- Ayrıca ekte bir de "3201 Sayılı Kanuna Göre Aylık Talebinde Bulunanlara Mahsus Beyan ve Taahhüt Belgesi" başlıklı bir evrak göndermişler.Bu belgeyi de doldurup göndermemizi istiyorlar.
Sorularım:
1- Vekaletnamede Yurtdışı borçlanma ile ilgili özel bir yetki olması gerektiğini düşünmüyorum. Ancak süreci uzatmama adına bu yetkiyi de içeren yeni bir vekaletname almayı düşünüyorum. Daha sonra emeklilik için de başvuracağım. Bununla ilgili bir vekaletname örneği paylaşırsanız mutlu olurum.
2- Biz şimdilik sadece borçlanma talebinde bulunduk. Buna rağmen ekte gönderdikleri "Aylık Talebi ile ilgili taahhüt" örneğini doldurmamız gerekiyor mu? Ben hata ile göndermiş olabileceklerini düşünüyorum. Çünkü o belgede yurtdışında çalışmadığının da kabul ve taahhüdü mevcut. Oysa müvekkil hali hazırda Almanya'da çalışmakta. Konu ile ilgili özellikle güncel bilgisi olan meslektaşlarımın paylaşımını rica ederim.
Old 30-05-2016, 16:04   #2
jakaboom

Daha önceden bir iki defa yurtdışı emeklilik işlemlerini vekaleten yapmıştım. Vekaletimde standart dava yetkisinin yanında şu ibarelerde yer almaktadır. " SGK ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlara müracaatla emeklilik işlemlerini takip ve neticelendirmeye, taksitlendirmeye, prim günlerini toplattırmaya, birleştirmeye, eksik olduğunda ödemeye, taksitlendirmeye, primleri borçlandırmaya, taksitleri ödemeye, yazılı ve sözlü müracatta bulunmaya, dilekçeler tanzim etmeye ve imzaya, emekli maaşımı ilgili banka ve şubesine ve PTT şubelerine bağlattırmaya, nakil ettirmeye, yukarıda yazılı hususlardan dolayı gerekli iş ve işlemleri neticelendirmeye " şeklinde yazıyor. Zor ve yorucu işlem kolaylıklar dilerim.
Old 30-05-2016, 17:52   #3
Av.Evran KIRMIZI

Hem borçlanma talep dilekçesinde hem de taahhütnamede yanlış bilgi verilmesi halinde cezai sorumluluğu bulunduğu ihtarı var. Bu nedenle özel yetki ve taahhütnamede şahsen sigortalının imzasını istiyorlar.
Ancak müvekkiliniz Almanya'da çalışıyor demişsiniz. 3201 Sayılı Kanuna göre aylık talebinde bulunabilmek için kesin dönüş şartının gerçekleşmesi gerekir. Kesin dönüş şartı önceden Almanya ile tüm irtibatı kesip gelmekti. Şimdi ise; yurtdışında çalışmamak ve ikamete dayalı sosyal yardım yada sosyal sigorta ödeneği (işsizlik maaşı, hastalık yardımı, ev yardımı gibi) almamaktır. Yurtdışından alınan emekli maaşı ikamete dayalı olmadığı için yurtdışı borçlanma ile emeklilik, yurtdışından da emekli aylığı almaya engel değildir. Şu anda çalışmıyor olsa bile yurtdışı borçlanma ile emekli olan biri yurtdışında çalışır ya da ikamete dayalı sos. yardım alırsa bunu SGK ya bildirip emekli aylığını durdurmalıdır. Aksi halde daha sonra tespiti halinde yersiz ödeme borcu yazılıp faizi ile birlikte alınır.
Yurtdışı borçlanması ile emeklilik riskli bir iştir. Emekli aylığı bağlanmadan borçlanmadan vazgeçip yatırdığınız parayı geri olabilirsiniz, bu durumda borçlanma bedellerindeki artış kadar cüzi bir zarar oluşur. Ama emekli aylığı bağlandıktan sonra düzeltilmesi mümkün değildir. SSK yerine Bağkur'a borçlanmak, borçlanılacak tarihlerde hata yapmak, fazladan borçlanma bedeli ödenmesi, emekliliği geciktirilmesi veya ömür boyu alınacak maaşın da düşük olması sonucunu doğurabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi