Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşyerinden Çıkan Kiracıya Ödenmeyen Kira ve Bakım Masrafından Dolayı İcra Takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-09-2016, 15:27   #1
Av Mert Alkan

Soru İşyerinden Çıkan Kiracıya Ödenmeyen Kira ve Bakım Masrafından Dolayı İcra Takibi

Sayın meslektaşlarım, müvekkil sahibi olduğu işyerini kiralıyor ve birkaç yıl sonra kirasını düzensiz ödeyen kiracıdan çıkmasını istiyor herhangi bir hukuki yola başvurulmadan kiracı işyerini boşaltıyor.

Kiracı, son bir aylık kira bedelini ödemiyor ve sözleşmede "kiracı işyerini boşaltırken işyerini boyatır" hükmüne rağmen boyatmıyor müvekkil kiralayan da boyayı kendi yaptırıp ücretini istese de ücretini de alamıyor.

İlamsız icra takibi başlatarak kiracıdan ücretleri tahsil edeceğiz ancak birkaç soru kafamı kurcalıyor.

Kiracı ile müvekkil 2011 yılında sözleşme yapıyorlar, aynı tarihte kiracı müvekkile teminat bonosu veriyor. Her yıl ihtar olmadıkça yenileceğini yazıyorlar ancak fiyat artışına dair herhangi bir hüküm yok. Hüküm olmamasına rağmen her sene belirli bir ücret artışı olmuş. Son ücret üzerinden takip başlatmam durumunda ispatı daha önceki ödemelerindeki dekontlardan yapabilir miyim?

Bir diğer sorun kiracının işyerinden çıktığına dair herhangi bir belge yok. İcraya itiraz edip "ben son ödediğim ay çıktım" dese burada nasıl bir yol izleyebilirim.

Son olarak boya badana masrafları için de müvekkilin elinde fatura yok ancak şirketinin gider pusulasında yazmış. Gider pusulası ispat için yeterli midir?

Teşekkürler.
Old 05-09-2016, 16:16   #2
Admin

Sorunlu bir kiracıdan hiçbir hukuki işlem yapmadan sorunsuz kurtulmuşken 1 aylık kira borcu ve boya masrafı için uğraşmamanızı öneririm öncelikle. Neticede bu kiracı kendi rızasıyla çıkmayıp, bundan sonra da hiç kira ödemeseydi, siz 1 - 1.5 yıl tahliye etmek için uğraşacak ve şu anda tahsil etmek istediğinizin çok ötesinde de maddi zarara uğrayacaktınız.

Ancak yine de sorduğunuz sorulara yanıt vermek gerekirse, elinizde "kira ödemesi" yazan banka dekontu varsa, bunun üzerindeki miktarı kira miktarını ispat etmek için kullanabilirsiniz. Gider pusulası bence boya masrafını ispat etmek için yeterli değil, fatura gerekir düşüncesindeyim. Özellikle bu ödemeyi hukuki yolla borçlusundan istemeyi düşünen alacaklının fatura almaması da pek kabul edilebilir değil. Tahliye tarihinin ispatı hangi hukuki yola başvurulup, daha sonra hangi mahkemede tahliye davası açılacağıyla bağlantılı ancak işyeri kirası söz konusu olduğuna göre kiracının işyeriyle ilgili resmi başvuruları (çalışma ruhsatı, vergi kaydını güncellemesi vs.) tahliye anını ispat edebilir diye düşünüyorum.

Yine de ben sizin yerinizde olsaydım icra takibi yaptıktan sonra itiraz gelirse devamını getirmezdim, orada bırakırdım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi