Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Baba, çocuklarından nafaka isteyebilir ama...

Yanıt
Old 24-07-2009, 13:54   #1
Av.Arzu Erkan

 
Dikkat Baba, çocuklarından nafaka isteyebilir ama...

Herkese iyi çalışmalar. Vaktim az olduğu için forumda az araştırma yapabildim. Affınıza sığınarak takıldığım bir hususta yardımlarınızı bekliyorum.Müvekkilim eşinden boşandı, kararı temyiz edeceğiz. Müvekkilim davalı koca, çocuklarından nafaka istiyor. Bunun için dava açmamı istedi. Adamın başka kadınlardan da çocukları var fakat sadece 3 tanesinden istiyor (boşanma davasında annelerinin lehine tanıklık ettikleri için ) ve çocuklar başka yerlerde çalışıyor, ikamet ediyor. Bu durumda müvekkilin, sadece 3 çocuktan nafaka istemesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Yetkili mahkeme nafaka talep edenin yerleşim yeri mahkemesi olacak değil mi? Cevaplarınızı acilen bekliyorum... Saygılar....
Old 24-07-2009, 15:43   #2
av.kadirpolat

 
Varsayılan Hakkaniyetli yaklaşmak gerekir

Sayın meslektaşın, TMK 2.maddesi, herkes hakkını kullanıp edimlerini yerine getirmekte iyiniyet kurallarına uygun hareket etmelidir.

Hukukumuzun temel mantığı da budur.

Altsoy-üstsoy ve kardeşlerin, belli şartlar altında birbirlerine yardım nafakası ödemesi TMK 364.maddede düzenlenmiştir.

Bu haliyle, müvekkilinizin eğer asgari geçimini karşılayacak şekilde bir geliri yok ise yada malvarlığı bu durumu sağlayamıyorsa, yardım nafakası talebinde bulunması mümkün.

TMK Madde 364 - Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür.
Kardeşlerin nafaka yükümlülükleri, refah içinde bulunmalarına bağlıdır.
Eş ile ana ve babanın bakım borçlarına ilişkin hükümler saklıdır.

Herhangi bir yada birden fazla çocuğuna karşı dava açmasına engel bir durrum yok. Ancak sunduğum yargıtay kararı, olayı daha iyi özümsemenizi sağlayacaktır.

YARGITAY 3.HD
E: 2007/19271 K: 2008/860 T: 22.01.2008 kararından bir kesit sunmak istiyorum " ......... Nafaka yükümlülüğünün ortadan kaldırılması, MK. m. 365/3'te düzenlenmiştir. Bu hükme göre, "nafakanın, yükümlülerin bir yada birkaçından istenmesi hakkaniyete aykırıysa, hakim, onların nafaka yükümlülüğünü azaltabilir veya kaldırabilir." O nedenle, kural olarak nafaka yükümlülüğünün kaldırılması için birden çok nafaka yükümlüsünden talep edilmesi ve yükümlülerden birinin nafaka yükümlülüğünü yerine getirmesi halinde, diğerinden talep edilmesinin hakkaniyete aykırı bulunması gerekir....
Yardım nafakası, ahlak kuralları ile geleneklerin zorunlu kıldığı sosyal ödevdir ve kanun koyucu, kişinin ve toplumun vicdanına bırakmamış, kanuni bir ödev olarak düzenlemiş, bu ödevin ortadan kaldırılmasını ise, MK. m. 365 ile sınırlamıştır. Yardım nafakası, zarurete düşen hısımın yaşamını sürdürebilmesi için zorunlu yardım isteğidir. Yardım nafakası isteyenin kusuru ile yardıma muhtaç duruma düşmüş olması, yükümlüyü borcundan kurtarmamaktadır. Aile bağlarının herhangi bir nedenle zayıflamış olması da yükümlülüğü ortadan kaldıran bir neden olarak düzenlenmemiştir. Yardım nafakasının koşulları objektiftir ve bu koşulların gerçekleşmesi halinde nafaka borcu doğmaktadır Uygulamada da aile bağlarının temelinden sarsılması halinde nafaka yükümlüğünün ortadan kalkacağı kabul edilmektedir.
Y.2.HD. 02.02.1995 gün ve 12296/1222 sayılı kararında, aile bağlarının temelinden sarsılması halinde, kurumun sağladığı hak ve mükellefiyetlerin de ortadan kalkmasının MK. m. 2 uyarınca dürüstlük kuralı gereği olduğunu ifade etmiştir (nafaka borçlusunu döven altsoy). Buna karşılık, uygulamada altsoyun yardım nafakası yükümlüğüne daha fazla önem verilmiş, annenin nafaka yükümlüsü karşısında çocukluğunda görevlerini yapmaması, oğlunu küçük yaşta ona buna terk etmesi, oğlunu başkalarına bırakması, büyüyüp iş sahibi olana kadar onunla ilgilenmemesinin, ananın nafaka hakkını ıskat etmeyeceği kabul edilmiştir (Y.2.HD. 25.12.1947-7584-6786). Davacı 70 yaşlarında, nafaka yükümlüsü oğul refah içerisindedir. Aile bağları babanın kusuru ile zayıflamıştır. Ne var ki, MK.nun 2. maddesindeki dürüstlük kuralı, bu koşullarda davalı oğlun nafaka yükümlüğünü ortadan kaldıran bir neden olarak kabul edilmemelidir. Oğlun yardıma muhtaç duruma gelmiş olan babasına karşı asgari yaşama giderlerini karşılama borcu, dürüstlük kuralı gereği ortadan kaldırılamaz. Aksini gerektirir. Zira altsoyun (oğlun) üstsoya (babaya) karşı yardım yükümlülüğü ile üstsoyun altsoya karşı olan yardım yükümlülüğünün ahlaki, geleneksel ve toplumsal nedenleri farklıdır. MK. m. 364 bu şekilde yorumlanmalıdır. Mahkemece yapılacak yargılamaya göre, davacı babanın yardıma muhtaç olduğu, yoksul olduğu (MK. m. 364) saptandığı takdirde, MK. m. 365 uyarınca "davacının geçinmesi için gerekli" yardım nafakasına hükmedilmelidir."

Yetkili mahkeme, Madde 365/son "Yetkili mahkeme, taraflardan birinin yerleşim yeri mahkemesidir." demek suretiyle seçimlik hakkı geniş tutmuştur.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Saygılarımla..,
Old 27-07-2009, 09:52   #3
Av.Arzu Erkan

 
Varsayılan

Cevabınız için çok teşekkür ederim, fazlasıyla yardım ettiniz. İyi çalışmalar...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
tedbir nafakası isteyebilir miyiz? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 02-03-2009 12:21
Yargıtay, maaşıyla geçinemeyen anne ve baba için nafaka kararı verdi. av.sally Hukuk Haberleri 2 18-01-2009 00:23
Nüfus Cüzdanında Baba Hanesi Doldurulmamış- Baba Adı Yok Aybüke Kağan Meslektaşların Soruları 2 04-04-2008 22:23
Evlat Edinilen Bir Kimse Kendisini Evlat Edinenin Diğer Öz Çocuklarından Birisiyle Ev av.ozancelik Hukuk Soruları 9 17-09-2007 16:56
babanın gayrimenkulünü çocuklarından birine satması elvankakici Meslektaşların Soruları 4 09-09-2007 17:35


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03846502 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.