Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belİrlİ SÜrelİ İŞ Akdİnİn Feshİ

Yanıt
Old 24-09-2007, 14:02   #1
Av.bozkara

 
Soru Belİrlİ SÜrelİ İŞ Akdİnİn Feshİ-ACİLLLLLL!!!!!

Sevgili Meslektaşlar;

Belirli süreli iş aktinin tek taraflı olarak feshinde; işçi haklı bir neden göstermeksizin işe devam etmemiş ve bu nedenle de müvekkil tarafından kendisine tebliğ tarihinden itibaren 3 gün içerisinde işe başlaması aksi halde sözleşmenin 3 günlük sürenin sonunda tek taraflı olarak fesh olacağı ihtar edilmiş. Ancak işçi adreste olmadığı için ihtarname tebliğ edilememiş. Yeni adresi de bulunamıyor.Bu halde fesih bildiriminin hükmü ne olur?Sözleşme fesh olmuş sayılır mı?

Saygılarımla,
Old 24-09-2007, 16:02   #2
condictio_certi

 
Varsayılan Merhaba

Sizin somut olayınıza baktığımda bu hususun İş Sözleşmesinin işverence haklı nedenle feshi kısmında yer aldığını ifade etmeliyim. Bu hususlar İş Kanunu'nun 25. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre; İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir nedene dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki işgünü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi durumunda bu husus işverene haklı nedenle iş sözleşmesini fesih hakkı tanımaktadır. Eğer buraya kadar bahsetmiş olduğum bilgiler sizin somut olayınıza uyuyorsa sorunuzun asıl kısmına geçebiliriz.
Fesih bildirimi yenilik doğuran bir irade beyanıdır. Borçlar Hukuku esaslarına göre yenilik doğuran bir irade beyanı, ancak karşı tarafa ''varma anından itibaren'' hukuki sonuç doğurur. İş Hukukunda hüküm doğurma anının karşı tarafın ''öğrenmesinden itibaren'' hüküm doğurması gerektiği görüşü de İş Hukuku uygulamasında yaygındır. Bildiğim kadarıyla Yargıtay uygulamalarında varma anının esas alındığını destekler kararlar mevcut.
Ancak şunu da ifade etmeliyim; Tebligat Kanununda 4829 sayılı kanunla 2003 yılında yapılan değişikliğe göre, tebliğ yapılacak kişi veya aynı konutta oturan kişilerden yahut hizmetçilerden biri adreste bulunamaz ve bildirim kapıya yapıştırılırsa, bildirim bu tarihten itibaren onbeşgün sonra yapılmış sayılır.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Saygılar...
Old 24-09-2007, 21:37   #3
av_ttc

 
Varsayılan

35 e göre tebligat yapabilirsiniz.."Adresini değiştiren kimse yenisini bildirmediği ve yeni adres tebliğ memurunca da tespit edilemediği takdirde tebliğ olunacak evrakın bir nüshası eski adrese ait binanın kapısına asılır ve asılma tarihi, tebliğ tarihi sayılır"
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
HemŞİrenİn Belİrlİ Hİzmet Aktİnİ Feshİ avseher Meslektaşların Soruları 1 01-06-2007 12:35
DoĞum Nedenİ İle İŞ Akdİnİn Feshİ Av.Ayhan KARAMAN Meslektaşların Soruları 8 25-12-2006 17:51
İŞÇİnİn Belİrlİ Bİr SÜre İŞten Ayrilmasini Önlemek İÇİn Nasil Bİr SÖzleŞme Gerekİr. av.suleyman Meslektaşların Soruları 4 29-09-2006 10:56
Üretİm Falİyetİne Son Verİlmesİ Nedenİyle İŞ Akdİnİn Feshİ mslmklvz Meslektaşların Soruları 4 01-08-2006 23:31


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02473211 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.