Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

arazi tapulu alanda yapılan kamulaştırma ve ödenmeyen arsa bedelleri

Yanıt
Old 09-10-2008, 15:29   #1
avukat erdoğan

 
Varsayılan arazi tapulu alanda yapılan kamulaştırma ve ödenmeyen arsa bedelleri

Belediye arsa tapuları olan ancak ev yapma ruhsatları olmadan yapılmış olan evlerin bulunduğu arsaları kamulaştırma yapmış ve orada yaşayan halka da sadece enkaz bedelini vermiş ancak belediye kendilerine en kısa zamanda arsa da vereceği taahhüdünde bulunmuş.Aradan geçen zamana rağmen arsa verilmediği gibi para ödemesinde de bulunulmmaış.Bu durumda belediyeye dava açma hakkımız olur mu?Yardımlarınızı bekliyorum..
Old 09-10-2008, 20:21   #2
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

Bedelin istenebileceğini düşünüyorum.

T.C.

YARGITAY

5. HUKUK DAİRESİ

E. 2004/9396

K. 2004/9607

T. 7.10.2004

• KAMULAŞTIRMA ( Taşınmaz Sahibinin Kabul Etmesi Halinde Bedel Yerine Davalının Taşınmaz Mallarından Bu Bedeli Karşılayacak Miktarda Başka Taşınmazlarla Trampa Yapabileceği )

• TRAMPA ( Taşınmaz Sahibinin Kabul Etmesi Halinde Bedel Yerine Davalının Taşınmaz Mallarından Bu Bedeli Karşılayacak Miktarda Başka Taşınmazlarla Trampa Yapabileceği - Kamulaştırma )

2942/m. 26

ÖZET : 2942 sayılı Kamulaştırma Yasasının 26. maddesi uyarınca taşınmaz sahibinin kabul etmesi halinde kamulaştırma bedeli yerine, davalı Belediyenin taşınmaz mallarından, bu bedeli karşılayacak miktarda başka taşınmazlarla trampa yapması mümkündür.
DAVA : Taraflar arasındaki taşınmaz sahibinin kamulaştırılan taşınmazına karşılık kamulaştırma bedeli yerine kamulaştırmayı yapan belediye tarafından davacıya devretmeyi vaadettiği başka taşınmazların tapuda devrinin verilmemesi sebebiyle davacının taşınmazının bedelinin tahsili davasından dolayı yapılan yargılama sonunda, davanın reddine dair verilen hükmün Yargıtay'ca incelenmesi davacı vekilince verilen dilekçe ile istenilmiş olmakla dosyadaki belgeler okunup iş anlaşıldıktan sonra gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR : Dava, taşınmaz sahibinin kamulaştırılan taşınmazına karşılık kamulaştırma bedeli yerine kamulaştırmayı yapan belediye tarafından davacıya devretmeyi vaadettiği başka taşınmazların tapuda devrinin verilmemesi sebebiyle davacının taşınmazının bedelinin tahsili istemine ilişkindir.
Mahkemece davanın reddine karar verilmiş, hüküm davacı vekili tarafından temyiz edilmiştir.
2942 sayılı Kamulaştırma Yasasının 26. maddesi uyarınca taşınmaz sahibinin kabul etmesi halinde kamulaştırma bedeli yerine, davalı Belediyenin taşınmaz mallarından, bu bedeli karşılayacak miktarda başka taşınmazlarla trampa yapması mümkün bulunduğu düşünülmeden ve taşınmazın bedelinin ödenmesi için Kamulaştırma Yasasına göre gerekli belgeler toplanıp keşif yapılarak sonucuna göre hüküm kurulması gerekirken, gerekçeli kararda gösterildiği şekilde aksi düşüncelerle davanın reddine karar verilmesi, doğru görülmemiştir.
SONUÇ : Davacı vekilinin temyiz itirazları yerinde görüldüğünden hükmün açıklanan nedenlerle HUMK'nun 428.maddesi gereğince BOZULMASINA ve peşin alınan temyiz harcının istenildiğinde ödeyene geri verilmesine 07.10.2004 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 10-10-2008, 13:43   #3
avukat erdoğan

 
Varsayılan

Sayın Yücel Kocabaş;

Öncelikle yardımınız için çok teşekkürler.

Bahsettiğim olay 2006 yılında olmuş ve belediye de o şahıslara (yaklaşık 100 aile bu durumda) en geç 4 ay içinde kendilerine arsalarının metrekaresinde başka arsalar verileceğini söylemiş ancak aradan 2 yıl geçmiş olmasına rağmen hala ortada böyle bir durum yok.Bu şahıslar belediyeye gittiklerinde kendilerine yerlerinin olacağını ancak belirlenmediği gibi mazeretler ileri sürülmüş.
Acaba şufalandırma yapılmış olabilir mi?
Böylesi bir durumda açacağımız dava arsa bedelinin ödenmesi mi olmalıdır?Asliye hukuk mahkemesinde bedel iadesi davası mı açılmalıdır?
Olay 2006'da gerçekleştiğine göre zamanaşımı geçmiş midir?
Old 10-10-2008, 19:00   #4
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

Şuyulandırma yapılsın yapılmasın her durumda kamulaştırma bedelinin ödenmesi
gerekir . Bedel ise arsa bedeli+üzerindeki yapı bedelinden oluşur.Anayasanın 46 maddesind göre bedel tam olarak ödenmeden idarenin el atma yetkisi bulunmamaktadır Bu durumda ortada tamamlanmış bir kamulaştırma işlemi söz konusu olamayacağından kamulaştırmasız el atma hükümleri gereği bedel her zaman istenebilir. Zamanaşımı söz konusu olmaz. Arsa bedelinin tahsili davası açılmalı diye düşünüyorum.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Tapu kaydına kamulaştırma şerhi konmuş olan taşınmazların kamulaştırma bedelleri Av. Eser Bozkurt Meslektaşların Soruları 6 24-08-2017 19:47
tapulu arazi üzerinde çıkan su,hazineye ait olurmu? katrin Meslektaşların Soruları 1 15-08-2008 15:27
Başkasının Arazisi Üzerine Yapılan Bina - Arazi Değişimi Av.A.Öncül Meslektaşların Soruları 2 12-03-2008 15:35
Kat Karşılığı arsa sözleşmesi, fazla yapılan kat mustafayıldız Meslektaşların Soruları 2 18-12-2007 12:05


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03016496 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.