Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gayrimenkul satış vaadine dayanan tapu iptal ve tescil

Yanıt
Old 02-09-2008, 12:07   #1
Av.Nilay TOPRAK

 
Varsayılan Gayrimenkul satış vaadine dayanan tapu iptal ve tescil

Müvekkilimin babası 18/12/2006 tarihinde A şahsıyla,noterde satış vaadi sözleşmesi yapıyor ve tapuya şerh düşülmeden müvekkilin babası 4 ay sonra ölüyor.Müvekkilim(satış vaadini kabul edenin çocuğu) tapuya şerh vermek üzere gittiğinde ,20 dönümden az olduğu için,şerh konulamayacağı cevabını alıyor.Şimdi gayrimenkul satış vaadine dayanan tapu iptal ve tescil davasında,tapuya şerhin verilmemiş olmasının olumsuz bir sonucu olur mu,yani sözleşmenin ifa kabiliyeti engellenir mi?
Ve de bu davayı,mirasçıların biri açabilir mi,yoksa tüm mirasçılar birlikte mi açmalı?

SAYGILARIMLA...
Old 02-09-2008, 12:27   #2
Aybüke Kağan

 
Varsayılan

tapuya verilen şerh 3. kişilere yöneliktir.Tapuya şerh verilmemesi sözleşmeyi hükümsüz hale getirmez.Ancak bu süreçte iyiniyetli 3. kişilerin kazanımları korunur.

sözleşmeye dayanarak tescil davası açabilirsiniz,ancak davayı terditli açmanız daha iyi olacaktır. Tescilin mümkün olmaması halinde sebepsiz zenginleşme esaslarına göre ödenen bedelin iadesini de istemelisiniz.

mirasçılardan biri bu davayı açabilir.Ancak diğer mirasçıların muvafakatının alınması gerekir.Veya hep birlikte açmaları gerek.
Old 02-09-2008, 13:43   #3
Av.Nilay TOPRAK

 
Varsayılan

Şu halde A şahsı,tamam tapu satış işlemini yapacağım dese de,20 dönümden az olduğu için,satış işlemi gerçekleşmeyecektir.Yanılıyor muyum?Bu durumda sözleşmenin ifa kabiliyeti etkilenecek midir?
SAYGILARIMLA...
Old 02-09-2008, 13:46   #4
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanıma Kanunun 8.maddesinin son fıkrasında,”bölünemez büyüklükteki tarım arazilerinin mirasa konu olmaları ve üzerlerinde her ne şekilde gerçekleşmiş olursa olsun birlikte mülkiyetin mevcut olması durumunda, bu araziler ifraz edilemez, payları üçüncü şahıslara satılamaz, devredilemez veya rehnedilemez” ifadesi yer almaktadır.

Bu maddenin uygulanabilmesi için parselin tamamının alanının mutlak, marjinal tarım arazileri için 20 dönümden az olması ve ayrıca taşınmazın paylı müikiyet halinde olup herhangi bir payın satışının vaad edilmesi gerekir.Sanıyorum Tapu idaresinin ret gerekçesi de bana dayalı olmalı.
Tapu Kad. Genel Md.lüğünün 15 sayılı genelgesi için bkn:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=25266

1. Olay yukarıdaki gibiyse tescil için ortada yasal engel var demektir. O takdirde sebebsiz zenginleşme kuralına göre verilen satış bedeli denkleştirirci adalet kurallarına göre geri istenir . Tescil talep edilemez.

2.Parselin tamamı 20 dönümden az olmakla beraber hisseli bir taşınmaz değilse yani tamamı vaatte bulunana aitse , paysatışı söz konusu değildir. Yukarıdaki kısıtlamalar uygulanmaz cebri tescil davası açılabilir.

3. Tereke elbirliği mülkiyeti durumunda olduğundan dava mirasçıların tamamı tarafından açılır. Biri veya birkaçı tarafından açılırsa dava ret vedilmeyip eksiklik yargılama sırasında tamamlattırılır.
Diye düşünüyorum.


Old 02-09-2008, 13:50   #5
Av.Nilay TOPRAK

 
Varsayılan

Sayın Yücel Kocabaş,
8352 metrekarelik taşınmazın tamamı A şahsına aitken,1/2 hissesi müvekkilimin babasına satış vaadinde bulunuluyor.Dolayısıyla cebri tescil mümkün demek istediniz,yanılıyor muyum?
Old 02-09-2008, 14:05   #6
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

Sayı Toprak,
Cevabımda belkl de, son olarak bildirdiğiniz durumu tam olarak ifade etmedim.
Parselin tamamının satışı vaad edİlmiş olsaydı o takdirde 5403 sayılı kanundaki kısıtlamalar uygulanmayaktı.
Fakat (A) 20 dönümden küçün parselin tamamını değil 1/2 payın satışını vaad etmiştir.
Bu durumda 20 dönümden küçük tarım arazisinde pay satışı söz konusu olduğundan kısıtlamalar uygulacak maalesef tescil davası açılamayacaktır.
(A) geri kalan 1/2 payın satışını da sağlarsa parselin tamamının mülkiyetinin geçişi sağlanabilir. Aksi halde verilen para denkleştirici adalet kurallarına göre güncelleşmiş şekliyle geri istenebilir.
Diye düşünüyorum.
Saygılarımla.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Gayrimenkul Satış Vaadine Dayalı Tapu İptali ve Tescil Davası AV. İREM BATIBEKİ Meslektaşların Soruları 8 24-11-2016 21:31
Gayrimenkul satış vaadi+Tescil hukukcu1985 Meslektaşların Soruları 1 26-06-2008 18:30
tapu iptal ve tescil sebastian Meslektaşların Soruları 5 07-04-2008 15:40
Satış vaadine dayalı tescil-izale-i şuyu Av.Günar Meslektaşların Soruları 1 05-06-2007 17:18
tapu iptal-tescil Defi-Def Meslektaşların Soruları 5 16-05-2007 13:29


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04659104 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.