Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İlamsiz Takİpte Belge Asillari Kİmde Olmasi Gerekİr

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-12-2011, 09:59   #1
antalya

Varsayılan İlamsiz Takİpte Belge Asillari Kİmde Olmasi Gerekİr

Öncelikle herkese iyi çalışmalar dilerim.
Yapılan ilamsız takipte borç ilişkisini içeren adi belgeye dayalı olarak ilamsız takip başlattım. Dosyaya belge fotokopilerini ibraz edip "aslı gibidir" kaşesi ile tasdik ettim. Bu aşamada belge asılları kimde kalmalı , bu konu ile ilgili İİK herhangi bir madde göremedim.
Zira, belge asılları borçluya iade edip sulh olmaları durumunda sorun teşkil edecektir. Müvekkil, borçlu ile sulh olmalarını içeren bir belge imzalamasa, sadece takip konusu belgeleri borçluya iade etse, aynı zamanda kötüniyetli olup işlemlerin devamını istese ve bundan haberdar olmayan avukatın işlemleri devam ettirmesi ile karşı tarafın menfi tespit açması durumunda , kötüniyetli müvekkil, belgeler avukatta idi o vermiş dese ne olur?? (dosya içerisinde "aslı gibidir" tasdik birlikte düşünüldüğünde tabi bu belgelerin aslını gördüm anlamına taşır diye düşünüyorum.)
Old 14-12-2011, 10:20   #2
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan antalya
Öncelikle herkese iyi çalışmalar dilerim.
Yapılan ilamsız takipte borç ilişkisini içeren adi belgeye dayalı olarak ilamsız takip başlattım. Dosyaya belge fotokopilerini ibraz edip "aslı gibidir" kaşesi ile tasdik ettim. Bu aşamada belge asılları kimde kalmalı , bu konu ile ilgili İİK herhangi bir madde göremedim.
Zira, belge asılları borçluya iade edip sulh olmaları durumunda sorun teşkil edecektir. Müvekkil, borçlu ile sulh olmalarını içeren bir belge imzalamasa, sadece takip konusu belgeleri borçluya iade etse, aynı zamanda kötüniyetli olup işlemlerin devamını istese ve bundan haberdar olmayan avukatın işlemleri devam ettirmesi ile karşı tarafın menfi tespit açması durumunda , kötüniyetli müvekkil, belgeler avukatta idi o vermiş dese ne olur?? (dosya içerisinde "aslı gibidir" tasdik birlikte düşünüldüğünde tabi bu belgelerin aslını gördüm anlamına taşır diye düşünüyorum.)

Meslektaşım icra takibi yaptığınız bir konuda belge asıllarını anladığım kadarıyla "müvekkilinize" iade etmekten bahsediyorsunuz.
Belge asılları icra takibiniz sonuçlanıncaya kadar elinizde bulundurmanızda fayda var zira müvekkiliniz bilmeden iyiniyetle ya da kötüniyetle asılları borçlusuna iade edebilir; sulh olabilir; sizi ücretinizi alamadan ekarte edebilir ki çok sık yaşadığımız bir şey.
Fakt asıllarını iade etmek istiyorsanız teslim tesellüm tutanağı imzalayın. Bu tarihte müvekkile talebi üzerine evrak asılları teslim edilmiştir diyin.Müvekkilinize imzalatın. Yarın birgün sizi haksız olarak azleder ya da hakkınızı vermezse elinizde belge de olur.
Avukatların aslı gibidir yapabilmesi THS'de daha önce tartışılmıştı. İsterseniz bu konuyu da bir inceleyin. Aslı gibidir yaptığımız zaman benim kanım: evrakın aslı bendedir tarafımca bir suret aslına uygun olarak çoğaltılmıştır anlamını taşır ve hala uhdenizde olduğu anlamına gelir. Yarın mahkeme ya da merci sizden evrak aslını isteyebilir.
En son olarak derim ki; evrak asıllarını elinizde tutun, olmadı veririm derseniz de muhakkak teslim tutanağı düzenleyin.
Saygılarımla
Old 14-12-2011, 10:58   #3
ibrahimgokalp

Sevgili antalya;
Benim şahsi düşüncem, elinde kambiyo senedi olmasına bu takip yolunu bırakıp ilamsız takip yoluna başvurmak biraz riskli ve uzun vadeli bir durum olacaktır.
Diğer bir ihtimal ise herhangi bir belge, fatura, makbuz, yazılı delil başlangıcı v.s belgeye dayanarak açtığın ilamsız takipte borçlunun borca itiraz söz konusu olduğunda senin yapman gereken ! İtiraz iptali yada Kaldırılması olacaktır. Fakat elinde bulunmayan bir belgeye istinaden acaba ne derecede kabul görür iptal yada kaldırma talebin ??? Tabiki de takibi sen açtığın, takibin sonuna kadar o belgeyi yanında bulundurmak zorundasın. Bu bir yandan senin silahın niteliğinde !!! İYi çalışmalar...
Old 15-12-2011, 17:38   #4
antalya

Aslında burada tam olarak anlatmak istediğim husus; avukatın kötüniyetli müvekkil karşısımda hukuki sorumluluğu nedir? İlmsız takipte belgelerin aslı müvekkilde mi avukatta mı olması gerekir???
Old 15-12-2011, 17:43   #5
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan antalya
Aslında burada tam olarak anlatmak istediğim husus; avukatın kötüniyetli müvekkil karşısımda hukuki sorumluluğu nedir? İlmsız takipte belgelerin aslı müvekkilde mi avukatta mı olması gerekir???

Meslektaşım, böyle bir kural kaide yok. AMA asılları saklayınız. Müvekkile veriyorsanız da tutanak imzalatın. Bence sorunuzun cevabı çok net.
Ya da müvekkilinizle sözleşme yapın. FEragat halinde avukata ücretinin tamamı ödenir diye. Olsun bitsin.
Old 15-12-2011, 19:27   #6
Av.Günar

Avukat aslı gibidir onayını yaptığı evrakları elinde bulundurmalıdır.Zira aslı kendisinden talep edildiğinde ibrazla yükümlüdür.Dolayısıyla avukat aslını ibraz edemeyeceği belgeye aslı gibidir ibaresini koymamalıdır.Şimdi bulamadım ama avukatın aslı gibidir şeklinde onayladığı belgenin aslını bulundurma zorunluluğu olduğuna dair bir yazı okumuştum.Fakat dediğim gibi şimdi bulamıyorum.Bulursam ekleyeceğim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi