Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Disiplin Hukuku mu?Ceza hukuku mu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-07-2011, 11:25   #1
guyar

Varsayılan Disiplin Hukuku mu?Ceza hukuku mu?

[FONT='Verdana','sans-serif']"XXX kişisi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü AB Projesi Bürosu´na gelerek, devlet memuru statüsünde olmayan akrabası YYYY'i Sosyal Bilimler Lisesi´nin Avrupa Birliği Projesi´nde görevliymiş gibi gösteren evrağın işleme konulmasını istedi.Büroda görevli bir bayan personel, XXX tarafından akrabasının gri pasaport alması için hazırlanan bu evrağı yasal olmadığı için işleme konulamayacağını söyledi. XXX bunun üzerine evrağı alıp, bu bürodan sorumlu Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ZZZ'ye gitti. XXX, ZZZ´ın toplantıda olduğunu öğrendi. Toplantıyı yarıda bölen XXX, ZZZ´a ´aciliyeti var´ diyerek bu evrağa paraf atmasını istedi. ZZZ, Şube Müdürü olduğu için XXX´a güvenerek evrağı incelemeden paraf attı. Daha sonra bu evrak aynı gün içerisinde Milli Eğitim Müdürü AAA tarafından imzalanarak, Valiliğe gönderildi. Vali Yardımcısı BBB´nin Oluruyla bu evrak pasaport işlemleri için Emniyet Müdürlüğü´ne gönderildi.Evraklar İlçe Milli Eğitim´den geçerek Kaymakamlığa İl Milli Eğitimden geçerek Vali Yardımcısına kadar fark edilmeden gitti ve onaylanarak Emniyet Müdürlüğüne ulaştı. Toplantı sonunda ZZZ´yi AB Bürosunda görevli bayan personel uyararak, XXX´ın devlet memuru olmayan kardeşini Almanca Tercümanı adı altında Almanya´ya göndermeye çalıştığını söyledi. Bunun üzerine ZZZ bu evrağa paraf attığının farkına vardı. Hemen Milli Eğitim Müdürü AAA´a giderek durumu anlattı. Emniyet aranılarak, gönderilen evrakta eksiklik olduğu öne sürülerek, evrak geri istendi. Böylece XXX´ın akrabası Almanya´ya gidemedi. [/font]
[FONT='Verdana','sans-serif'][/font][FONT='Verdana','sans-serif']Sayın meslektaşlarım,yaşanan bu gerçek olayda idareciler sadece DİSİPLİN HUKUKUNU işletme niyetindeyken,ben olayda Resmi Belgede Sahtecilik suçuna teşebbüs ve Kamu Görevlisine Yalan Beyanda Bulunmak suçu olduğunu düşünüyorum.Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim[/font]
[FONT='Verdana','sans-serif'] Teşekkür ederim.[/font]
Old 17-07-2011, 08:41   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Vekil

“Suç ve Ceza”
1.Eylem
2.Aykırılık
3.Suçtan zarar gören
4.Müvekkil…?
5.Müvekkilin talep ve talimatı
6.Vekilin görevi ve sınırları

Sayın meslektaşım,
Olayı 5237/m.279 kapsamında mı düşünmektesiniz?

Saygılarımla
Old 17-07-2011, 19:06   #3
guyar

Sayin meslektasim yasanan somut olayda sadece disiplin hukukunu ilgilendiren bir durum olmadigini aksine daha onemli olarak ceza hukuku anlaminda da bir ihlal oldugunu dusunerek paylasmistim olayi.
Sizin yazdiklariniz baska bir boyut daha katti olaya.Ilginize tesekkur ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi