Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belediye Avukatlığı İçin Sözleşme Nasıl Yapılır

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-01-2009, 18:13   #1
nanu

Varsayılan Belediye Avukatlığı İçin Sözleşme Nasıl Yapılır

Merhaba Arkadaşlar,
Benim bir Avukat arkadaşım ,Belediye Başkanlığının Avukatlığını alacakmış.Bu konuda nasıl bir sözleşme yapmalı ve Avukatın sigortası da ödenecek mi...
Ayrıca;maaşlı olacak olan bu Avukat arkadaş her maaşını aldığında vergi durumu nasıl olacak,her ay vergi verielecekse kdv ve başka vergilerde mi verecek...

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler...
Old 23-01-2009, 22:23   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın nanu,

Belediye Başkanlıklarının değil, Belediyelerin sözleşmeli vekilliğidir üstlenilen. Bu da AAÜT gereği belirlenen tarifenin (Aylık zorunlu vekillik ücretinin) altında olamaz. Aslına bakarsanız üstünde de olamaz. Her yılın sonunda yapılacak denetimlerde, aradaki farkın iadesi gerekir.

Uygulamada düşük vekalet ücreti sorunu, belediyelerin iştiraki olan -varsa- şirketlerin de vekilliğinin üstlenilmesi ile aşılır, ekseriyetle.

* Avukat serbest mesleki faaliyetini sürdürecek ve sözleşmeli vekillik üstlenecekse, sigortasını kendisi ödemeye devam eder. Kadrolu avukatlık bambaşka bir ilişki türü, ancak sanıyorum sizin sorduğunuz da ilk olasılık.

Saygılarımla...
Old 26-01-2009, 11:09   #3
nanu

Teşekkürler ;fakat vergi ve sözleşme konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim.
Old 26-01-2009, 12:04   #4
nanu

Belediyenin sözleşmeli vekilliği için nasıl bir sözleşme yapmılmalı,örneği varmı..
Old 27-01-2009, 09:43   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan nanu
Belediyenin sözleşmeli vekilliği için nasıl bir sözleşme yapmılmalı,örneği varmı..

Böylesine basit bir sözleşmeyi bile hazırlayamayan bir avukatın (yani arkadaşınızın) nasıl belediye avukatlığı yapacağını açıkçası merak ediyorum.
Old 27-01-2009, 16:25   #6
eser_29

Alıntı:
Yazan Saim
Böylesine basit bir sözleşmeyi bile hazırlayamayan bir avukatın (yani arkadaşınızın) nasıl belediye avukatlığı yapacağını açıkçası merak ediyorum.

Ben mesela henüz ruhsatımı aldım; kalkıpta en absit bir şeyi dahi tecrübeli büyüklere sormam abes midir ? Tecrübe yoksunu meslektaşlarınıza böyle yaklaşırsanız onların meslek dayanışmasına dair düşüncesini ve içlerindeki hevesi öldürürsünüz kanaatindeyim. En basit durumları dahi acemiliklerinden ötürü hataya düşmeme kaygısı nedeniyle sorup soruşturan insanlar muhakkak bu tarz şeyleri öyle ya da böyle ktiap yahut internetten temin edebilirler ama içlerinin rahatlaması için bir bilene sorma ihtiyacı hasıl olur. Bunu dikkate almanız ümidi ile...
Old 27-01-2009, 16:39   #7
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan eser_29
Ben mesela henüz ruhsatımı aldım; kalkıpta en absit bir şeyi dahi tecrübeli büyüklere sormam abes midir ? .

