Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Davali Taraf Vekalet Ücreti Paylaşimi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-06-2015, 17:02   #1
ATARAS

Varsayılan Davali Taraf Vekalet Ücreti Paylaşimi

Değerli Meslektaşlarım, herkese iyi çalışmalar diliyorum. Konu daha önce forumda tartışılmış ancak birebir Yargıtay kararı bulamadım. Bu sebeple değerli görüşlerinizi almak istiyorum.

Bir tapu iptal davasında 3 davalı var. 2 davalının vekili 1 avukat, 1 davalının vekili 1 avukat. Yani, 3 davalı ve 2 avukat var. Dava aynı nedenle reddedildi. Mahkeme, ...TL nispi vekalet ücretinin davacıdan alınarak davalılara ödenmesine karar verdi. Karar kesinleşti. Ben, 1 davalının vekiliyim. Burada, vekalet ücretinin yarısı mı yoksa 1/3 kısmı mı bana ait olacak? Red sebebi aynı olduğu için, 2 davalının vekili olan arkadaş zaten tek vekalet ücreti alacaktı. Bu sebeple, her avukata 1/2 vekalet ücreti düşer diye düşünüyorum. Yargıtay 12. HD, 2008/3525 e-2008/7377 k. sayılı ilamında; ilamda 3 vekil olduğuna göre vekil sayısına göre paylaşılır demiş. Gerçi dayanak kararda, vekalet ücretinin "davalılar vekilllerine" ödenmesine denmiş. Ancak, red sebebi ortak olduğuna göre birden fazla davalının vekilliğini yapan avukat zaten tek vekalet ücreti alacaktı. Bundan hareketle, vekalet ücreti 1/2 oranında mı yoksa davalı sayısına göre 1/3 oranında mı paylaşılır? Son zamanlarda konuyla ilgili verilen bir Yargıtay kararı var mı? Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler...
Old 18-06-2015, 12:10   #2
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan ATARAS
...Bir tapu iptal davasında 3 davalı var. 2 davalının vekili 1 avukat, 1 davalının vekili 1 avukat... Dava aynı nedenle reddedildi. Mahkeme, ...TL nispi vekalet ücretinin davacıdan alınarak davalılara ödenmesine karar verdi. Karar kesinleşti. Ben, 1 davalının vekiliyim. Burada, vekalet ücretinin yarısı mı yoksa 1/3 kısmı mı bana ait olacak?...
X TL vekalet ücretinin "davacıdan alınarak davalılara ödenmesi"ne karar verilmiş olmakla; her bir davalının vekalet ücreti alacağı (X TL/3) TL'dir. Bu durumda 1 davalının vekili olarak (müvekkiliniz adına başlatacağınız takiple) vekalet ücretinin 1/3'ünü talep edebilirsiniz.

Yargıtay 8 HD, 23.12.2013 T., E-K: 2013/12917-20429: "...İcra takibinin dayanağı A____ 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 2009/____ Esas-2012/____ Karar sayılı ilamının hüküm bölümünün 11 no'lu bendinde kendisini vekille temsil ettiren 12 davalının isimleri sayılarak 75.056,34 TL avukatlık ücretinin davacıdan alınıp bu davalılara verilmesine karar verilmiştir. İlamda birden fazla davalı bulunduğundan ve müştereken müteselsilen sorumluluk söz konusu olmadığından her bir davalının isteyebileceği vekalet ücreti alacağı, hükümde yer verilen 77.056,34 TL'nin davalı sayısı olan 12'ye bölünmesi ile tespit edilebilir..."
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi