Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Pet Shoptan Alınan Hayvan Tüketici Kanunu'na Tabi Mal Mıdır?

Yanıt
Old 15-02-2007, 14:12   #1
ad-hoc

 
Varsayılan Pet Shoptan Alınan Hayvan Tüketici Kanunu'na Tabi Mal Mıdır?

Pet shoptan bir yavru kedi alınıyor ve aradan kısa süre geçtikten sonra hayvanın rahatsızlanmasından kaynaklı veterinere başvuruluyor. Veteriner bir kaç testin ardından hayvanın kan değerlerindeki farklılıktan dolayı rahatsızlığının bulunduğunu ve bunun satınalınmadan önce vuku bulan bir rahatsızlık olduğunu belirtiyor. Bir kaç tedavi yöntemi deneniyor fakat olumlu cevap alınamıyor. Bunun üzerine tek çare kortizon tedavisi olarak belirleniyor. Müvekkil ve veteriner kortizonun yapısı gereği yavru kediye zarar vereceğini belirtiyor ve müvekkil bu tedaviyi uygulamak istemiyor. Dolayısıyla;
1) Pet shoptan alınan yavru kedi, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine tabi bir mal mıdır?
2) Eğer bu şekilde bir mal olduğunu kabul edersek müvekkilin kortizon tedavisini kabul etmeme serbestisi var mıdır? ( Zira kanun hükümlerine göre malın tamiri, iadesi ve ücret iadesi seçimlik haklardandır)
3) Tüketici kanununa tabi bir mal değilse nereye başvurulması gerekir?
4) Kedi ile birlikte alınan sair malzemelerin ( Mama ve sair bakım ürünleri) iadesi mümkün müdür? Yasal zemini nedir?

Şimdiden teşekkür ederim....
Old 15-02-2007, 14:31   #2
Av.Turhan Demiroğlu

 
Varsayılan

4077
KAPSAM

Madde 2 - Bu Kanun, 1 inci maddede belirtilen amaçlarla mal ve hizmet piyasalarında tüketicinin taraflardan birini oluşturduğu her türlü (Değişik ibare: 4822 - 6.3.2003 / m.2 - Yürürlük m.38) "tüketici işlemini" kapsar.

Madde 3.- (Değişik: 4822 - 6.3.2003 / m.3 - Yürürlük m.38) Bu Kanunun uygulamasında;

c) Mal: Alış-verişe konu olan taşınır eşyayı, konut ve tatil amaçlı taşınmaz malları ve elektronik ortamda kullanılmak üzere hazırlanan yazılım, ses, görüntü ve benzeri gayri maddi malları,

"Mesele, yavru kedi mal mıdır noktasında toplanıyor. Mülkiyete konu olabildiğine ve özne olamayacağına göre bence -hayvanseverler duymasın- maldır."

"Veteriner kortizon tedavisini sakıncalı bulmuş ve rapor etmişse bence mesele yoktur. Veterinerden iyi kim bilebilir?"

SADECE GÖRÜŞ:
"Mama vb.masraflar, kediye endeksli olarak yapıldığına göre, kedinin iadesi şartına bağlı olarak iade edilebilmelidir."

Saygılar...
Old 15-02-2007, 15:10   #3
Av. Bülent Sabri Akpunar

 
Varsayılan

Tüketici Yasası Tüketiciyi, "Bir mal veya hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçlarla edinen, kullanan veya yararlanan gerçek ya da tüzel kişi", malı ise "Alış-verişe konu olan taşınır eşya..." olarak tanımlar.

Hukuki anlamda eşya(mal), üzerinde doğrudan doğruya egemenlik sağlanan bir haktır ve cismani(maddi) bir varlığa sahip tir.Bu itibarla hayvan da hukuki anlamda "mal" olarak değerlendirilir ve tüketici yasası kapsamına dahildir.

Ne var ki ticari anlamda hayvan alım satımı TTK ve BK'ndaki ayıba karşı tekeffül hükümlerine tabidir.BK'ndaki hayvan alım satımına uygulanan ayıba karşı tekeffül hükümlerinde satıcı yazılı olarak garanti etmedikçe veya alıcıyı aldatmadıkça ayıptan mesul değildir.
Old 15-02-2007, 15:21   #4
Av.Turhan Demiroğlu

 
Varsayılan

Sayın Akpunar;
Değindiğiniz konunun dayanağını işaret edebilirseniz çok yararlı olacak. (4077 sayılı yasada canlı hayvanlarla ilgili bir istisnaya rastlayamadığım ve bilgilenmek ihtiyacı nedeniyle soruyorum.)
Saygılar..
Old 15-02-2007, 16:58   #5
Av. Bülent Sabri Akpunar

 
Varsayılan

Sayın demiroğlu,

Ben istisna olduğunu iddia etmedim. Kanunun yorumundan canlı hayvanların tüketici yasasına dahil olabileceğini ileri sürmüştüm.Sanırım ticari satımlarla ilgili açıklamam yanlış anlaşılmış

Saygılarımla
Old 15-02-2007, 17:10   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

Alıntı:
Tüketici yasası malı "Alış-verişe konu olan taşınır eşya..." olarak tanımlar.

Hukuki anlamda eşya(mal), üzerinde doğrudan doğruya egemenlik sağlanan bir haktır ve cismani(maddi) bir varlığa sahiptir.Bu itibarla hayvan da hukuki anlamda "mal" olarak değerlendirilir...

Bu görüşe katılmamak mümkün değil. Sosyal anlamda kedi-köpek gibi canlılar mal olarak nitelendirilmese de hukuki anlamda eğer bir satışa konu olabiliyorlarsa mutlak surette "mal" olarak nitelendirilmek zorunluluğu vardır. Aksi takdirde kedi alım-satımı ya da hayvan alım satımının da geçersiz olması icap edecektir ki hayvan alım satımına BK açıkça izin vermekte ve hayvanı menkul mal olarak nitelendirmektedir. Çünkü düzenlemenin bulunduğu bölümün başlığı "menkul satımı" dır.

BK.195 ve 199 hayvan alım satımında ayıp ile ilgilidir. Bu 195. madde "satıcı tahriren kefalet etmedikçe yahut alıcıyı iğfal etmemişse ayıp nedeniyle tekeffülü düşünülemez..." der... ve ayıp hükümleri temelinde istisnai bir nitelik taşır...

Saygılarımla...
Old 16-02-2007, 09:28   #7
Av.Turhan Demiroğlu

 
Varsayılan

4077
Madde 2 - Bu Kanun, 1 inci maddede belirtilen amaçlarla mal ve hizmet piyasalarında tüketicinin taraflardan birini oluşturduğu her türlü (Değişik ibare: 4822 - 6.3.2003 / m.2 - Yürürlük m.38) "tüketici işlemini" kapsar.
Madde 30 - Bu Kanunda hüküm bulunmayan hallerde genel hükümler uygulanır.

"Özetle: Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu hayvan satımında 4077 sayılı yasanın uygulanacağını söyleyebiliriz. Her tür ticari işlemde ise genel hükümlerin (BK.TTK.) uygulanacağı tabiidir.

Somut olayda, taraflardan biri tüketici olduğu için uyuşmazlık 4077 sayılı yasa kapsamında halledilmelidir diyerek konuyu bağlayabilir miyiz?"
Saygılarımla...
Old 26-02-2007, 10:19   #8
ad-hoc

 
Varsayılan

Sayın Mehmet Saim Dikici,
Konuyla ilgili olarak BK. düzenlemeleri hakkındaki bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ederim. Fakat aklıma takılan mesele şu: BK verilen kararlardan da anladığımkadarıyla her türlü hayvan alım satımını düzenliyor. Yani tacir sıfatını haiz , kasaplar vs de BK hükümlerine tabi. Fakat benim dava konu olayımda müvekkil bir evcil hayvan almış. Tacir sıfa olmadığından dolayı tüketici kanunu kapsamında. Bu bakımdan, "satıcı tahriren kefalet etmedikçe yahut alıcıyı iğfal etmemişse ayıp nedeniyle tekeffülü düşünülemez" hükmü bu olayda da tatbik edilecek midir? O zaman Tüketici Kanunu'nundaki düzenlemenin amacı nedir? Ayrıksı nokta bence burada toplanıyor: Tüketici sıfatını haiz olmak
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Cumhurbaşkanı Sezer'den 'Sigortalar Kanunu'na onay faruksa Hukuk Haberleri 0 15-12-2006 14:51
Sezer'den İskan Kanunu'na onay ahmetsacit Hukuk Haberleri 0 26-09-2006 12:03
Sınırımdaki Hayvan Ağırı yılmaz Hukuk Soruları Arşivi 2 28-05-2002 13:35
Kat Mülkiyeti Ve Evcil Hayvan Beslenmesi unity100 Hukuk Soruları Arşivi 2 01-03-2002 23:46
Açık Arttırma Usulü İle Alınan Kiralanan Arsa 6570 Sayılı Kanuna Tabi Değil Mi? Burak Hukuk Soruları Arşivi 1 27-02-2002 17:12


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04612994 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.