Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

THS Ailesi Türk Hukuk Sitesi, THS ailesi ve aile fertlerimiz hakkındaki sohbet ve yazışmalar.

THS İtiraf.com

Konuyu Kilitleyin
Konu Notu: 3 oy, 3,67 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-05-2008, 11:11   #2011
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Uygar

Kiminin gözünde, TC Kimlik NUMARANIZLA varsınızdır,
Kiminde, Baro Sicil NUMARANIZLA,
Kimi için, Sizi ayırt eden, SSK NUMARANIZDIR sadece...

07 Eray'ı, 09 Melih'i anmak gerek bu vesileyle

Değil mi? Aslında öyle veya böyle numara değiliz! Numara yok bizde! Millet habire numara veriyor.

345 Kemal, kalk oğlum söyle: 1071 yılında hangi zaferi kazandık?

Ama lakap ve isim konusunda bir Ünlü Adana'lı avukat olan Sn.Uygar'dan bunu beklemezdim. Teessüf ederim. Yemekte konuşalım bunları.
Old 27-05-2008, 11:13   #2012
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Alıntı:
Av.Hatun Olguner
Ben,bana Sayın Olguner olarak hitap edilmesinden kişisel olarak rahatsız oluyorum ve bunu birçok defa birebir veya genel olarak dile getirdim

Evet, doğru valla. Ben hele bir de yanlışlıkla Sayın Hatuner demiştim. İlk zılgıttan sonra cevap verirken şaşkınlıkla yine Sn.Hatuner deyince, zaten olan oldu. )

Sayın Hatun'a ben hak veriyorum. İnsan ismi ile anılır. Bakın ben soyadımı attım Sayın Saim oldum. Ferahlık oldu.
Old 27-05-2008, 11:19   #2013
halit pamuk

Alıntı:
Ferahlık oldu.

Bence Sayın Dikici demek daha güzeldi. Çünkü Bir çok saim var ama Mehmet Saim Dikici Her halde Türkiye'de bir tanedir.
Old 27-05-2008, 11:39   #2014
Av.H.Sancar KARACA

Bu tartışma ilk kez; Büyük Önder’in Türkçe savaşını yürüttüğü dönemde, Türk Dili Cemiyeti’nin davetlisi olarak ülkemize gelen Türkolog Rasony'nin, “Türk Has İsimleri” konulu konferansta söylediklerinden sonra yaşanmıştı. Rasony'nin, İslâmiyetle birlikte soyadı geleneğinden uzaklaşıldığını söylemesi ortalığı karıştırmış, oradakileri heyecanlandırmıştır. Konferans 18 Ağustos 1934 Cumartesi günü Dolmabahçe Sarayı'nda Atatürk'ün himayesinde toplanmış, 23 Ağustos 1934 Perşembe günü sona ermiştir. Gazi, tüm bu tartışmaları Türkçe savaşının birer adımı kabul etmiştir. Nihayet; 24 Kasım 1934 günü, TBMM aldığı bir karar ile Gazi Mustafa Kemal Paşa da, Atatürk soyadını kabul etmişti.

Türkçe konusunda 1934-1936 yılları arasındaki dil alanında bazı kontrollü denemeler (aşırılıklar) dışında Atatürk döneminde "Türkiye Cumhuriyeti'nin devlet ve kültür politikasına paralel bir millî dil politikası takip edilebilmiştir. Dayandığı fikir temeli ve felsefesi sağlamdır. Uygulamadaki bir kısım yanlışlıklar, işin fikir temeli ile değil, yöntemi ve uygulayıcıların hazırlık durumlarındaki yetersizlikle ilgilidir". Şahsen, soyadı kullanılmasını bu emanete sadakat olarak görüyorum. Soyadımla hitap edilmiş olması hoşuma gidiyor, muhatabıma soyadı ile (ya da soyadını da ekleyerek) hitap etmeyi de –kendimce- saygılı bir hitap olarak benimsiyorum.
Saygılarımla

(Bu mesajın Türkçe Çalışma Grubu alanı ile ilgili olduğunu , bu nedenle Sn Av.S.ERGİN'in gazabına ( )baştan razı olduğumu i.e.)
Old 27-05-2008, 12:37   #2015
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Sn Av.S.ERGİN'in gazabına ( )baştan razı olduğumu i.e.)

Sn. Ergin bir melek bence. Siz ne diyorsunuz üstadım!? Neler var neler...
Old 27-05-2008, 12:38   #2016
Kemal Yıldırım

Alıntı:
Yazan Saim
345 Kemal, kalk oğlum söyle: 1071 yılında hangi zaferi kazandık?

Malazgirt Zaferi örtmenim(!)
Old 27-05-2008, 12:42   #2017
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Kemal Yıldırım
Malazgirt Zaferi örtmenim(!)

Numarayı tutturdum galiba...
Old 27-05-2008, 12:49   #2018
Kemal Yıldırım

Maalesef... İlkokul numaram 4, ortaokul numaram 429(o zamanlar ilköğretim 8 yıl olmamıştı daha), lise numaram 20 ve üniversite .......244
Old 27-05-2008, 12:52   #2019
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Saim
Sn. Ergin bir melek bence. Siz ne diyorsunuz üstadım!? Neler var neler...

Korktum valla. Başka gazabı kaldıramam üstadım.
Old 27-05-2008, 13:56   #2020
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.S.Karaca
(Bu mesajın Türkçe Çalışma Grubu alanı ile ilgili olduğunu , bu nedenle Sn Av.S.ERGİN'in gazabına ( )baştan razı olduğumu i.e.)

Ne demek üstadım. Olsa olsa Hukuk ve Türkçe Çalışma Grubuna daha fazla desteğizi beklediğimi itiraf edebilirim.

Alıntı:
Yazan Saim
Sn. Ergin bir melek bence.

üstelik übermelek.
Old 27-05-2008, 17:00   #2021
Atahun

Son mesajlardan sonra,

"Devrim kanunlarına muhalefet"den ............... için ve ortalık durulana kadar alıntı yaparken üye ismi yazmayacağımı... i.e.
Old 27-05-2008, 22:39   #2024
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan THS İtiraf.com

Ben biraz karıştırdığımı i. e.

Benim bildiğim soyadı yasası da devrim yasalarından biridir. Nesebi belirlemekte rol oynar. Asaleti değil.

Şimdi bana muzaffer ibn'ü cafer denmesi mi gerekiyor? Muzaffer bir biçimde diğerlerinden ayrılacaktır. Ama nasıl?

Ben soyadı yasasının doğru olduğunu düşünüyorum.

Bana Muzaffer ibn'ü Cafer denilmesinden de hiç hoşlanmayacağımı i.e.

(Bu babamı sevmediğimden değil, babamı çok severim. Ama Caferin oğlu muzaffer denilmesi yerine Muzaffer Erdoğan denilmesini tercih ederim)
Old 27-05-2008, 22:51   #2025
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Fabrika kurmak lazım

Silgi fabrikası mı?
Old 27-05-2008, 22:52   #2026
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan Saim
Silgi fabrikası mı?

küçük çaplı imalat atölyesi açalım
Old 27-05-2008, 22:57   #2027
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan Saim
Kalmlerimizi de kırıp atalım. Ayıp olyor böyle valla...

yok bunu da yapmayalım ayıp olur kalemler lazım herzaman

ayrıca itiraf ediyorum(olmadı ama neyse)
Old 27-05-2008, 23:35   #2028
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Muzaffer ERDOĞAN
Alıntı:
Yok yahu Sn. Karaca;

Sayın ERDOĞAN,

Ayrı ayrı çok soğuk duran
Yok
Yahu
Sn.
Karaca sözcüklerinden oluşan cümlenizdeki sözcüklerin tümünü tartışmaya açıp, biraz daha ileri giderek sizinle bozuşma sebebi sayabileceğimi , fakat komşuluk hukukumuzdan dolayı bunu yapmayacağımı , amellerin niyete göre olduğunun farkında olduğumu, sonuç olarak dört sözcüğü yan yana
getirdiğimizde bu hitabınızda belirgin bir içtenlik gördüğümü, açıkçası bu hitap şeklinin bana sevimli geldiğini i.e
Old 28-05-2008, 14:06   #2029
ISIL YILMAZ

Biraz sonra sigarasızlıktan çatlayacağımı itiraf ediyorum.
Old 28-05-2008, 14:50   #2030
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan THS İtiraf.com

Sn. Karaca;

Yok yahu böyle düşünmeyelim, böyle olmaz anlamında kullanılan bir deyimdir. Ben de bu anlamda kullandım. Neden kırgınlık nedeni olabileceğini düşündüğünüzü halen de anlamış değilim. Ancak özür diliyor, bundan sonra daha özenli (resmi) olacağımı itiraf ediyorum.

Saygılar.
Old 28-05-2008, 22:08   #2031
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av. Muzaffer ERDOĞAN
Sn. Karaca;

Yok yahu böyle düşünmeyelim, böyle olmaz anlamında kullanılan bir deyimdir. Ben de bu anlamda kullandım. Neden kırgınlık nedeni olabileceğini düşündüğünüzü halen de anlamış değilim. Ancak özür diliyor, bundan sonra daha özenli (resmi) olacağımı itiraf ediyorum.

Saygılar.

Özüre ne hacet Sn ERDOĞAN. Kırılmamıştım ki . Aksine içten bulmuştum. Neyse.
Yanlış anlama ve anlaşılmanın; ve de karşılıklı alınganlığın ihtiyarlamış olmaktan (başka söyleyişlerle, yaşlanmaktan ve kıdem almaktan) kaynaklandığını i.e
Old 29-05-2008, 01:28   #2032
Av.Ergün Vardar

Sigara yasağının belli yerlerde kullanımının yasaklanmasının,yasaklanan yerlerde kullanım alanı teşkil ettirilmeden uygulamaya geçilmesinin , sigara kullanmayanlara bariz bir iltimas olduğunu düşünüyorum.
Old 30-05-2008, 09:21   #2033
Atahun

Toplu taşım araçlarında hamile kadın ve yaşlılara yer vermeyen yeni nesil bebelere sinir olduğumu, bu konuda duyarlılık gösteren özellikle 35 yaş ve üstü tüm kadın ve erkekleri alkışladığımı… i.e.
Old 30-05-2008, 16:23   #2034
av_ispir

Varsayılan Yolun başı

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Zeki bir insan olmama rağmen avukatları kıskandığımı itiraf ediyorum.
(Nasip)
Yaşlarımız yakınmış, daha yolun başındasınız sayın Nur Deniz Hukuk fakültelerinin yaş ortalamaları yüksektir.
Old 30-05-2008, 20:31   #2035
caner87

sigaraya verdiğim paraya acıdığım için ve kendimi kül tablası olarak hissettiğim için -üstelik birçok kişi beni bıraktı diye biliyorken- bu sefer sahiden de bırakma kararı aldığımı itiraf ediyorum....((( fabrikaları kapanasıca...
Old 30-05-2008, 21:22   #2036
salimengin

Alıntı:
Yazan Atasagun
Toplu taşım araçlarında hamile kadın ve yaşlılara yer vermeyen yeni nesil bebelere sinir olduğumu.....
Bugün bahsedilen olaya şahit olduğumu, içimden bayana yer verir misiniz diye geçirmeme rağmen hareketsiz kaldığımı i.e.
Old 31-05-2008, 18:38   #2037
Av.Ateş

Gerçekten ciddi içeriğe sahip, ve en az içeriği kadar ciddi tartışma, tahlil ve değerlendirmelere ihtiyaç duyulan bazı forumlarda kimi mesajların içinde sırıtan,kafa sallayan,tek kaşını kaldırıp indiren, gözlüklü,mavi ya da sarı suratlar görünce gıcık olduğumu itiraf ediyorum.
Old 02-06-2008, 14:12   #2038
halit pamuk

Bu sitede hukukçuların(hem de hukukçuluğuna güvendiğimiz kişilerin) "şerefsiz" nitelendirmesini kullanmasını doğru görmediğimi itiraf ediyorum.

Hukukçu olmak işte bu yüzden zor ama önemli. Doğru değerlendirme yapmak için kendi duygularımızdan, içinde yaşadaığımız toplumun doğrularından uzaklaşıp bağımsızlaşmış bir değerlendirme yeteneğini geliştirmek ve "değer biçme"den değerlendirme yapmayı gerektirir.

Mesela,Bebeğe yapılan tecavüzü, vahşice yapılan cinayeti, ensest ilişkilerden doğan tecavüzleri ve diğer okumak bile istemediğimiz kötü olaylar hakkında bir hakim ya da avukat olarak kararr vermek için daha sabırlı ve dikkatli olmalıyız.

En azından herkese açık olan bir site bir arkadaşımızla konuşur gibi konuşmamalıyız, diye düşünüyorum.

Zaten yaptığımız iş hep sorunlu olayları içinde barındırıyor. Sorun olmasa zaten bize ihtiyaç olmayacak.Sorun var ki hukuk var.İşte mesele sorunu çözecek kişilerin, sorun çözecek hukukçu kişiliğine sahip olmalarıdır.
Old 02-06-2008, 14:29   #2039
üye18332

Mutlu

Bir kaç gündür itirafa hazırlandığımı ama işlerin yoğunluğundan yazmayı unuttuğumu daha sonra unuttuğumu da unuttuğumu itiraf ediyorum....

Batı sıcaktan yanarken doguda suyun donmasını ilginç bulduğumu itiraf ediyorum....

Cuma gunu katılmayı çok istediğim komisyon toplantısına şehir dışından yetişemediğim için katılamadığımı ve üzüldüğümü itiraf ediyorum...

Sabah borçlunun yollaması gereken evrakı "ödemeli" olarak yolladığını ve "pes" dediğimi itiraf ediyorum...

Yüksek miktardaki çekleri takip için bana ulaşan borçluyu aradığımı ve borçlunun "ödemiyorum ,işte buradayım .takip yapın maharetinizi göreyim" dediğini ve telefon elimde hayretten kalakaldığımı itiraf ediyorum....
Toplu itirafıma tahammül gösterdiğiniz için teşekkür ettiğimi i.e....
Old 05-06-2008, 19:56   #2040
Av.Ateş

İnsanlar "nasılsın" diye sorduklarında "iyiyim" karşılığını duymaya öyle alışmışlar ki ben "çok iyiyim" diyince altında hemen özel bir neden aramaya başlıyorlar.İtiraf ediyorum "çok iyiyim" demeyi bugünlerde çok seviyorum

Ve yine itiraf ediyorum cümlenin sonundaki yüzü itirafa uyumlu olduğunu düşündüğüm için koydum.Oysa şu anda tepemizde her nedense uçan askeri uçakların gürültüsünden değil gülmek iyi olmak bile mümkün değil. İnsanı gerçekten geriyor.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 3 (0 Site Üyesi ve 3 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,09991288 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.