Elbette abes değil, THS dayanışmak için var. Ancak Saim beye şu noktada katılıyorum:

Belediye vekilliği sanıldığı kadar kolay değildir. Size hemen her gün bir görüş sorulur, siz de mütalaa hazırlarsınız. Görüş sorulan konular, sular hukukundan, maden hukukuna, belediyenin yapabileceklerinden yapamayacaklarına vs. dek uzanır. Bazen öyle konularla karşılaşırsınız ki, idarenin hiyerarşik yapılanması dahi kendi içinde sorunun kim tarafından ve hangi yasa dayanak kılınarak çözüleceği konusunda konsensusa varamaz. İçlere doğru yol aldıkça, bazen herhangi bir idari uyuşmazlıkla ilgili birbirine zıt birden fazla yasal düzenleme olduğunu, yönetmeliğin yasaya aykırı olduğunu, buna rağmen uygulamada yönetmeliğin işlerliği konusunda uyumlu bir uygulamayla karşılaşır ve hayret edersiniz. Olanla olması gereken kavramlarının dahi çatışabildiği bir noktada, hem belediyenin çıkarını gözetmek, hem de yasal düzenlemeler arasındaki uyumsuzluk karşısında olması gerekeni bildirmek zorunda kalırsınız.

Açıkçası ben de vekalet sözleşmesinin tanzimi konusunda soru sorulduğu zaman aynı tereddüte düştüm, yalnızca dile getirmedim. Unutulmamalıdır ki, avukatın, mesleki bilgi ve yeterliliği dahilinde olan işleri üstlenmesi de meslek kuralları arasında yer alır. Ki esasen bu kural, daha çok meslektaşlarımızı olası hatalar sonucunda olası yargılamalardan korumak amaçlıdır.

Elbette herkes mesleğe çiçeği burnunda başlar. Ama belediye vekilliği, her aşamada sorarak yapılamayacak bir vekillik üstlenmesidir. Eğer sözleşmeyi nasıl tanzim edeceğini bilemeyen genç meslektaşımız, sadece sözleşme tanzimi konusunda sorun yaşıyor da, gayya kuyusu imar ve belediye mevzuatı ve uzandığı bilumum hukuk dallarında yeterli olabileceği inancını taşıyorsa, elbette sözleşmeyi de hazırlayabilecek yetkinliktedir, tereddüt etmesin.

Saygılarımla...
Old 27-01-2009, 16:50   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın Şehper Hanım gayet iyi açıkladığı için ayrıca bir ekleme yapmak istemiyorum.

Değerli meslektaşım;

Konu, tecrübesizlik ile ilgili değil. Muhakkak burası paylaşım alanıdır. Paylaşım burada kalır. Arkadaşınız büyük bir görev üstlenmek istiyor, hayırlı olsun. Umarım başarılı olur. Fakat, benim belirtmek istediğim husus arkadaşınızın bu görevinde çok ciddi sıkıntılar yaşamaması içindir. Yoksa elbette ki sorulacaktır. Bu forum da zaten bunun için vardır.

Ben başarılar diliyorum ancak tekrar belirtmek istiyorum: Kalın bir kitabı okumak için eline alan kişinin, hiç olmazsa okur yazar olması gerekeceği gibi, zor bir görev üstlenen avukatın da muhakkak ve hiç olmazsa kendi sözleşmesini hazırlayabilecek durumda olması gerekir, düşüncesindeyim.

Eleştirim belki acıtıcı gelmiştir. Ancak, ben arkadaşınızın iyiliği için bu eleştiriyi getirdim.
Old 27-01-2009, 17:14   #9
eser_29

Benim arkadaşım değil, tanımamda. Sadece burada konuyu görünce Saim beyin yazısına binaen cevap yazma gereği duydum. Son şekildeki izahlarınız daha makul.

Anlayışınız için teşekkürler.
Old 28-01-2009, 16:40   #10
nanu

İlginize teşekkürler.Belediyede sözleşmeli avukatlık apıldığında hata yapmamak için siz değerli meslektaşlarımın görüşlerine başvurdum.Bu sebeple bu siteyi çok beğeniyorum.
Belediyede aylık alırken her ay KDV Ve Stopaj da kesmek gerekir mi,bu durumda bilgilerinize ihtiyaç var.Bir de belediye şu anda bir çok kişiden emlak vergisi gibi alacakları var,belediye kendisi ödeme emri göndermiş.Bu ödeme emri hiç bizim icra dairesince yaptığım ödeme emirlerine benzemiyor.
Acaba;bundan sonraki yapılacak ödeme emirlerini icra dairesi kanalı ile mi yapılması gerekir yoksa belediye matbu yazılı boşlukları doldurarak gönderdiği ve altında belediya başkanın imzası olduğu kurum ödeme emri mi yollanacak...
Ayrıca;öncedden belediyenin kurum olarak gönderdiği kurum ödeme emirleri için vekalet koyup nasıl takip edilecek,düşünün ki belediye bir işyerine emlak vergisi için daha önceden kendisi kurum olarak ödeme emri göndermiş,vergi dairesinin ödeme emrine benziyor..
Bu ödeme emri icra dairesince gönderilmesiği için bu işyerlerine avukat icraya gidebilir mi..
Yani kafak karıştı,kurumların ödeme emri ve icra takipleri için bilgiye ve tescrübelerinize ihtiyacım var,yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 30-01-2009, 16:48   #12
avmeralarslan

belediyelerde iki çeşit sözleşmeli avukat çalıştırılır. Sanırım soruda bahsedilen kısmi zamanlı sözleşmeli avukatlık. Avde arkadaşa katılıyorum. Özellikle
http://www.turkhukuksitesi.com/makale_457.htm makale gerçekten çok aydınlatıcı. Bir kez daha ben de sayın Av.M.Lamih Çelik'e teşekkür ediyorum.
Old 04-02-2009, 17:21   #13
nanu

Belediyenin alacakları var.Örneğin emlak vergisi alacağı var ve faizi ile birlikte almak istiyor ve belediye ödeme emrinini önceden göndermiş,vekalet koyup takip edebilinir mi,Avukatlık ücreti nasıl olacak..
Belediye Avukatlığı yapan bir meslektaş bana tecrübelerini aktarırsa sevinirim..Teşekkür ederim.
Old 05-02-2009, 11:35   #14
avmeralarslan

Alıntı:
Yazan nanu
Belediyenin alacakları var.Örneğin emlak vergisi alacağı var ve faizi ile birlikte almak istiyor ve belediye ödeme emrinini önceden göndermiş,vekalet koyup takip edebilinir mi,Avukatlık ücreti nasıl olacak..
Belediye Avukatlığı yapan bir meslektaş bana tecrübelerini aktarırsa sevinirim..Teşekkür ederim.

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_416.htm

Emlak vergisinde vekalet koymanız avukatlık ücreti almanız mümkün değildir. Bu konuda emlak vergisi takibi için yukarıda linki verilen makaleden ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.
Old 05-02-2009, 11:52   #15
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Arslan'a ve eklediği makaleye katılarak:

Şimdi de, makalede sık sık geçen, "Yapılır, zorla tahsil edilir" vb. başlıklar altında amme alacağının tahsilini peki belediyede "Kim yapacak?" sorusu gelebilir... Bu kişi şüphesiz sözleşmeli avukat değil. Bu konuda , ilgili belediyeye sözleşmeli avukatınca yol gösterilerek, 6183'e göre amme alacaklarını tahsil ve takiple görevli, İCRA GÖREVLİSİ atanması, ilgili kararların alınması konusunda, belediyeye uyarıda bulunulması gerekir.

Saygılarımla...
Old 05-02-2009, 13:56   #17
Arif Aydın

AVUKATLIK KANUNU UYARINCA DÜZENLENEN AVUKATLIK ÜCRET SÖZLEŞMESİ

İŞSAHİBİ : ……………………………………………LİMİTED ŞİRKETİ
ADRESİ : ……………………………………………/ İZMİR

AVUKAT :

Yukarıda ad ve adresleri belirtilen taraflar arsında aşağıdaki şartlarla bir Avukatlık Ücret Sözleşmesi yapılmıştır. Bu sözleşmede iş sahibi ( MÜVEKKİL ) ve işi alan avukat da sadece ( AVUKAT ) olarak isimlendirilmiştir.

MADDE 1- ( AVUKAT ) ‘ın üzerine aldığı iş : Hukuki sözlü ve yazılı danışmanlık, sözleşme kapsamına giren hususlarda dava ve icra takiplerinin başlatılması ve yürütülmesidir. Avukat müvekkilin hukuk danışmanlığını yapacaktır. Bu görevini bürosunda veya gerektiğinde müvekkilin işyerine giderek yerine getirecektir. Bu danışmanlık görevi içinde hukuki konularda sözlü ve yazılı danışmaları yanıtlamak, ihtarname , ihbarname , sözleşme ve belgeleri istem halinde düzenlemek ve mahkemelerdeki davaları ve icra takipleri yürütmek girer.
MADDE 2- ( AVUKAT ) a ………………… TL. aylık hukuk müşavirliği ücreti ödenecektir. Bu ücrete stopajlar ve Katma Değer Vergisi dahil değildir. Bu bir icrai takip alacak tahsili alacağın % 5 ‘i oranında iş avansı Avukata peşin ödenecek olup, tahsil edilen ana para kesintisiz olarak müvekkile ödenecektir. Ana paranın fer’ileri ve karşı taraftan alınan vekalet ücretleri Avukata ait olacaktır. Ana paraya tahakkuk eden faizden 30 günlük kısım Avukata ait olacaktır.

MADDE 3- ( AVUKAT ) ‘ın yürüttüğü dava ve takiplerle ilgili karşı taraf ve 3. şahıslardan hak edilen maktu ve nisbi vekalet ücretleri ve fer’ileri müvekkil tarafından hiçbir hak iddia edilmeksizin Avukata ödenir. Bu Avukatlık ücretleri net olup, tahakkuk edecek stopajlar ve Katma Değer Vergisi müvekkile aittir.

MADDE 4- ( AVUKAT ) işi yasalar ve bu sözleşme hükümleri uyarınca sonuna kadar takip edecektir. Yetkili kılınmışsa işi , uygun göreceği diğer Avukatlarla birlikte takip edebilecektir. Avukat görevini yasalar, meslek kuralları ve bu sözleşme hükümleri uyarınca kendisinden beklenecek özene uygun olarak yapacaktır.
( MÜVEKKİL ) ‘de Avukatın yazılı iznini almak şartı ile başka Avukatları işe teşrik edebilir.

MADDE 5- İşin yapılması için gerekli yol ve konaklama , resim harç gibi giderler (MÜVEKKİL ) ‘e ait olup ilk istemde Avukata veya Merciine ödenecektir. Buna ilişkin belge ve suretleri ibraz edilecektir.
İhtiyati Haciz ve İhtiyati Tedbir istemlerinde mahkemece taktir edilecek teminatlar banka teminat mektubu, nakit yada benzeri ( mahkemece kabul edilecek şekilde ) derhal Avukata teslim edilecektir.
Bu sözleşme kapsamında Avukata verilen her iş sonuçlandığında hesabı cari ilişkisi bu iş için 1 hafta içinde kapatılacak olup her işin hesabı ayrıca tutulacaktır. İş için yolculuk gerektiğinde , ( MÜVEKKİL ) yolculuk ve geçici oturma giderlerini karşılayacaktır.

MADDE 6- Avukat , Müvekkil talep ettiğinde sözlü olarak iş ve işler hakkında bilgi vereceği gibi , talep olunan zamanlama ile yazılı olarak müvekkil bilgilendirilecektir.

MADDE 7- ( MÜVEKKİL ) yukarıda yazılı adresini kanuni ikametgah olarak kabul etmiş olup , bu adrese Avukat tarafından gönderilecek bütün ihbar ve tebligatların şahsına yapılmış olduğunu kabul eder. ( MÜVEKKİL ) adresini değiştirdiği taktirde , yeni adresini Avukata derhal yazı ile bildirmek zorundadır.

MADDE 8- ( MÜVEKKİL )’in bu sözleşmenin akdinden sonra vekalet vermemesi, dosyasını geri alması, Avukatın yazılı iznini almadan başka Avukatları teşrik etmesi veya başka bir Avukata işini vermesi , istenen giderleri ödememesi, iddia veya savunma için gerekli bilgi, belge ve delilleri vermemesi, adresini değiştirdiği halde yeni adresini yazılı olarak bildirmeyip işin takibini bu suretle güçleştirmesi , dava veya alacağın takibinden kısmen veya tamamen vazgeçmesi , karşı taraf ile sulh olması veya karşı tarafı ibra etmesi veya haklı bir sebep yokken Avukatı azletmesi gibi işin takip ve sonuçlandırılmasını her ne surette olursa olsun engellendiği durumlarda ( AVUKAT ) bu sözleşmeyi bozabilir. Bu durumda , haklı nedenle bozulmuş olduğundan sözleşmede belirtilen ücretin tamamı (AVUKAT) ‘ın ilk isteminde derhal ve bir defada ödenir.

MADDE 9- ( AVUKAT ) kendisinden istenilen işi : Avukatlık Kanunu , meslek kuralları ve ahlakına uygun düşecek şekilde yürütecektir. Aksi taktirde müvekkile işbu sözleşmeyi fesih hakkı doğar.

MADDE 10- Bu sözleşmede yer almayan ve açıklık bulunmayan durumlarda Avukatlık Kanunu uygulanır.

MADDE 11- Bu sözleşme …../…../.2009 ile …./…./2009 tarihleri arasında geçerlidir. Taraflar arasında feshi ihbar yapılmadığı taktirde işbu sözleşme bir yıl süre ile ücret değişikliği yapılarak yenilenmiş kabul edilir. Bu sözleşmede belirtilen ücret …/…./2009 ile …/…./2009 tarihleri arasında geçerlidir. Yenilenme halinde ücret taraflarca belirlenir.

MADDE 12- Bu sözleşmeden doğacak anlaşmazlıklarda İstanbul Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.
İşbu sözleşme …/…./2009 tarihinde verilen vekaletname ile başlayacaktır. İki nüsha olarak düzenlenmiştir. Taraflarca iradi olarak hazırlanmış, okunmuş ve imzalanmıştır. …/…./2009

MÜVEKKİL AVUKAT
Old 05-02-2009, 16:02   #18
nanu

Teşekkürler...
Kafamdaki soru şu: Sürekli Sözleşmeli Avukat ile kısmi süresli sözleşmeli Avukat arasında ne fark var,örneğin sürekli sözleşmeli Avukat bürosunda başka bir iş yapabilir mi..
Kısmi süreli Avukatta ise bu yıl için net kaç YTL.Asgari aylık almak gerekir,
Sürekli sözleşmeli Avukat Belediyenin icra takiplerini mesela emlek vergileri için Avukat olarak icraya gidebilir mi..
Anlayışınız ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim arkadaşlar..
Old 06-02-2009, 23:00   #19
nanu

ica takibi nasıl yapacağız,yani 6183 sayılı yasayı biliyorum ama uygulamada avukat nasıl yapacak..
Old 08-02-2009, 13:51   #20
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan nanu
ica takibi nasıl yapacağız,yani 6183 sayılı yasayı biliyorum ama uygulamada avukat nasıl yapacak..

15 no.lu mesajda bu sorunuzu yanıtlamıştım ama...

Avukat yapmayacak.

Saygılarımla...
Old 09-02-2009, 10:59   #21
Arif Aydın

sayın nanu
bence belediyede avukatlık yapan bir meslektaşınızla görüşüp detaylı bilgi alırsanız iyi olur. bu sayede meslektaşlarımız arasında iletişim daha iyi olur.
Old 10-02-2009, 19:00   #22
nanu

O hlade icra takiplerini Avukat yapamayacak,sonuç olarak Vekalet ücreti alamayacak anlamına geliyor galiba?...
Old 11-02-2009, 16:40   #23
avmeralarslan

Alıntı:
Yazan nanu
O hlade icra takiplerini Avukat yapamayacak,sonuç olarak Vekalet ücreti alamayacak anlamına geliyor galiba?...

aynen öyle
kısmi zamanlı avukat kendi bürosunda oturabilirken tam zamanlı avukat Belediyede odasında oturur. Belediyenin verdiği maaş ve vekalet ücretinden başka hiç bir geliri olamaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi