Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

babalığın tespiti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-02-2010, 17:30   #1
av.cihannn

Varsayılan babalığın tespiti

herkese kolaylıklar diliyorum,

müvekkilin nüfus cüzdanında babasının ismi yazmasına rağmen babanın nüfus kaydı olmadığı için babanın kim olduğu belli olmuyor.

Burada asliye hukuk mahkemesinde tespit davası mı yoksaaile mahkemesinde babalık davsı mı açılması gerekiyor?

şimdiden teşekkürler...
Old 09-01-2012, 09:50   #2
aunustu

hocam çok güzel soru aynı vakıa benim başımda da var. doğru cevabı bulursan bana da ilet. ben bulursam sana iletirim.
Old 09-01-2012, 10:10   #3
figen çankaya

Asliye hukuk mahkemesinde tespit davası açılması gerekir diye düşünüyorum,babasının geçerli bir nüfus kaydı bulunmuyorsa yani kayıtlar da problem varsa öncelikle bu durumun düzeltilmesi gerekir,bu da bir tespit ile mümkün olmaktadır.Zaten sorunda babasının olmaması değil,babası olmasına rağmen kayıtdaki yanlışlık yüzünden sorun yaşanmakta,babalık davası açmakata yarar yoktur,babalık davası açılsa bile nüfus kayıtları incelenecek orada sorun olduğu anlaşılınca tespit davası açılması gerektiği belirtilecektir.Saygıyla..
Old 10-01-2012, 10:50   #4
aunustu

figen hanım tespit davası açtığımız zaman babalık davası gibi zamanaşımı problemi karşımıza çıkmayacak anladığım kadarıyla. sadece gerçek babasıyla nüfus kayıtlarında soy bağının kurulmasını sağlayacağız.

benim burada farklı düşündüğüm bir konu var. burada hem tespit hem soybağının kurulması davası açmak gerekir. o yüzden görevli mahkeme aile mahkemesi diye düşünüyorum.
Old 11-01-2012, 12:24   #5
figen çankaya

sayın aunustu;
evet babalık davasında süreler bulunmaktadır,bir yıllık hakdüşürücü süre.Kaldı ki babalık davası açılmasında birt yarar yoktur aslında,yani babbalık yönünde bir karışıklık yok kaydında babası olan kişi baba olarak gözükmekte sorun sadece nüfusdaki hatadan kaynaklanmakta,asliye hukuk mahkemesinde nüfus davalı gösterilerek tespit(nüfus kaydının düzeltilmesi)davası açılmalıdır diye düşünmekteyim sayın meslektaşım..sonucu merak ediyorum doğrusu..
Old 11-01-2012, 13:49   #6
av.yağmur deniz

aslında babayla soybağının kurulması için 2 yol vardır:Babalık davası ve tanıma.Ancak babalık davasında hakdüşürücü süre yönünden sıkıntılar yaşanmakta.Tanıma için ise babanın sağ olması lazım.Eğer 2 yol da sizin için kapalıysa tespit davası açıp ;baba hanesinde yazan kişinin ,aslında şu kimlik nolu ,şu soyadlı kişi olduğu şeklinde tespit ve nüfus kaydına yazılma talebedin.Benzer davam için geçen yıl çok araştırma yaptım .%99 imkansız olduğu,babalığın ancak 2 yolla kurulabileceği söylendi .AHİS,çocuğun yararı..vs.ileri sürerek tespit davası açtım .Halen derdest, şu an mirasçıları dahil etme aşamasındayız.Büyük ihtimalle kabul edilecek)Kolay gelsin.Mirasçıları baştan dahil etmeyi ihmal etmeyin.
Old 11-01-2012, 18:31   #7
aunustu

HOCAM DAVAYI AİLE MAHKEMESİ Mİ ASLİYE HUKUK MU HANGİSİNDE AÇTINIZ. TESPİT ASLİYE HUKUK AMA SOYBAĞININ KURULMASI AİLE MAHKEMESİ BURADA TESPİT VE SOYBAĞININ KURULMASI GEREKMEKTE DİYE DÜŞÜNÜYOR. MİRASTAN PAY TALEP EDEBİLMEK İÇİN İKİSİ BİRLİKTE AÇILIRSA AİLE MAHKEMESİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
aslında babayla soybağının kurulması için 2 yol vardır:Babalık davası ve tanıma.Ancak babalık davasında hakdüşürücü süre yönünden sıkıntılar yaşanmakta.Tanıma için ise babanın sağ olması lazım.Eğer 2 yol da sizin için kapalıysa tespit davası açıp ;baba hanesinde yazan kişinin ,aslında şu kimlik nolu ,şu soyadlı kişi olduğu şeklinde tespit ve nüfus kaydına yazılma talebedin.Benzer davam için geçen yıl çok araştırma yaptım .%99 imkansız olduğu,babalığın ancak 2 yolla kurulabileceği söylendi .AHİS,çocuğun yararı..vs.ileri sürerek tespit davası açtım .Halen derdest, şu an mirasçıları dahil etme aşamasındayız.Büyük ihtimalle kabul edilecek)Kolay gelsin.Mirasçıları baştan dahil etmeyi ihmal etmeyin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi