Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kamulaştırmayı tamamlamayan idare

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-07-2010, 11:13   #1
avsenanur

Varsayılan kamulaştırmayı tamamlamayan idare

Kıymetli dostlarım benim müvekkilin göl kenarında bir arsası var DSİ yıllar önce kıyı şeridinde kaldığından kamulaştırma kararı alınmış ama tamamlanmamış yan parsellerin sadece birinde kamulaştırma yapılmış ama diğerlerinde işlem tamamlanmamış ve 2004 yılında müvekkil tapu kaydına güvenerek ( tapuda herhangi bir şerh yok) arsayı almış. daha sonra kıyı kodu bahane edilerek yapmakta olduğu inşaat durdurulmuş dava hala danıştayda ve müvekkil arsasını bahçe yapmak isteyince yine hayır denmiş şimdi ben dsiden kullanamadığı arsanın kamulaştırılarak daha doğrusu kamulaştırma işlemi tamamlanarak müvekkilin mağduriyetinin giderilmesini isteyecem ama idare hayır derse ne yapmam gerek bunu bilmiyorum bana lütfen arkadaşlar yardımcı olun teşekkür ederim şimdiden katkılarınız için
Old 15-07-2010, 13:33   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan avsenanur
arsanın kamulaştırılarak daha doğrusu kamulaştırma işlemi tamamlanarak müvekkilin mağduriyetinin giderilmesini isteyecem ama idare hayır derse ne yapmam gerek bunu bilmiyorum
İdareyi kamulaştırma yapmaya zorlamak mümkün değildir. İdare kamulaştırmayı isterse yapar, istediği zaman yapar.

Ancak ve sadece kamulaştırmasız el atma halinde arsa bedelini isteyebilirsiniz. İnşaat ve bahçe yapımının engellenmesi kamulaştırmasız el atma sayılmaz.

Saygılarımla
Old 15-07-2010, 13:41   #3
avsenanur

kıymetli meslekdaşım soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim ama ben sanırım eksik anlattım idare yılını tam bilmiyoruz eski bir tarihte söz konusu arsa ve komşu parselleri kamulaştırma kararı almış müvevekkilin arsasının bitişinin yanı olan arsayı kıyı kenar çizgisi içersinde kalan kısmını kamulaştırarak ayrı bir parsel şeklinde kendi adına kayıtlamış.müvekkilin satın aldığı kişi kamulaştırma bedelini almamış ve idare tapu terkini yapmamış ama nerede ise tümü arsanın kıyı kenar çizgisi içersinde ve kullanılamıyor. en önemli husus söz konusu yer ile ilgili bir kamulaştırma kararı var ama parası ödenip terkin yapılmamış bu durumda ne yapılabilir ?
Old 15-07-2010, 13:53   #4
Armağan Konyalı

1- Kamulaştırma kararı alınması kamulaştırma işleminin ilk basamağıdır ama ta kendisi değildir. Kamu yararı olup olmadığına ilişkindir.
2- Bu göl baraj inşaatı yapılan bir baraj gölü mü? Yoksa doğal göl mü?

Baraj gölü ise aşağıdaki adrese tıklayınız veya Kamulaştırma Kanunu'nun 12.maddesine bakınız:

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=5131

Saygılarımla
Old 15-07-2010, 14:00   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
İdareyi kamulaştırma yapmaya zorlamak mümkün değildir.
İdareyi kamulaştırma yapmaya zorlamak mümkün değildir ama anlaşma yolu her zaman açıktır. Aşağıdaki madde uyarınca DSİ'ye başvurunuz:

Kamulaştırma Kanunu
Satın alma usulü
Madde 8 - Kamulaştırmayı yapacak idare, kamulaştırma kararının alınmasından
sonra kamulaştırma işleminin her safhasında kendi ihale komisyonu, yoksa bu
amaçla kuracağı komisyon marifetiyle tespit ettireceği bedel üzerinden mal sa-
hibi ile anlaşarak taşınmaz malı, kaynağı veya bunlar üzerindeki irtifak hakla-
rını satın alabilir.
Bu suretle satın alınan taşınmaz mal, kaynak veya irtifak hakkı, sahibinden
kamulaştırma yolu ile alınmış sayılır. Ancak, kamulaştırmaya ve bedeline itiraz
davaları açılamaz.
Old 15-07-2010, 16:25   #6
avsenanur

kıymetli meslekdaşım evet bu göl baraj gölü 1956 yılında inşaa edilmiş ve o yıllarda kıyı kenar çizgisi içersinde kaldığından müvekkilin ve komşu parsellerin kamulaştırılmasına karar verilmiş.gönderdiğiniz cevaplara bilgilere ve samimi ilginize çok teşekkür ederim hayırlı bol kazançlar dilerim .saygılar selamlar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi