Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

haciz müzekkresi yerine giden 89/1 sonraki aşama nedir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-03-2021, 16:24   #1
gülnihal çevik

Varsayılan haciz müzekkresi yerine giden 89/1 sonraki aşama nedir?

Borçlu için, UYAP taki yeni sistem üzerinden A bankasına Haciz Müzekkeresi (doğmuş ve doğacak alacaklar için) gönderilmesini talep ettim, masrafı yatırdım.

İcra Müdürlüğü talebimi kabul etti.

Ancak A bankasına giden zarfta da 89/1 haciz ihbarnamesi yazmakta.

A bankası cevabı da 89/1 e cevap yazısı olarak "50.000 TL. mevduata rastlandığı, ........,Bankamız rehin, hapis takas ve mahsup haklarından sonra gelmek kaydı ile haciz şerhiniz işlenmiştir." cevabı gelmiş.

Talebim haciz müzekkeresi iken, 89/1 gönderilmesi karşısında ne yapmalıyım?
gelen paradan alacağımızı alabilmek için istihkak davası mı açmalıyım, yeniden talep mi açacağım?

İcra işlerini bilmediğimden kararsız kaldım. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 15-03-2021, 19:35   #2
Admin

Banka dosyada borçlu değil, üçüncü kişi olduğu için borçlunun bankadaki mevduat hesabına haciz işlemi uygulayabilmeniz ancak İİK 89. madde kapsamındaki işlemleri tamamlayarak olabilir. Bunun için de önce icra dairesinin yaptığı gibi 89/1 ihbarnamesi gönderilmesi gerekiyor ve bu gönderilmiş. Banka bununla ilgili olumlu yanıt verdiğine göre şimdi 89/2 ihbarnamesi gönderilmesini talep edeceksiniz. Bu ihbarname bankaya ulaştığında da banka borç miktarını hesaptan kesip icra müdürlüğünün hesabına yatıracak.

Benim bildiğim bankadaki mevduat hesabının haczi bu şekilde yapılıyor. Sizin uyguladığınız farklı bir yöntem mi vardı daha öncesinde?
Old 15-03-2021, 19:39   #3
gülnihal çevik

Ben şimdiye kadar bankada para bulamamıştım hiç, o bakımdan sonrasını bilmiyorum. İşlem hatalı mı oldu acaba diye şüphede kaldım.
Dediğiniz gibi talep açacağım. Çok teşekkür ederim.
Old 21-03-2021, 18:57   #4
sailor1981

Bankanın 89/1 haciz ihbarnamesine verdiği cevap rehin itirazı olup bu durumda 89/2 yollanamayacagi kanaatindeyim,yapılması gereken iik 89/4 uyarınca icra mahkemesine dava açıp ,bankanın rehin hakkının geçerliolup olmadığı yargılama konusu yapılmalıdır.
Old 21-03-2021, 23:54   #5
gülnihal çevik

Alıntı:
Yazan sailor1981
Bankanın 89/1 haciz ihbarnamesine verdiği cevap rehin itirazı olup bu durumda 89/2 yollanamayacagi kanaatindeyim,yapılması gereken iik 89/4 uyarınca icra mahkemesine dava açıp ,bankanın rehin hakkının geçerliolup olmadığı yargılama konusu yapılmalıdır.

"89/1 haciz ihbarnamesi üzerine, üçüncü kişi bankanın hesap üzerinde "rehin hakkını" ileri sürmesinin, haciz ihbarnamesine "itiraz" mahiyetinde olduğu ve bu itirazın İİK.'nun 89. maddede düzenlendiği şekilde çözümlenmesi gerektiği, uyuşmazlığın "istihkak davası" olarak görülmesinin isabetsiz olduğu-" şeklinde Yargıtay kararı okudum. Dava açmam gerekiyorsa yarin son günü.
Old 22-03-2021, 11:33   #6
lawyer2096

Meslektaşım, peki siz ne yaptınız, bugün dava açmak için son gün olduğunu yazmışsınız. Dava açtınız mı acaba?
Old 22-03-2021, 11:39   #7
gülnihal çevik

Açmadım daha. İcra müdürü muzekkere ile parayı talep edeceğiz, gene göndermezse o zaman dava açacaksın dedi.

Forumda yukarıda ilk yazan üstat da dava demedigi için hazırlıksızim da.
Old 22-03-2021, 19:21   #8
Admin

Bankalar bazen "rehin hakkımız olduğundan haciz talebiniz reddedilmiştir" şeklinde cevap veriyor ve bu durumda davanın söz konusu olacağına ben de katılıyorum.

Ancak sizin örneğinizde banka "....haciz şerhiniz işlenmiştir" şeklinde yanıt yazdığı, yani 89/1'e itiraz etmediği için öncelikle 89/2 gönderilmesi gerektiği düşüncesindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi