Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Her Celse Sonunda Yenİ DuruŞma GÜnÜ Vermek Zorunlu mu ?

Yanıt
Old 03-05-2011, 06:38   #1
avasilturk

 
Varsayılan Her Celse Sonunda Yenİ DuruŞma GÜnÜ Vermek Zorunlu mu ?

HER CELSE SONUNDA YENİ DURUŞMA GÜNÜ VERMEK ZORUNLUMU ?
Bizleri ve mahkemeleri en çok oyalayan ve zaman kaybettiren işlemlerden bir tanesi de hiçbirşey hazır olmadan yapılan duruşmalar. Oysa usul yazılı muhakemeyi gerektiriyor. Ben 1086 sayılı HMUK içinde her celse sonunda yeni duruşma gününün hakim tarafından verileveğine dair bir hüküm göremedim. Bence olması gereken usuli islemlerin tamamlanması ve gerçekten duruşmaya gerek varsa taraflara duruşma günü bildirerek işlem yapmaktır. Özellikle şehir dışında görülen ve uzayan davalarda gidilen duruşmalar hem masarları artırmakta ve hem de bazen iki günümüzü almaktadır. bu konuda bilgilerinizi paylaşmanızı ve en azından bulunduğmuz il Adliyesinde bir farklılık geliştirmemizi bekliyor, teşekkür ediyorum arkadaşlar.
Old 03-05-2011, 11:27   #2
Av.Duygu Işık Behrem

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım Yeni HMK ile getirilen "Ön İnceleme"ye ilişkin düzenlemelerini incelemenizi öneririm. Bu serzenişlerimizi Sn. Prof. Dr. Muhammet Özekes Hocamız duymuş...

Ekim 2011 itibari ile yürürlüğe girecek. Usul Kanunu'nda önemli değişiklikler geliyor. "Ön İnceleme" ise tamamen yeni bir müessese. Gereği gibi uygulanırsa, çok iyi sonuçlar verecektir.

Alıntı:


HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU
Kanun Numarası: 6100
Kanun Kabul Tarihi:12/01/2011

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM: ÖN İNCELEME

ÖN İNCELEMENİN KAPSAMI

Madde 137- (1) Dilekçelerin karşılıklı verilmesinden sonra ön inceleme yapılır. Mahkeme ön incelemede; dava şartlarını ve ilk itirazları inceler, uyuşmazlık konularını tam olarak belirler, hazırlık işlemleri ile tarafların delillerini sunmaları ve delillerin toplanması için gereken işlemleri yapar, tarafların üzerinde serbestçe tasarruf edebileceği davalarda onları sulhe teşvik eder ve bu hususları tutanağa geçirir.

(2) Ön inceleme tamamlanmadan ve gerekli kararlar alınmadan tahkikata geçilemez ve tahkikat için duruşma günü verilemez.
Old 06-05-2011, 13:00   #4
Av.Duygu Işık Behrem

 
Varsayılan

Rica ederim Sayın meslektaşım.

Yeni HMK'nın uygulanması için oldukça kısa bir zaman kaldı. Dolayısıyla uygulayıcılar olarak hepimizin bu düzenlemeleri iyice öğrenmesi ve yavaş yavaş alışması gerekiyor.

Özellikle bir seminerde Muhammet Hoca'nın şöyle bir isteği (hatta yakarışı) olmuştu. Aktarmak isterim:
"Hiçbir şeyi okuyamazsanız hiç olmazsa ön inceleme bölümünü okuyun."
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
6 Ay Sonraya DuruŞma GÜnÜ hciyiltepe Meslektaşların Soruları 17 16-07-2010 12:21
UYAP 2.duruşma günü rcakmak Meslektaşların Soruları 2 01-03-2010 12:21
Boşanma Davası Açılınca Duruşma Günü Ne zaman Belirlenir,Duruşma Ne Zaman Yapılır? konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 05-12-2007 15:15
Yargıtayda yapılan duruşma sonunda avukatlık ücretine hükmedilmesinin unutulması av.buraak Meslektaşların Soruları 1 29-03-2007 13:28


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02803302 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.