Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yaş tashihi-velayet

Yanıt
Old 26-08-2008, 17:15   #1
muzio

 
Varsayılan yaş tashihi-velayet

merhaba meslektaşlarım,
müvekkil aslen 22 yaşında ama nüfusta 16 yaşında olarak görülüyor, eşiyle kaçarak birlikte oluyor ve çocuğu oluyor. nüfusta 16 yaşında görüldüğü için yaşını büyütüp, eşiyle resmi nikah yapmak istiyor ve avukata vekalet vermek istiyor ancak babasıyla arası bozuk olduğu için babası kızına velayeten vekaletname vermek istemiyor. annesi vekaletname vermeyi kabul ediyor ancak noterde alınan vekaletnamede anne ve babanın birlikte bulunması isteniyor. bu durumda müvekkilin babasının vekaletname vermediği dikkate alınarak müvekkil adına dava açmak için ne yapmak gerekiyor? vasi atanması aklıma geliyor ama bu durumda vasi atanması kararı verilir mi bilmiyorum.
Old 26-08-2008, 21:36   #2
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

Alıntı:
I. Temsil

Madde 426 - Vesayet makamı, aşağıda yazılı olan veya kanunda gösterilen diğer hallerde ilgilisinin isteği üzerine veya resen temsil kayyımı atar:

1. Ergin bir kişi, hastalığı, başka bir yerde bulunması veya benzeri bir sebeple ivedi bir işini kendisi görebilecek veya bir temsilci atayabilecek durumda değilse,

2. Bir işte yasal temsilcinin menfaati ile küçüğün veya kısıtlının menfaati çatışıyorsa,

3. Yasal temsilcinin görevini yerine getirmesine bir engel varsa.

Kayyım atanması vasiye nazaran daha zahmetsiz olacaktır.
Old 26-08-2008, 23:41   #3
tiorelax

 
Varsayılan

çok teşekkürler.sanırım aklıma gelmeyen en kısa ve tek çöüzüm bu .
Old 27-08-2008, 12:30   #4
Av. Hamza

 
Varsayılan

17 yaşını doldurunca evlenebilir. zaten anlattığınıza göre 16 yaşında kaçmış çocuğu olmuş. şuanda 17 yaşını bitimek üzeredir. siz kayyım için başvurduğunuzda bile 3-5 ay geçecektir. bu sürede kadın 17 yaşını haliyle doldurur. o zaman rahatlıkla evlenebilir. siz bilirsiniz ama bence 17 yaşını doldurmayı beklesin.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Evlilik Dışında Velayet Hakkının Birlikte Kullanılması ve Velayet Hakkının İçeriği Av.Habibe YILMAZ KAYAR Aile Hukuku Çalışma Grubu 8 12-02-2010 11:54
velayet davası devam ederken karşı velayet davası açılması İLKEM Meslektaşların Soruları 0 22-01-2008 17:07
Velayet Problemı/velayet Hakkı Annnede Olan Çocuğun Baba Tarafından Kaçırılması Konuk(NURCAN) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 04-12-2007 17:57
yaş tashihi sim Meslektaşların Soruları 6 18-05-2007 17:33


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03872395 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.