Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Terekedeki Taşınmazın Satışı

Yanıt
Old 30-10-2020, 10:28   #1
Av. Can Yıldırım

 
Varsayılan Terekedeki Taşınmazın Satışı

Merhabalar,

Murisin vefat ettiğini bildiğimiz için veraset ilamı çıkartarak mirasçılarına icra takibi başlattık. Sonrasında mirasın intikal olunmadığını ve taşınmazların hala murisin adına kayıtlı olduğunu gördük. Devamında taşınmazlara haciz şerhi eklemek için müteveffa hakkında takbis malvarlığı sorgusu ile haciz talep ettik ve bu sayede icra dosyasına muris taraf sıfatıyla eklenmiş oldu.

Bu aşamadan sonra mirasçılar mirasın hükmen reddi davası açtılar. Dosyanın öninceleme duruşması görüldü ve tespit edebildiğim kadarıyla murisin başkaca borçları da mevcut. Neticede tereke açık bir şekilde borca batık ve davayı kazanacaklarını düşünüyorum. Tüm bu malumatların ardından aklıma takılanlar;

1) Terekeye karşı ayrı bir icra takibi başlatmam gerekiyor mu? Taşınmaz haczi talebimizle birlikte muris dosyaya taraf olarak eklendiği için aynı dosya üzerinden tereke aleyhine icraya devam edebilir miyim?

2) Tereke aleyhine hacze devam ettiğim takdirde borçlu ölü olduğundan 103 davetiyesi göndermek mümkün değil. Müteveffanın malik olduğu taşınmazlarda ise paylı mülkiyet söz konusu. 103 davetiyesini ve kıymet takdirini diğer paydaşlara göndermemiz gerekir mi?

3) İcra İflas Kanunumuz'un 53/2 maddesinde "İcra takibi sırasında borçlu öldüğünde tereke henüz taksim edilmemiş veya resmi tasfiyeye tabi tutulmamış yahut mirasçılar arasında aile şirketi tesis olunmamışsa borçlu hayatta olsaydı
hangi usul tatbik olunacak idi ise terekeye karşı ona göre takip devam eder." denilmektedir. Burada takip etmemiz gereken yol diğer paydaşlara 103 davetiyesi tebliği, kıymet takdiri talebi, kıymet takdirinin paydaşlara tebliği şeklinde mi olmalıdır?

4) İntikali yapılmamış payların satışında bir sakınca var mıdır? Mirasın hükmen reddi davasının sonuçlanmasını beklemek gerekir mi?

Bu konunun sitede birden fazla konu altında tartışıldığının farkındayım. Çok fazla farklı yol ve görüş okuduğumdan ve müvekkilimi olası bir zararla karşı karşıya bırakmak istemediğimden biraz ayrıntılı bir soru sorma gereği duydum. Cevap veren meslektaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Mirasçı çocuğun terekedeki taşınmazın ediniminde yaptığı katkı nedeniyle terekeye karşı açabileceği davalar. eker Meslektaşların Soruları 3 15-03-2017 16:35
idareye ait taşınmazın satışı Av.Demet Meslektaşların Soruları 1 19-12-2008 17:22
taşınmazın mükerrer satışı günseligonca Meslektaşların Soruları 5 16-07-2008 14:36
paylı taşınmazın satışı av.harun sevimli Meslektaşların Soruları 2 09-04-2008 18:30
tapusuz taşınmazın satışı yer-sub Meslektaşların Soruları 2 25-05-2007 16:24


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03456593 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.