Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Uzlaşma - Uzlaştırma

Yanıt
Old 27-01-2017, 00:50   #1
Recep Gürkan KARAKAŞ

Varsayılan Uzlaşma - Uzlaştırma

Değerli Arkadaşlar;
Bilirkişiliğin yanı sıra bu yıl Uzlaştırmacı listesinde de yer aldım.
Böylece çeşitli vak'alarda tereddütlü olan konuları sizlerle paylaşmak niyetindeyim. Umarım genel prensip olarak uygun tartışma alanını seçmişimdir. (değilse lütfen uyarınız.)
İlk duraksamam:
"Bir dosyada iki vak'a"
Olayda 1. müştekiye karşı şüphelinin işlediği iddia edilen "dolandırıcılık" suçu sırasında aynı şüphelinin 2.müştekiye karşı onun kimliğini kullanarak resmi belgede sahtekarlık" suçunu da işlemesi söz konusu.
Bu durumda
1 - Her iki olay için ayrı ayrı uzlaştırma raporu mu düzenlenecek?
2 - Uzlaştırmaya taraflardan birinin rıza göstermemesi halinde diğer tarafa teklif formu göndermek etmek gerekir mi?
3 Uzlaşmada edim hesaplanırken mağdurun beyanı mı (uğradığı maddi manevi zarar açısından) dikkate alınır? Hesaplama yöntemleri hakkında bilgilendirebilir misiniz?
Uzlaştırmacılığa bu yıl başladığım için ilk dosyalarımı incelemekteyim. Bu nedenle sorularımı acemice bulabilirsiniz.Bu konuda lütfen beni bağışlayınız.
Umarım yeni yönetmelik yakında yayımlanınca gerekli eğitimleri alarak bu tür anlamsız soruları sormaktan kurtulacağız.
İlginiz ve anlayışınız için şimdiden teşekkürler.
Old 13-03-2017, 19:43   #2
Av.Gümüş

Merhabalar

Uzlaştırma dosyalarında ben de yeniyim. Uzlaştırma usulü ile ilgili şu an bir fikir birliği olmadığı için üzerinde düşünülmesi gereken çok fazla şey var. Her hakimin her savcının ayrı ayrı istekleri oluyor.

Sorularınıza yorum yapmak gerekirse, tek raporda uzlaşan ya da uzlaşamayan tarafları belirtmek bana yanlış gelmiyor.

Biz teklif formunu her halükarda tüm taraflara gönderiyoruz. Uzlaşmanın sağlanıp sağlanamadığının tespiti için savcılık bu formların ilgililerin adreslerine gönderilmiş olmasını istiyor. Dolayısıyla peşin peşin gönderdiğimi durumlar oluyor.

Edim konusunda taraflar bağımsız diye biliyorum. Özel bir hesaplamaya ihtiyaç duymadan kendi istemlerini karşı tarafa iletebiliyorlar.
Old 16-03-2017, 18:44   #3
Av. Eda Yıldırım İlhan

Kanımca her iki olay için ayrı ayrı uzlaştırma raporu düzenlemeniz gerekiyor.
Uzlaştırmaya taraflardan birinin rıza göstermemesi halinde (ki ben genelde öncelikle müşteki tarafa gönderiyorum) diğer tarafa yeniden rapor göndermiyorum. Zira uzlaşmanın sağlanamayacağı açıktır.
İyi çalışmalar, kolaylıklar.

https://www.edayildirimilhan.av.tr/
Old 25-03-2017, 14:16   #4
Av. Mustafa Karataş

Ben de tek bir uzlaştırma raporunun yeteceği kanaatindeyim. Zira tek raporda kimlerin hangi şartlarla uzlaştığı belirlenebilir. Uzlaştırma teklif formunun tüm taraflara ulaşması ve uzlaşmaya davet edilmesi gerekmektedir. Uzlaşmak istemeyen tarafların iradeleri yalnızca kendilerini bağlar. Uzlaşmanın edimleri ise tarafların irade serbestisine bırakılmıştır.
Old 31-03-2017, 08:46   #5
yakubu61

Pratiklik her zaman iyidir. Uzlaştırma raporlarına baktığımda geneli tek rapor halinde düzenleniyor. Bir suçtan uzlaşıp diğerinden uzlaşmıyorsa, kısmen uzlaşma sağlanmıştır denebilir sonuç kısmına.
Old 20-07-2017, 12:19   #6
tuncaytarkin

Resmi belgede sahtecilik uzlaştırma kapsamında mı? Benim bildiğim değil
Old 15-12-2017, 10:19   #7
stj. Avukat261

Resmi Belgede sahtecilik uzlaştırma kapsamında değil ancak olduğunu varsaysak bile her iki suç aynı dosya numarası içerisinde ise yani ayrı ayrı dosyalar açılmadığı sürece tek bir uzlaştırma raporu içerisinde yazılması gerekmektedir.
Old 23-01-2018, 18:28   #8
RizeHukuk

Kendi uyguladığım şekilde belirtmek isterim ki;

1-) uzlaştırma raporu tek bir tane düzenlenir.

2-) uzlaşmaya tabi olmayan suç için uzlaşma tutanağı düzenlenemez bu konuda savcının da görüşü alınarak tutanağa atılı suçun uzlaşmaya tabii olmaması nedeniyle 2. Müşteki açısından cmk253 kapsamında uzlaştırma işlemleri yapılmamıştır şerhi düşülmelidir. Düşünün ki taraflar bir ücret karşılığında uzlaştı, bu suç üzerinden iddianame düzenlenmek zorunda, bu durumda ücret ödeyip uzlaşan kişinin adalet mekanizmasına güveni kalmayacaktır. Nitekim taraflar uzlaşma mevzuatını bilmek zorunda değiller ancak uzlaştırmacılar bu durumu bilip kanuna uygun şekilde uygulamalıdırlar.

3-) hesaplama ile ilgili hiçbir yöntem yoktur. İki taraf maddi durumları da dikkate alınarak orta yolu bulmaları gerekecektir. Uzlaştırmacı işte burada devreye girecektir. İki farklı aynı yaralanmalı trafik kazasında birinde 100000 tl diğerinde 1000 tl ye uzlaşma sağlanabilmektedir. Zaten adı üstünde uzlaşma burada iki taraf (eğer maddi bir uzlaşmaya gidilecekse) bir rakam söyler, müşteki açısından yargılama teferruatı , şüpheli açısından ceza alma olasılığı ve tarafların maddi durumları ışığında orta yol bulunmaya çalışılır. Son not uzlaşma olabilmesi için iki tarafın uzlaşmayı kabul etmesi zorunludur. Uzlaşmaya tabi suçun taraflarından biri uzlaşmayı kabul etmiyorsa o kişi açısından uzlaşma sağlanamamıştır Bu durum raporla belirtilir ve zaman kaybetmeksizin soruşturma işlemlerinin devam edebilmesi için dosya büroya gönderilmelidir.

Kolay gelsin...
Old 24-01-2018, 00:57   #9
uSaRe01

Merhaba arkadaşlar,
Her olay için ayrı ayrı rapora gerek bulunmamakta olup, teklif formunda ve raporda özellikle hangi suçlar için uzlaştırma teklifi yapıldığının suçlar ayrı ayrı ve açıkça belirtilmek suretiyle yapılması, raporun hangi taraf için hangi suçlamaya istinaden düzenlendiğinin açık olması, müştekinin edim talebi olursa (edim için hesaplama yapılması gerekmemektedir) bunun karşı tarafa iletilerek kabul veya red gerekçelerinin belirtilmesi gerektiği kanısındayım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi