Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

18 yaşındaki çocuk için iştirak nafakası talep edilebilir mi

Yanıt
Old 03-11-2008, 16:05   #1
a.lawyer

 
Kitap 18 yaşındaki çocuk için iştirak nafakası talep edilebilir mi

Herkese iyi çalışmalar. Boşanma davası ile ilgili 2 konuda bilgi edinmek istiyorum. Birincisi, açılacak olan boşanma davasında, 18 yaşında olan ancak üniversite eğitimi devam eden müşterek çocuk için nafaka talep edilebilir mi?

İkincisi, eşlerin 2000 yılından önce edinmiş oldukları bir taşınmaz mevcut. Taşınmaz diğer eşin üzerine kayıtlı ancak bu taşınmazı edinirken müvekkilin ailesi oldukça destek olmuş. Müvekkil lehine bu taşınmaz için katkı payı istenebilir mi? Ödenecek katkı payı neye göre hesaplanmaktadır? Bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi? Şimdiden teşekkürler.
Old 03-11-2008, 16:08   #2
Av.Mehmet_Ali

 
Varsayılan

ilki için;
YARGITAY

3. HUKUK DAİRESİ

E. 2004/10805

K. 2004/11174

T. 18.10.2004

• NAFAKA TALEBİ ( Öğrenimini Sürdüren Reşit Çocuk - Önceki Davada Hükmedilen Nafakanın Artırılması İstenilmişse De Dava Dilekçesi İçeriğine Göre Davacının Asıl İstemi Yardım Nafakası Mahiyetinde Olduğu )

• NAFAKANIN ARTTIRILMASI ( Öğrenimini Sürdüren Reşit Çocuk - Önceki Davada Hükmedilen Nafakanın Artırılması İstenilmişse De Dava Dilekçesi İçeriğine Göre Davacının Asıl İstemi Yardım Nafakası Mahiyetinde Olduğu )

• YARDIM NAFAKASI ( Öğrenimini Sürdüren Reşit Çocuğun Nafakanın Arttırılması Talebi - Davacının Nafakayı Yanlış Nitelendirmesi Talebin Esasını Değiştirmediği )

4721/m.328/2,364

ÖZET : Davacının lisede okuduğu anlaşılmaktadır. Yargıtay'ın yerleşmiş uygulamasına göre, öğrenimini sürdüren reşit olan çocuğun TMK.nun 328/2 ve 364. maddeleri gereğince nafaka talep etme hakkı bulunmaktadır.
Dava dilekçesinde, her ne kadar "önceki davada hükmedilen nafakanın artırılması" istenilmişse de; dava dilekçesi içeriğine göre, davacının asıl istemi; yardım nafakası mahiyetindedir. Davacının, nafakayı yanlış nitelendirmesi talebin esasını değiştirmez.O halde, mahkemece; davanın ( yardım nafakası ) niteliği gözetilerek, inceleme ve araştırma yapılıp, sonucu dairesinde hüküm kurulması gerekir.
DAVA : Taraflar arasında görülen nafaka davasının yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hüküm davacı vekili tarafından temyiz edilmiştir.
Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü:
KARAR : Davacı vekili dilekçesi ile; müvekkilinin reşit olmadan önce açılan davada lehine aylık 150.000.000 lira nafakaya hükmedildiğini, 16.10.2000 tarihinden bu güne kadar geçen zaman içerisinde müvekkilinin büyüyüp genç kız olduğunu, çok kısa bir zaman sonra da Lise'li olacağını, dolayısıyla ihtiyaçlarının ve giderlerinin arttığını iddia ederek, daha evvel takdir edilen nafakanın 450.000.000-TL'ye yükseltilmesine karar verilmesini talep ve dava etmiştir.
Davalı vekili cevap dilekçesinde; aradan geçen iki yıl zarfında ülkenin içinde bulunduğu kriz şartlarının herkesi olduğu gibi müvekkili ve ortağı bulunduğu şirketi de olumsuz etkilediğini, müvekkilinin dava dışı kişilere de nafaka ödemesi nedeniyle nafaka ödemekte oldukça zorlandığını savunarak davanın reddini istemiştir.
Mahkemece; "davacı asilin sosyal ve ekonomik durum araştırmasında lise birinci sınıf öğrencisi olduğu rapor edilmiş, ancak dosyada bu konuda bir öğrenci belgesine rastlanmamıştır. 20 yaşında bulunan bir genç kızın halen lise birinci sınıf öğrencisi olması düşündürücüdür. ..Bu durum aleyhine hakkın kötüye kullanılması olarak düşünülmüş bu nedenle davacının nafakanın artırılması talebi inandırıcı ve yerinde görülmemiştir" gerekçesi ile davanın reddi cihetine gidilmiş, hüküm davacı vekili tarafından süresinde temyiz edilmiştir.
TMK.nun 328/2. maddesinde; "Çocuk ergin olduğu halde eğitimi devam ediyorsa, ana ve baba durum ve koşullarına göre kendilerinden beklenebilecek ölçüde olmak üzere, eğitimi sona erinceye kadar çocuğa bakmakla yükümlüdürler. " Aynı yasanın 364/1. maddesinde de; Herkes, yardım etmediği takdirde yoksulluğa düşecek olan üstsoyu ve altsoyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür. " düzenlemesi yer almaktadır.
Davacının lisede okuduğu anlaşılmaktadır. Yargıtay'ın yerleşmiş uygulamasına göre, öğrenimini sürdüren reşit olan çocuğun TMK.nun 328/2 ve 364. maddeleri gereğince nafaka talep etme hakkı bulunmaktadır.
Dava dilekçesinde, her ne kadar "önceki davada hükmedilen nafakanın artırılması" istenilmişse de; dava dilekçesi içeriğine göre, davacının asıl istemi; yardım nafakası mahiyetindedir. Davacının, nafakayı yanlış nitelendirmesi talebin esasını değiştirmez.
O halde, mahkemece; davanın ( yardım nafakası ) niteliği gözetilerek, inceleme ve araştırma yapılıp, sonucu dairesinde hüküm kurulması gerekirken, yanılgılı değerlendirme ile yazılı şekilde red kararı verilmesi doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir.
SONUÇ : Bu itibarla yukarıda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK.nun 428. maddesi gereğince BOZULMASINA ve peşin alınan temyiz harcının istek halinde temyiz edene iadesine, 18.10.2004 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
talep edilmemiş icra inkar tazminatı sonradan talep edilebilir mi? avukat 77 Meslektaşların Soruları 3 30-11-2020 14:53
iştirak nafakası iözkurt Meslektaşların Soruları 6 30-09-2014 17:36
iştirak nafakası derya_ Meslektaşların Soruları 1 11-09-2008 11:44
boşanma davası sürerken malik olunan dükkan için eşten ecrimisil talep edilebilir mi? ruze Meslektaşların Soruları 2 08-09-2008 14:54
iştirak nafakası volkanertem Hukuk Soruları Arşivi 3 01-02-2007 17:54


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04965210 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.