Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Askerlikte Tebligat

Yanıt
Old 25-06-2005, 14:03   #1
esra kayabınar

 
Varsayılan Askerlikte Tebligat

Merhaba. Sorum temyizle ilgili olduğu için hemen cevap verirseniz sevinirim. Şuan askerliğini yapan bir ere asliye ceza mahkemesinden tebliğ edilen karara göre 2 yıl hapis cezası ile cezalandırıldığı bildirilmiş. Ancak tebliği alan ilgili kişi tebliğden bir hafta sonra askere bu kararı vermiş. ceza muhakemesinde temyiz süresi çok kısa olduğu için temyiz süresini kaçırmış. Bu durumda tebliğ tarihi erken bir tarih olmasına rağmen daha geç bir tarihte öğrenmiş olduğunu ispatlayarak, öğrendiği tarihi tebliğ tarihi olarak kabul edilerek temyize başvurulması mümkün müdür? Bu durum temyiz dilekçesinde nasıl belirtilebilir?
Old 25-06-2005, 14:57   #2
kağanulaş

 
Varsayılan

tebligat Kanunu :
Madde 14 - Astsubaylar hariç olmak üzere erata yapılacak tebliğler, kıta kumandanı ve müessese amiri gibi en yakın üste yapılır.
Yukarıki fıkrada yazılı olanların haricindeki askeri şahıslara birlik veya müessesede tebligat yapılması icabeden ahvalde, tebliğin yapılmasını nöbetçi amiri veya subayı temin eder. Bunlar tarafından muhatabın derhal bulundurulması veya tebliğin temini mümkün olmazsa tebliğ kendilerine yapılır.


(Dolayısıyla bu usullere uyalmadan yapılan tebligat geçersiz olacaktır.)

Usulüne aykırı tebliğin hükmü:
Madde 32 - Tebliğ usulüne aykırı yapılmış olsa bile, muhatabı tebliğe muttali olmuş ise muteber sayılır.

eğer 14. maddeye uyulmaksızın bir tebligat yapılmış ise sanığın tebligatın içeriğini öğrendiğini beyan ettiği gün tebliğ günü sayılır.
Old 25-06-2005, 19:16   #3
esra kayabınar

 
Varsayılan

öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Tebliğ en yakın üste yapılmış zaten ,yani usulsüz bir tebliğ değil; ancak üst ere gelen ilamı geç vermiş,er geç öğrenmiş bu yüzden temyiz süresi kaçmış
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
muhtara tebligat aqua Meslektaşların Soruları 16 09-09-2019 17:40
uluslarararası tebligat filiz erolur Meslektaşların Soruları 3 09-10-2006 16:09
tebligat av.doanjan Meslektaşların Soruları 5 07-09-2006 18:55
Tebligat Marmara24 Meslektaşların Soruları 3 09-12-2004 15:42
Tebligat gülgün soyak Hukuk Soruları Arşivi 1 01-03-2002 19:11


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04128003 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.