Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamulaştırma irtifakı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-07-2008, 13:38   #1
Av.Günar

Varsayılan Kamulaştırma irtifakı

Merhabalar,herkese selamlar.Sorum şu,müvekkilin arazisinden tedaş elektrik teli geçirmiş.Bedele yönelik dava açmış,müvekkile tebligat yapmadan karar verilmiş.Bizde bu yönden ve bedel yönünden temyiz etmiştik.Aynı zamanda da idarece yatırılan parayıda çektik.Karar bozularak döndü.Bugün duruşması oldu.Ben duruşmada,bozmaya uyulmasını ve yargılamaya devam etmek istediğimizi beyan ettim.Yani idarenin uzlaşma aşamasında bize tebligat çıkartmamış olmasına itirazımız olmadığını beyan ettim.Ve hakim bana yokluğumuzda yapılan işlemlere ve bilirkişi raporuna karşı diyeceklerimizi bildirmek üzere süre verdi.Şu anda adeta içim içimi yiyor.Acaba yanlış mı yaptım diye.Yoksa,uzlaşma aşamasında tebligat yapılmamış,dava şartı olmadan dava açılmıştır.Davanın Reddini talep ediyorum mu demeliydim.Şöyle düşündüm böyle dersem dava red olur ve ya tedaşın bu şartı yerine getirerek yeniden dava açmasını bekleyecek yada kamulaştırmasız elatma davası açmak zorunda kalacaktık.Madem bu aşamaya gelinmiş devam edelim tekrar keşif isteyip rapor aldıralım diye düşündüm.LÜTFEN arkadaşlar bana cevap yazın zira sabaha kadar içim içimi yiyecek.Herkese teşekkürler.İyi çalışmalar
Old 23-07-2008, 14:51   #2
Av.Günar

Soruyu 502 kişi okumuş bir tane cevap yok.Kendimden utanıyorum.Demekki soru sormayı dahi bilmiyorum.Yani bir avukat için meramını anlatamamak kadar kötü bir durum olabilir mi?
Old 23-07-2008, 15:30   #3
Yücel Kocabaş

Düşünce ve hareket tarzınız olayın niteliğine uygun.
Bence, doğru hareket etmişsiniz.
Emsallerinizi bildirmemiş olmalısınız.
Rapora itirazla birlikte , emsal kayıtlarınızı bildirip bunların da değerlendirilmesi için bilirkişi kurulundan ek rapor isteyebilirsiniz.Ek rapor alındıktan sonra 2. keşif talebinde bulunabilirsiniz.
Saygılarımla.
Old 25-07-2008, 10:05   #4
Av.Günar

Sayın Kocabaş,öncelikle cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.Cevabınızı görmeden önce rapora itiraz dilekçemi mahkemeye sunmuştum.Ancak emsal sunmadım.Çünkü,bilirkişi raporunda yeri arazi vasfında değerlendirmiş.Bizde yerin ARSA VASFINDA olduğunu iddia ediyoruz.Çünkü yer parsellenmiş,belediye mücavir alanında ve belediye hizmetlerinden yararlanmamakla birlikte yararlanan yapıların yakınında,belediyeden gelen cevabi yazı bu şekilde.
Sayın kocabaş 2. keşiften bahsetmişsiniz bu tür davalarda bir kaç kez mi keşfe gidiliyor?
Old 25-07-2008, 11:34   #5
Yücel Kocabaş

1/1000 lik uygulama imar planları kapsamında kalan yerler kesin olarak arsa sayılır. Başka unsur aranmaz.
Uygulama imar planı yoksa nazım imar planı (1/5000-25000 gibi) yine arsa sayılır fakat yerleşim yerlerine yakınlık koşulu aranır.
Taşınmaz imar planı dışında ise , belediye veya mücavir alanda olup etrafının yerleşik alan olması ve belediye hizmetlerinden yararlanma imkanının mevcut olması yani bölgeye belediye hizmetlerinin gelmiş olması hallerinde arsa sayılır.

Öncelikle taşınmazın vasfının tayini gerekir. Bunun için 1ziraat ve 1inşaat mühendisi 1 de yerel bilirkişiden oluşan bir heyetle ön keşif yapılarak taşınmazın vasfının tayin ettirilmesi ondan sonra değer tespit edecek heyetin oluşturulması uygun olur.

Arsa olduğu iddia edildiğine göre emsaller verilmeli ve mahkemeden resen emsal listesi celbi istenmeli. Bu talepler itiraz dilekçesinden sonra verilecek dilekçe ile de ifade edilebilir.

Kamulaştırma K. 10.mad.sine göre ; "Tarafların bedelde anlaşamamaları halinde gerektiğinde hakim tarafından onbeş gün içinde sonuçlandırılmak üzere yeni bir bilirkişi kurulu tayin edilir ". Bilirkişi raporuna gerekçeli olarak ititraz edildiğinde yukarıdaki hükme göre 2. Keşif kararı verilebilir.Esasen ilk rapor davalıya tebligat yapılmadan yokluğundaki keşifte alındığından geçersizdir. Hükme esas alınamaz. Hakimin yukarıdaki yönteme göre yeni bir heyetle inceleme yaptırması gerekir ki bu ilk rapor yerine geçer.

Saygılarımla.
Old 25-07-2008, 11:52   #6
Av.Günar

Sayın Kocabaş,aslında ben yeri gidip görmediğim için bende yerin arsa vasfında olup olmadığı konusunda tereddütlüyüm.Müvekkil dört tarafında köy,mahalle var,şimdi oraya ev yapsam,tüm hizmetleri alırım diyor ama ne kadar doğru bilmiyorum.Tek dayandığım nokta belediyenin yazısı oldu.İmar uygulaması yok.Nazım imar dediğiniz durumun olup olmadığını bilmiyorum.Bunu belediyeden araştırayım.
Ben kamulaştırma konusunda interneten araştırmalar yapıyorum.Kararlar okuyorum fakat bir kitap alıp okusam çok daha iyi olacak.Sizin de yararlanmış olduğunuz bana tavsiye edebileceğiniz yazar ve kitap ismi verebilir misiniz?(site kurallarına aykırı değilse tabiki)
Yardımlarınız için sonsuz teşekkürler.SAYGILAR
Old 25-07-2008, 12:08   #7
Av.Günar

Sayın Kocabaş biz nasıl emsal araştırması yapabiliriz?Mahkeme resen yaptığı araştırmada, hangi kurumlardan emsal soruyor?
Old 25-07-2008, 12:33   #8
Yücel Kocabaş

Sayın Av.GÜNAR,
Kamulaştırma gününden ( idarece evrakın mahkemeye verildiği gün) önceki tapuda yapılan serbest alışverişlerdeki satış bedeli emsal olarak isimlendirilir.

Mahkeme taşınmazın bulunduğu yerle ilgili tapu sicil müdürlüğüne müzekkere yazarak taşınmazın civarındaki satışları (mevkii ,alan satan , cinsi, miktarı satış bedeli yazılı ) gösterir tapu kayıtlarını ister . Bunlara resen emsal diyoruz.

Taraflar da taşınmazın bulunduğu bölgedeki satışları parsel numarasıyla liste halinde mahkemeye bildirir mahkeme de bunları tapudan celp eder. (taraf emsali) Bu emsal kayıtlarını müvekkil etraftan sorarak tesbit edebilir.Tapudan sorulabilir, civarda kamulaştırılan başka parsel varsa onların dosyalarındaki bilgilerden yararlanabilir vs. vs. saymakla biteceğe benzemiyor.

Dediğiniz gibi en iyisi bir kitap edinmek...
Kamulaştırma ve Kamulaştırmasız El Atma Davaları , Zeki AKAR (Yargıtay 1.Başkan vekili ) 2.cilt. Turhan Kitapevi, Ankara

NOT: İrtifak kamulaştırmalarında taşınmazın tamamının irtifak hattı geçmesinden önceki değeri ile geçtikten sonraki değeri arasındaki fark kamulaştırma bedelini teşkil eder.

Saygılarımla.
Old 28-07-2008, 07:57   #9
Av.Günar

Sayın KOCABAŞ ilginiz için çok teşekkür ederim.Verdiğiniz bilgilerin çok faydasını gördüm.İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi