Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Beledİye 'ye KarŞi Tam Yargi Davasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-10-2010, 11:20   #1
Av.M_K

Varsayılan Beledİye 'ye KarŞi Tam Yargi Davasi

Sayın meslektaşlarım bi konuda yardımlarınızı bekliyorum
Müvekkil ,belediye sınırları içerisinde aracıyla gece evine giderken alkollü olduğu sırada belediyenin (söylendiği kadarıyla müteahhit DSİ nin ) kazmış olduğu çukura düşüyor. önce sigortaya başvuruyor fakat alkollü olduğundan aracın hasarını karşılamıyor (araç kaskolu). Hasar tespiti yaptırmıyor fakat servis müvekkile aracın hasarının 4500 tl kadar olduğu yazılı bir kart veriyor. Şimdi ben ilk olarak belediyeye yazılı başvuruda bulunmak istiyorum ama kafama takılan yol kazım işini yapan Dsi den olumlu cevap gelmezse 60 gün içinde idare mahkemesine dava açsam burada dsi genel müdürlüğü ANKARA ya mı yoksa il dsi yemi dava açacam ayrıca alkolün kusur durumundaki etkisi ne olabilir? Bu konuda bilgisi olan meslektaşlarımın yardımını bekliyorum teşekkürler
Old 28-10-2010, 11:41   #2
Avukat Tekin

Meslektaşım sorunun başlığı "Belediyeye Dava" ama içerikte DSİ (sanırım Devlet Su İşleri) ye dava açacağınızı söylemşsiniz.
Alkollü sürücü her durumda kusurludur algısı yanlış. Yargıtay'ın bu konuda kararları var. "Sürücü alkollü de olsa mevcut her olay kendi içinde değerlendirilmelidir" diyor. Yani o çukura alkolsüz bir sürücü de düşebilir idiyse şansınız yüksek.
Old 28-10-2010, 11:51   #3
Av.M_K

Sayın Meslektaşım vermiş olduğunuz bilgiye teşekkür ederim fakat olayda polis tarafından tutulan tutanakta belediye müteahhit devlet su işleri yani zannedersem işveren belediye , alt işveren (müteahhit)devlet su işleri oluyor anladığım kadarıyla fakat bazı yargı kararlarında belediyenin asli sorumlu olduğu yazıyor böyleyken ben sadece belediyeye mi yoksa hem belediyeye hemde dsi ye mi dava açacam bunu bilemedim?
Old 28-10-2010, 23:40   #4
BALDIRAN

Kanımca idari yargıda dava açmayı düşünüyorsanız bu sizi fazla kaygılandırmamalı zira 2577 sayılı iYUK.UN 15.md.gereği dava yanlış hasma karşı açılmışsa, hatta hatta hiç hasım göstermeden açılmışsa (İYUK md.3/f) İdare mahkemesi davayı, gerçek hasımı belirleyerek ona tebliğ eder, saygılar.
Old 02-11-2010, 16:35   #5
Avukat Tekin

Ama tabii avukat olarak bize yakışan; doğru tarafı tespit etmektir.
Old 06-11-2010, 00:10   #6
BALDIRAN

Elbetteki sayın Tekin'e katılıyorum.Doğruyu aramak için çaba göstermek her koşulda hedefimiz olmalı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi